Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co potrafi mistrz glazurnik

J. Lonczak
Mistrz Marek Rejmak ze swoim dziełem
Mistrz Marek Rejmak ze swoim dziełem Fot. Atlas
Odwzorowanie fragmentu fresku "Stworzenie Adama" znajdującego się w na suficie Kaplicy Sykstyńskiej możesz sobie zamówić u zdolnego glazurnika. Takie dzieło jednak nie powstanie z dnia na dzień i nie będzie tanie.

Właśnie takie zadanie otrzymali najlepsi spece, którzy podczas Glazurniczych Mistrzostw Polski. W tej rywalizacji najlepszym polskim glazurnikiem został Marek Rejmak z Gdyni.

Przygotowywał się 7 tygodni

Okazuje się, że mistrzowska praca, a raczej dzieło składa się 85 elementów.
- Jednak przygotowanie i obróbka materiałów zajęła mi około siedmiu tygodni - przyznaje Marek Rejmak. - Istotna była dla mnie nie tylko kwestia samego wykonania, ale też i końcowy efekt wizualny. Dlatego kolorystyczne założenia pracy konsultowałem z zaprzyjaźnionymi trójmiejskimi plastykami i rzeźbiarzami - dodaje mistrz.

Wzór dla wszystkich jednakowy

Te konsultacje jak widać przyniosły znakomity efekt. Niejeden glazurnik o artystycznym zacięciu chciałby dowiedzieć się czegoś więcej na temat techniki tworzenia takiego dzieła i w ogóle, od czego zacząć?

Od dobrego przygotowania i w tej dziedzinie dużo zależy. Otóż podobnie jak w poprzednich mistrzostwach glazurników, zadanie konkursowe finaliści poznali na początku grudnia ub. r. Taki czas pozwolił glazurnikom na właściwe przygotowanie nie tylko materiałów.

Dodać warto, że wzór był dla wszystkich jednakowy. Natomiast wymiary pracy: ograniczono do prostokąta o wymiarach 60 x 80 cm. Z kolei zawodnikom pozostawiono wolną rękę z zakresie technika wykonania i stosowanych materiałów.

Jak zatem powstał końcowy efekt?

- Tło uzyskałem, dobierając płytki gresowe odpowiednich kolorów, natomiast cienie i przebarwienia rąk, dobierając sześć różnych kolorów atlasowej fugi. Wiedząc, że oryginał Michała Anioła jest freskiem, nie chciałem udziwniać swojej pracy i dlatego zdecydowałem się na płaskorzeźbę - wyjaśnia Marek Rejmak.

Organizatorami ogólnopolskich zawodów, które odbyły się po raz czwarty, jest Polskie Zrzeszenie Płytkarzy oraz Grupa Atlas. Tym razem do rywalizacji stanęło 38 najlepszych glazurników w kraju, zwycięzców czternastu eliminacji regionalnych. Mieli oni wykonać, w ciągu 6 godzin, zadanie konkursowe czyli odwzorowanie fragmentu fresku M. Anioła "Stworzenia Adama".
Mistrzostwa te były jedną z imprez, towarzyszących poznańskim targom BUDMA w Poznaniu.
Zawody cieszyły się wśród targowych gości wielkim zainteresowaniem. Tworzyły się wręcz grupy, dopingujące swoich faworytów.

Mistrz mógł być jeden

Drugie miejsce zajął Radosław Kaflowski z Woli Krzysztoporskiej (woj. łódzkie), a trzecie - Sławomir Marciniak z Wilgi (woj. mazowieckie).

- Poziom tegorocznych zawodów był wysoki i bardzo wyrównany, a zadanie niełatwe. Oprócz perfekcyjnej techniki trzeba było wykazać się wyobraźnią Przy ocenie prac braliśmy pod uwagę dobór materiałów, technikę i sposób wykonania oraz ogólne wrażenie estetyczne - stwierdził Adam Masiulanis, dyrektor ds. komunikacji branżowej Grupy Atlas. - Każdy z członków jury oceniał prace indywidualnie w skali od 1 do 10. Suma tych ocen wyłoniła zwycięzcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24