Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej. Terytorialsi sprawdzili się w Buszkowiczkach koło Przemyśla [ZDJĘCIA]

luks
Egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej w Buszkowiczkach koło Przemyśla.
Egzamin praktyczny żołnierzy Obrony Terytorialnej w Buszkowiczkach koło Przemyśla. Łukasz Solski
Mija drugi tydzień intensywnego szkolenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 150 terytorialsów zasiliło szeregi batalionów lekkiej piechoty w powiecie rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim.

Żołnierze zostali przyjęci, umundurowani i wyekwipowani. Tuż po załatwieniu kwestii formalnych wszyscy zostali poddani testowi oceny sprawności fizycznej. Podczas 16 dni szkolenia podstawowego instruktorzy największy nacisk kładli na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Szkolenie prowadzone było na obiektach szkoleniowych sanockiego i dębickiego batalionu lekkiej piechoty.

W piątek w Buszkowiczkach k. Przemyśla i Straszęcinie k. Dębicy żołnierze realizowali ostatni etap szkolenia podstawowego. Zostali poddani egzaminowi praktycznemu z taktyki i strzelania.

- W skład tak zwanej „pętli taktycznej” wchodzą m.in. zadania taktyczno-ogniowe takie jak składanie i rozkładanie broni na czas, zakładanie maski przeciwgazowej, zachowanie żołnierza na polu walki, ewakuacja rannego oraz nawiązanie łączności. Podsumowaniem egzaminu jest strzelanie bojowe - mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego.

Ukoronowaniem szkolenia podstawowego będzie ostatnia w tym roku przysięga wojskowa, która odbędzie się 2 grudnia w Tarnobrzegu.

- Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz innowacyjne metody i narzędzia szkoleniowe, np. wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy wojsk specjalnych czy też żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych w Iraku czy Afganistanie. Szkolenie w WOT to nauka praktycznych umiejętności niezbędnych nie tylko na współczesnym polu walki, ale przydatnych też w codziennym życiu i pracy, jak np. udzielanie pierwszej pomocy czy kursy operatorów maszyn - powiedział por. Sura.

Swoje miejsce w WOT znajdują osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczeniem życiowym i zawodowym.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku - w sumie około 3,5 tys. żołnierzy

Żołnierz WOT otrzymuje co miesiąc 320 zł plus 91 zł za każdy dzień szkolenia.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut terytorialsów.


Zobacz także: Rozmowa z generałem Ryszardem Pietrasem, dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24