Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz Krosno z wysokości 35 metrów. Można wejść na wieżę farną

Ewa Gorczyca
- Widok rozciąga się nie tylko na miasto - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. -  Przy sprzyjającej pogodzie można stąd podziwiać panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej i Beskid Niski z Cergową – z drugiej strony.
- Widok rozciąga się nie tylko na miasto - mówi Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. - Przy sprzyjającej pogodzie można stąd podziwiać panoramę Pogórza Dynowsko-Strzyżowskiego z jednej i Beskid Niski z Cergową – z drugiej strony. Tomasz Jefimow
Zakończył się remont liczącej cztery wieki dzwonnicy przy bazylice farnej w Krośnie.

Od niedzieli każdy turysta będzie mógł wspiąć się na wieżę i z platformy widokowej na jej szczycie zobaczyć panoramę Krosna. Będzie mógł poznać historię dzwonnicy, obejrzeć z bliska trzy duże XVII-wieczne dzwony i zobaczyć, jak działa mechanizm stuletniego zegara wieżowego.

Urban waży pięć ton

Wieża farna, zwieńczona charakterystycznym baniastym hełmem z kolumnową latarnią, to najbardziej rozpoznawalny zabytek Krosna. Wzniesiona w XVII wieku, góruje nad Starówką. Stąd w południe rozbrzmiewa hejnał miasta, stad przy okazji wyjątkowych dla mieszkańców wydarzeń niesie się dźwięk ważącego 5 ton Urbana - trzeciego, co do wielkości zabytkowego dzwonu w Polsce.

Do niedawna stan wieży uniemożliwiał udostępnienie obiektu turystom. Jej wnętrze otwierano tylko w wyjątkowych przypadkach, ale i tak można było wejść tylko do pierwszej kondygnacji.

Prawie milion na remont

Wieża to własność parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, ale w 2010 roku miasto, dzięki przychylności proboszcza, dostało ją w bezpłatną wieloletnią dzierżawę. Znalazło się w budżecie 900 tys. zł na generalny remont. Konserwacji poddano elewację i wnętrza, stuletni zegar wieżowy, trzy zabytkowe dzwony, które dopiero po wyszorowaniu z kurzu odsłoniły ciekawe ornamenty. Na niższych kondygnacjach jest miejsce na wystawy czasowe. Zainstalowano też iluminacyjne oświetlenie. A co najważniejsze - wykonano ciągi komunikacyjne wewnątrz wieży.

Wąskie kamienne stopnie wiodące na poziom z dzwonami, pozostały, choć są teraz nieco bardziej wygodne. Zbudowano dodatkowo konstrukcję - w pierwszej części stalową, w drugiej drewnianą. Prowadzi ona na otwartą galeryjkę hełmu, gdzie powstał punkt widokowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24