Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu nie można nocować w Chatce Puchatka. W środowisku turystycznym wrze. BdPN jest mocno krytykowany

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Schron był udostępniony na noc w okresie  zimowym, ale możliwość nocowania w "Chatce Puchatka" jest ponownie zniesiona.
Schron był udostępniony na noc w okresie zimowym, ale możliwość nocowania w "Chatce Puchatka" jest ponownie zniesiona. Wojtek Zatwarnicki
Dyrekcja BdPN poinformowała w dniu 23 lutego, że została zawieszona możliwość nocowania w schronie „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej. Decyzja wywołała duże poruszenia w środowisku turystycznym i jest powszechnie krytykowana. Podnosi się, że wydano wielkie pieniądze na obiekt, w którym nawet nie można zanocować.

„Chatka Puchatka” została wybudowana jako wojskowy posterunek obserwacyjny. W 1956 r. przejęło go PTTK. Od 1967 r. było to całoroczne schronisko. W 2015 r. budynek przejął BdPN, który w 2019 r. rozpoczął modernizację obiektu.

Przebudowa schroniska była częścią dużego projektu pn. „Zachowanie bioróżnorodności Połoniny Wetlińskiej poprzez ochronę zagrożonych gatunków przed negatywnym oddziaływaniem turystyki”. Prace kosztowały ponad 4,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 2,3 mln zł. Częściowo było ono sfinansowane w ramach RPO. W nowym obiekcie zaczęła funkcjonować także Straż BdPN i dyżurka Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Schronisko, czy obiekt dydaktyczno-naukowy?

Informacja o przebudowie została generalnie dobrze przyjęta, ale nie zastanawiano się, jaką docelowo ten obiekt będzie pełnił funkcję. Założono z góry, że zostanie ona taka sama.

Przewodnicy turystyczni pierwsi zaalarmowali, że „Chatka Puchatka” już nie będzie schroniskiem, a obiektem dydaktyczno-naukowym BdPN.

Jeden z nich, Andrzej Lenart, wysłał w tej sprawie zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Pod pismem podpisało się kilkadziesiąt osób, w tym przewodnicy, samorządowcy, a także osoby, które są autorytetami w Bieszczadach.

W odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego napisano, że ”obiekt nie będzie pełnił jednakże roli schroniska w rozumieniu przepisów ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek zagranicznych”.

Co wiesz o Bieszczadach? Sprawdź swoją wiedzę w Quizie Nowin.

Na forach turystycznych po ujawnieniu tej informacji zawrzało.

Dyrekcja BdPN starała się łagodzić przekaz, że zostaną podjęte starania, by „Chatka Puchatka” funkcjonowała jak schronisko, ale musi być to zgodne z prawem. Informowano, że obiekt będzie służył jak dotychczas turystom indywidualnym, jednakże jako miejsce dziennego odpoczynku. Natomiast pobyt w nocy miał być ograniczony ze względu na pojemność budynku.

Przebudowane schronisko otwarto pod koniec września 2022 r. Nazwa „Chatka Puchatka” została zachowana, ale obiekt zaczął funkcjonować pod nazwą schron, a nie schronisko. Można się było w nim ogrzać, napić herbaty, skorzystać z toalety, ale nie z noclegu.

Jest zima, są noclegi

W grudniu ur. wprowadzono zmiany. Pojawiła się możliwość nocowania, ale z zastrzeżeniem, że mogą z niej skorzystać jedynie turyści, których zastało w górach np. gwałtowne załamanie pogody, noc, problemy zdrowotne lub inne wypadki losowe.

Na potrzeby noclegów przeznaczono salę na piętrze, gdzie można było rozłożyć się na karimacie na podłodze. Słono policzono sobie za tę przyjemność, co znowu wywołało oburzenie. Turyści na forach internetowych nie szczędzili parkowi słów krytyki, na co ten zareagował tłumacząc, że zbliżone ceny lub wyższe obowiązują w podobnych obiektach w Polsce i wynikają z kosztów prowadzenia schronu.

Noclegi niemożliwe z przyczyn prawnych

23 lutego br. na oficjalnej stronie BdPN podano jednak komunikat, że zawieszona zostaje możliwość nocowania w „Chatce Puchatka”.

– Niestety z przyczyn prawnych musimy zawiesić tą formę udostępniania schronu. Całodobowo czynna będzie część obiektu przylegająca do dyżurki Grupy Bieszczadzkiej GOPR, gdzie osoby potrzebujące znajdą pomoc – poinformowała dyrekcja BdPN.

Oprócz dyrektora BdPN nikt w tej sprawie nie udziela wyjaśnień, a w parku poinformowano nas, że będzie dostępny dopiero w poniedziałek.

Wsie na dnie Jeziora Solińskiego. Te miejscowości zostały za...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24