Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jedną z najstarszych cerkwi w Bieszczadach [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Cerkiew pw. Św Mikołaja w Polanie to najprawdopodobniej najstarsza drewniana budowla sakralna na terenie Bieszczad, która przetrwała do obecnych czasów. Jako cerkiew użytkowana była od roku 1790.

Według zachowanych informacji, pierwotnie była to kaplica dworska, powstała na przełomie XVI i XVII wieku. Należała do rodu Urbańskich, ówczesnych właścicieli wsi Polana. W 1790 roku Franciszek Urbański w zamian za pomoc przy budowie kościoła rzymskokatolickiego oddał ją Rusinom na potrzeby cerkwi.

Polańska świątynia ma konstrukcję zrębową dwudzielną. Dwuspadowy dach jest zwieńczony trzema wieżyczkami.Obok stoi dwukondygnacyjna dzwonnica z 1922 roku. Cerkiew włączona jest do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Po II wojnie światowej obiekt był wykorzystywany jako magazyn zboża. W roku 1969 został przekazany miejscowym wiernym jako kościół filialny parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej. Od roku 1982 do 2013 był kościołem parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego.

Ze starego wnętrza cerkwi zachowała się ikona św. Mikołaja, obecnie znajdująca się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, oraz polichromie z początku XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24