Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak piękne pocztówki wielkanocne kiedyś produkowano [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Realizacja Dariusz Szwed
Dzięki uprzejmości kierownictw podkarpackich muzeów publikujemy najciekawsze pocztówki świąteczne. Jedne karty podkreślają religijny charakter świąt Wielkiej Nocy, inne ludowy, jako święta budzącej się do życia przyrody. Są też pocztówki o mieszczańskim charakterze.

Wiele kart jest bardzo typowych, bo przedstawiają kolorowe pisanki, króliki, rozkwitające bazie i wyrywające się do życia pisklaki.
Ale są pocztówki, które wzbudzają podziw swoją niecodzienną pomysłowością i artystycznym wykonaniem.

Jedną z nich jest bez wątpienia utrzymana w żywych barwach pocztówka przedstawiająca anioła w stroju krakowskim, trzymającego w dłoniach wielką pisankę. Pocztówkę tę zaprojektowała wybitna malarka Anna Gramatyka-Ostrowska (1882-1958).

Jak można przeczytać na Wikipedii, malarka malowała głównie pejzaże i portrety, zajmowała się grafiką użytkową (afisze, znaki drukarskie, kartki pocztowe, kalendarze), tworzyła graficzną oprawę czasopism (w 1908 „Polski Poradnik Graficzny”, w 1919 „Maski”). Zajmowała się ilustratorstwem i scenografią, między innymi ilustrowała książki dla dzieci. Projektowała witraże, np. w kamienicy przy ulicy Szpitalnej 38 w Krakowie oraz plafon w willi lwowskiego architekta Stanisława Ulejskiego.

Uwagę przykuwa też wydana w 1914 r. patriotyczna karta pocztowa autorstwa innego krakowskiego artysty, Walerego Eliasza Radzikowskiego (1840-1905). Artysta malował głównie obrazy o tematyce historycznej, krajobrazy Tatr, także widoki zabytków Krakowa, portrety, obrazy i malowidła ścienne o tematyce religijnej.

W centrum karty pocztowej jego autorstwa stoi Tadeusz Kościuszko składający przysięgę na Rynku w Krakowie, z lewej strony u góry widać zmartwychwstałego Chrystusa, z prawej u góry dwa bociany karmią młode w gniazdach, a w lewym dolnym rogu dwaj mężczyźni w strojach ludowych sadzą młode drzewa na tle gór. Życzenia na karcie brzmią następująco: „Pobłogosław Chryste Panie: Niech Ojczyzna Zmartwychwstanie. Alelluja! Alelluja!”.

Oprócz pocztówek publikujemy też inne materiały ikonograficzne związane ze Świętami Wielkanocnymi. W tej grupie warto zwrócić uwagę chociażby na zdjęcie Grobu Pańskiego i straży grobowej w Pruchniku z lat 30. XX wieku, czy też miedzioryt "Zdjęcie z Krzyża" Lucasa Verstermana z 1620 r., wg P.P. Rubensa. Te materiały w większym stopniu skłaniają do zadumy nad życiem, niż do wiosennej euforii.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24