Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmieni się rynek w Rymanowie po rewitalizacji. Trwa generalna przebudowa placu [WIZUALIZACJE, ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Co najmniej rok mieszkańcy i turyści będą musieli poczekać na efekt rewitalizacji centrum Rymanowa. Przebudowa rynku to inwestycja, która zmieni oblicze „serca” miasteczka.

Ponad 6,5 miliona złotych to koszt całości przedsięwzięcia. Realizacja projektu „Rewitalizacja rymanowskiego rynku” mógł się rozpocząć dzięki dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

- Prace przygotowawcze, w tym projektowe, trwały blisko trzy lata i były przedmiotem warsztatów i konsultacji - mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa. - Pod uwagę były brane również sugestie i opinie ze strony konserwatora zabytków. Mamy nadzieję, że efekt finalny przedsięwzięcia będzie na miarę oczekiwań mieszkańców oraz gości - dodaje gospodarz uzdrowiskowej gminy.

Rynek zostanie wykreowany na nowo. Zmieni się plac, ale chodzi też o wykorzystanie budynków w centrum.

Zakres prac jest bardzo duży. Obejmuje całą płytę rynku oraz układ komunikacji pieszej i kołowej. Przebudowany zostanie zabytkowy obiekt „Kogutka”. Wykonane murki oporowe, schody, wiata przystankowa. Będzie fontanna i pergole z zielenią – nawiązujące do podobnej architektury w uzdrowisku. Będą też remontowane pomieszczenia w zabytkowym budynku przy ul. Rynek 21.

- Chcemy zorganizować przestrzeń sprzyjającą mieszkańcom i turystom, która ma być „nowym sercem Rymanowa”. Miejscem do spotkań, odpoczynku, różnych aktywności

- mówi burmistrz Farbaniec

Inwestycja ma duże dofinansowanie z EFFR (4,5 mln zł). 600 tys. zł dokłada budżet państwa, udział gminy wyniesie 1,3 mln zł.

Wykonawcą jest jarosławska firma APIS. Zgodnie z umową prace mają potrwać do końca przyszłego roku. Prowadzone będą etapami, żeby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców oraz prowadzących działalność.

- Jeżeli nie będzie dodatkowych trudności związanych z budową, to są duże szanse na zakończenie całości robót przed terminem, przez przyszłorocznym sezonem letnim

- zapowiada Wojciech Farbaniec.

Dwie fontanny i dużo zieleni

Rewitalizacja rynku to spełnienie postulatów mieszkańców, którzy od kilkunastu lat podczas różnych zebrań wnioskowali o to, by uczynić to miejsce przyjaznym dla ludzi. - Żeby nie było tak, że cały plac będzie jednym dużym parkingiem - mówi burmistrz.

Przygotowano taki projekt, by zachować równowagę między tym, co potrzebne przedsiębiorcom i mieszkańcom (np. miejsca parkingowe) a tym co stanowi o atrakcyjności placu.

- Będzie więcej zieleni, dwie fontanny, jedna w kształcie rzeki, druga - wodospadu, nowe ławki, nowe oświetlenie - wylicza burmistrz. - Mamy nadzieję, że ten nowy wygląd rynku będzie zachęcał podróżujących krajową 28, np. w Bieszczady, by się u nas zatrzymali na chwilę odpoczynku. A przy okazji zobaczyli inne atrakcje, np. synagogę.

- Granit i asfalt nie wypełnią całego placu. Zostaną wszystkie drzewa, będą też nowe nasadzenia - zapewnia burmistrz.

Niestety, przy okazji przebudowy Rynku nie da się rozwiązać problemów z ułatwieniem wyjazdu od strony uzdrowiska na krajową 28.
- Usytuowanie Rynku na podjeździe wyklucza możliwość instalacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu - tłumaczy Wojciech Farbaniec. - Zaprojektowaliśmy natomiast trzy pasy dojazdowe od strony Rymanowa Zdroju – do Sanoka, do Krosna i trzeci, umożliwiający nawrót z rynku w kierunku Rymanowa Zdroju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto