Zobacz, jak często Polacy są sprawdzani w rejestrach dłużników

Oprac. si
Zobacz, jak często Polacy są sprawdzani w rejestrach dłużnikówZwiekszają się zaległości płatnicze rodaków.
Zobacz, jak często Polacy są sprawdzani w rejestrach dłużnikówZwiekszają się zaległości płatnicze rodaków. Fot. K. Baranowska
Udostępnij:
Rosną zaległości płatnicze Polaków. Usługodawcy i kredytodawcy coraz częściej sprawdzają i dopisują informacje gospodarcze na temat niesolidnych klientów do rejestrów dłużników.

Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku Rejestr Dłużników ERIF udostępnił ponad 1 milion raportów o rzetelności płatniczej konsumentów i firm.

Zwiększa się  ilość spraw dopisywanych do rejestru dłużników
W pierwszym kwartale 2013 roku wartość spraw wpisanych do Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wzrosła aż o 17% w porównaniu do ostatniego kwartału 2012 roku i przekroczyła 8,2 mld złotych.
Na dzień 2 kwietnia 2013 w bazie Rejestru Dłużników ERIF znajdowało się ponad 1,5 mln spraw. Ich łączna wartość przekroczyła 8,2 mld złotych. Co warto podkreślić, wśród wszystkich spraw figurujących w Rejestrze jest już 21 tysięcy wpisów pozytywnych mówiących o prawidłowo uregulowanych zobowiązaniach.

Powiększają się  problemy ze spłatą długów
W pierwszym kwartale 2013 roku w Rejestrze Dłużników ERIF szybko przybywało spraw dotyczących  niespłacanych zaległości. Ich liczba przekroczyła 1,5 miliona, co oznacza wzrost o 11 % w porównaniu do IV kwartału 2012 roku.

- Po raz pierwszy od 2011 roku odnotowano w Rejestrze dwucyfrowy wzrost procentowy liczby spraw w ujęciu kwartalnym - podkreśla Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Bez wątpienia polscy konsumenci oraz przedsiębiorcy coraz mocniej odczuwają gospodarcze spowolnienie. W ślad za wysokim bezrobociem i  malejącymi dochodami gospodarstw domowych rosną problemy z terminowym regulowaniem należności.
W samym Rejestrze Dłużników ERIF liczba spraw dotyczących zadłużenia wciąż rośnie. Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo zawieranych transakcji, warto sprawdzać usługodawców lub klientów w rejestrach dłużników.
- Coraz więcej podmiotów podejmuje działania zapobiegawcze i sprawdza rzetelność płatniczą swoich potencjalnych kontrahentów. Tylko w I kwartale tego roku udostępniliśmy naszym klientom ponad 1 milion raportów  -  mówi Edyta Szymczak z Rejestru Dłużników ERIF. 
W ciągu zaledwie 3 miesięcy bieżącego roku wartość spraw znajdujących się w Rejestrze Dłużników ERIF wzrosła aż o 17%  ̶  z 7 mld zł na koniec 2012 roku do ponad 8,2 mld zł na koniec I kwartału 2013 roku. Również i w tym przypadku jest to tempo kwartalnego wzrostu nienotowane od 2011 roku. 

Czego dotyczą sprawy
Najwięcej spraw, niemal 500 tysięcy, dotyczy zadłużenia w wysokości od  1 000 do 3 000 zł. Kolejnych 470  tysięcy wpisów to zadłużenie poniżej 1 000 zł, a niemal 360 tysięcy spraw to kwoty od 3 do 10 tysięcy zł. Rekordziści są jednak zadłużeni na dużo większe kwoty. Najbardziej zadłużona osoba fizyczna figurująca
w Rejestrze Dłużników ERIF ma do spłaty 2,9 mln zł. Z kolei zobowiązanie najbardziej zadłużonej firmy przekracza 9,5 mln zł.
O uregulowaniu zaległości warto pamiętać, aby nagle nie spotkać się z odmową kredytu, pożyczki, bądź świadczenia innej usługi. Usługodawcy i kredytodawcy coraz częściej weryfikują potencjalnych klientów czy kontrahentów w biurach informacji gospodarczej.

Przybywa wpisów pozytywnych
Na koniec I kwartału 2013 roku w bazie Rejestru Dłużników ERIF znajdowało się prawie 21 tysięcy wpisów z informacją pozytywną. Oznacza to wzrost aż o 27% w porównaniu do IV kwartału 2012 roku.

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedno z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej
Jego zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie oraz ujawnianie informacji gospodarczych o dłużnikach posiadających zaległe zobowiązania, a także o podmiotach, które terminowo regulują zobowiązania. Zamieszczenie informacji w Rejestrze Dłużników ERIF może utrudniać lub uniemożliwiać dłużnikom korzystanie
z produktów bankowych, uzyskiwanie pożyczek, zakupów ratalnych, czy zawieranie umów z dostawcami usług np. telekomunikacyjnych. Sumienni płatnicy mają natomiast możliwość potwierdzenia swojej wiarygodności finansowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Welka
Oni: pozyczkadlazadluzonych.info nie sprawdzają BIK, nawet nie patrzą na komornika. Można tam dostać całkiem dobrą pożyczke.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie