Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jakie cenne obrazy i przedmioty z kolekcji Potockich zostały odnalezione w Peru

Beata Terczyńska
Fot. Piotr Jamski/ mat. prasowe
Wszystkie obrazy odnalezione w Peru i sprowadzone do Polski dzięki Fundacji Trzy Trąby oraz Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego ponownie znajdą się w Łańcucie. W listopadzie zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie organizowanej w związku z 75. rocznicą powstania muzeum w dawnej rezydencji Potockich.

Pisaliśmy, że w Peru odnaleziono 20 obrazów z zamku Potockich w Łańcucie, w tym portrety króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki oraz Jana Potockiego. Po 75 latach. Powróciły do Polski dzięki Fundacji Trzy Trąby i Fundacji Feliksa hr. Sobańskiego.

- Na początku bieżącego roku nawiązałem kontakt z pewną Włoszką. Była ona przyjaciółką Stanisława Potockiego. Stanisław był bratankiem i jedynym dziedzicem Alfreda III Potockiego, ostatniego właściciela Łańcuta. Alfred umarł bezpotomnie. Ojciec Stanisława - Jerzy Potocki był do początku wojny ambasadorem RP w Waszyngtonie. Kilka lat wcześniej ożenił się z Peruwianką. W czasie wojny trafił do Peru, gdzie jego żona miała jakiś spory majątek. Po śmierci ojca i reformach socjalnych w Peru w latach 1970-tych, Stanisław Potocki miał spore kłopoty finansowe i sprzedawał wiele przedmiotów z kolekcji łańcuckiej lub dawał obrazy pod zastaw pożyczek. Właśnie w taki sposób wspomniana Włoszka mieszkająca przez wiele lat w Limie weszła w posiadanie obrazów z Łańcuta. Trzymała kolekcję portretów aż do śmierci Stanisława licząc, że może kiedyś wykupi zastaw. Stanisław Potocki zmarł w roku 2014 - przybliża historię Maciej Radziwiłł założyciel Fundacji Trzy Trąby.

Odnalezione obrazy zostały wykupione za 180 tys. zł.
- Dosyć długo negocjowaliśmy zakup kolekcji. Potem trzeba było uzyskać pozwolenie władz peruwiańskich na wywóz zabytków - mówi Maciej Radziwiłł. - W odnalezieniu obrazów ważną rolę odegrał Adam Karol Czartoryski, fundator Fundacji Czartoryskich i pasjonat Peru. Wiedział, że wraz z Michałem Sobańskim zbieramy polskie artefakty i doprowadził do kontaktu z właścicielką obrazów, która przez wiele lat mieszkała w Peru, a teraz w Mediolanie.

Liczy na to, że w Peru możliwe będzie odnalezienie innych obiektów z zamku w Łańcucie.

- Zachęciłem sympatyczną Włoszkę, aby wśród dawnych przyjaciół i znajomych Stanisława Potockiego w Limie dalej poszukiwała obrazów z kolekcji z Łańcuta.

Jak słyszymy, niestety większość z obrazów była przechowywana w Limie w zawilgoconej komórce. Część ma widoczne uszkodzenia. Najbardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pozostały pastele. Aktualnie 17 przechodzi konserwację.
- Na szczególną uwagę zasługują portrety Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki. Zdaniem ekspertów portret Marysieńki pochodzić może jeszcze z okresu, kiedy była żoną Jana Zamoyskiego zwanego Sobiepanem - mówi Maciej Radziwiłł. - Obrazy wisiały w pałacu w Wilanowie za czasu Sobieskich. Po latach, kiedy jego właścicielką została księżna Izabela z Czartoryskich Lubomirska, portrety trafiły do Łańcuta. Wiadomo dokładnie, gdzie wisiały. Podobne były losy obrazu Świętej Rodziny. Obraz ten najpewniej należał do jednego z żołnierzy polskich biorących udział w odsieczy wiedeńskiej.

Wśród obrazów są także portrety m.in. Jana Potockiego, autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, Julii z Lubomirskich Potockiej, Stefana Batorego i Henryka Walezego, prawdopodobnie francuskiego pisarza Denisa Diderota, Elżbiety z Radziwiłłów Potockiej - żony Romana, przedostatniego właściciela Łańcuta, Henryka Lubomirskiego. Niektóre są malowane na papierze, inne na drewnie albo na blasze.

Cała kolekcja to portrety:1. Jan Potocki - autor m.in. "Rękopisu znalezionego w Saragossie"
2. Julia z Lubomirskich Potocka, żona Jana a córka księżnej marszałkowej Lubomirskiej
3. Alfred II Potocki, wnuk Jana, namiestnik Galicji
4. Artur Potocki, młodszy syn Jana, założyciel krzeszowickiej linii Potockich
5. Konstancja z Lubomirskich Rzewuska, córka księżnej marszałkowej Lubomirskiej, żona hetmana polanego koronnego Seweryna Rzewuskiego
6. Dorota z Jabłonowskich Czartoryska,
7. Karolina z Woynów Jabłonowska
8. Jan III Sobieski
9. Marysieńka Sobieska
10. Elżbieta z Radziwiłłów Potocka, żona Romana przedostatniego właściciela Łańcuta
11. Marie de Castellane Radziwiłłowa, matka Elżbiety Potockiej
12. Marie de Castellane miniatura
13. Eliza Radziwiłłówna narzeczona późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma I
14. Eliza Radziwiłłówna
15. Obraz Świętej Rodziny
16. Henryk Walezy
17. Stefan Batory
18. Niezidentyfikowana kobieta
19. Henryk Lubomirski (dwa nieduże portretu)
20. Denis Diderot (prawdopodobnie)
21. Nożyczki królowej Francji Marii Leszczyńskiej

- Wszystkie przedmioty są bardzo ciekawe - mówi Maciej Radziwiłł. - Wszystkie łączą się z Łańcutem, chociaż nożyczki królowej Francji i portret Diderota pochodzą z kolekcji Mikołaja Potockiego, dalekiego kuzyna Alfreda III z Paryża. Mikołaj był dziedzicem Potockich z Tulczyna, najzamożniejszej linii tej rodziny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24