Amerykanie zaplanowali podwojenie produkcji lotniczej w Polsce. Kupią i zbudują kolejne fabryki.

Amerykański koncern United Technologies Corporation ma w Polsce 7 fabryk. Dotąd zainwestował u nas prawie miliard dolarów. Planuje zainwestowanie kolejnego miliarda.

Koncern z USA zatrudnia w naszym kraju 8,4 tysiąca osób w 7 fabrykach i 13 biurach, które w ubiegłym roku wypracowały 712 mln zł przychodów.

Szefowie koncernu United Technologies Corporation zapowiadają, że do 2020 roku koncern podwoi produkcję w Polsce.

 

Inwestują w kolejne fabryki

Dwa lata temu amerykanki koncern kupił fabrykę części lotniczych PZL Wrocław. W zeszłym roku tylko we wrocławskim zakładzie inwestycje w maszyny, remont budynków i infrastrukturę wyniosły 10 mln dolarów. A na tym nie koniec inwestycji, gdyż zaplanowano kolejne nakłady, które pozwolą zwiększyć moce wytwórcze.

W Rzeszowie, na terenie należącym do WSK koncern wybudował nową fabrykę Hamilton Sundstrand. W Kaliszu ma powstać fabryka przewodów paliwowych i hydraulicznych dla lotnictwa.

Sikorsky inwestuje i unowoczesnia mielecki PZL

Inwestycje Sikorskiego z grupy UTC przekroczyły w Mielcu wartość 100 mln dolarów. Stało się tak od 2007 roku, czyli od chwili prywatyzacji zakładu.

W momencie sprzedaży lotnicza firma zatrudniała 1,5 tys. pracowników. Dziś jest ich ponad 2 tysiące, a zatrudnienie ciągle będzie rosło.

W zeszłym roku fabryka wyprodukowała 9 śmigłowców Black Hawk. Docelowo będzie produkować, co najmniej 20 egzemplarzy tego śmigłowca w ciągu roku.

Mielecki Black Hawk, czyli Czarny Jastrząb ma duże szanse na zwycięstwo w śmigłowcowym konkursie stulecia, czyli wielkim przetargu na zakup kilkudziesięciu helikopterów przez polską armię.

Produkowany w Mielcu S-70i - to najnowsza, eksportowa wersja Black Hawka - jednego z najpopularniejszych śmigłowców wielozadaniowych na świecie. Obecnie służy on w armiach 29 krajów na wszystkich kontynentach. Efektem popularności Black Hawka jest globalna sieć baz serwisowych, która zapewnia korzystającym z nich armiom natychmiastowe wsparcie techniczne w niemal w każdym zakątku świata.

Do dziś wyprodukowano ponad 3 tysiące helikopterów Black Hawk, które sprawdziły się w najważniejszych działaniach wojennych ostatnich dekad.

Doświadczenia zbierane podczas kolejnych misji pozwalały na ciągły rozwój technologiczny Black Hawka. W rezultacie wersja S-70i, produkowana obecnie w PZL Mielec jedynie nazwą i sylwetką przypomina swój legendarny pierwowzór. Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w S-70i najważniejsze to tzw. glass cockpit, czyli cyfrowe wyświetlacze i w pełni skomputeryzowane systemy sterowania.

 

WSK Rzeszów zwiększa sprzedaż

Od momentu prywatyzacji firma Pratt and Whitney zainwestowała 260 milionów dolarów w WSK PZL-Rzeszów S.A. Do prywatyzacji rzeszowskiej firmy doszło w 2002 roku.

W tym czasie rzeszowski zakład zwiększył sprzedaż z 80 do 310 mln dolarów planowanych w tym roku. Eksport rzeszowskiej firmy przekracza 95 proc. produkcji.

Zarówno w Rzeszowie jak i Mielcu, czyli firmach i wielkich tradycjach lotniczych sięgających jeszcze okresu przedwojennego, nie chcą się zatrzymać, jeśli idzie o inwestycje i rozwój.

W obu fabrykach od dłuższego czasu nie ukrywają, że w planach mają ściągnięcie do siebie samodzielnych konstrukcji.