Żołnierz z Jelnej, który poległ w Afganistanie zostanie...

  Żołnierz z Jelnej, który poległ w Afganistanie zostanie pochowany w Wigilię

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  st. szer. Łukasz Krawiec

  st. szer. Łukasz Krawiec ©PKW Afganistan

  Jutro do Polski przylecą trumny z ciałami pięciu żołnierzy, którzy w środę zginęli w Afganistanie. Wśród nich był 24-letni Łukasz Krawiec z Jelnej. Pochowamy go w Wigilię o godz. 13, w rodzinnej miejscowości.
  st. szer. Łukasz Krawiec

  st. szer. Łukasz Krawiec ©PKW Afganistan

  W dzisiejszej ceremonii pożegnalnej pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w środę w Afganistanie, kiedy pod ich transporterem eksplodowała mina o sile ponad 100 kg, brał udział premier Donald Tusk.

  - Żołnierze! Zdaję sobie sprawę, jak smutne to będą święta tu w Ghazni, ale także w naszej ojczyźnie - mówił. - Ból jest tym większy, że ten największy dramat w historii polskich misji nastąpił tuż przed świętami, które zawsze są dla nas Polaków znakiem nadziei.
  Tym boleśniejsza śmierć naszych pięciu żołnierzy, chociaż wszyscy wiemy, że każda wojna takie okrutne żniwo zbiera. Łączymy się w bólu z rodzinami poległych, wierząc głęboko, że ich śmierć, przyniesie ulgę tym, którzy tu, na tej ziemi, chcą żyć w pokoju.

  Nie tylko żołnierze z misji w Afganistanie przezywają śmierć kolegów. Wstrząśnięci są bliscy, sąsiedzi, znajomi. W smutku, że zginął tak wartościowy człowiek, pogrążona jest rodzinna Jelna Łukasza Krawca, pośmiertnie awansowanego do stopnia sierżanta.

  24-letni Łukasz w wojsku służył od 2007 r. Należał do 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. To była jego druga misja wojskowa poza granicami kraju.

  - Był bardzo dobrym chłopakiem - mówił nam ojciec Szczepan Dolański, proboszcz parafii pw. Św. Franciszka z Asyżu w Jelnej. - Po powrocie z misji, czyli od kwietnia, miał już załatwione przeniesienie do Niska. Pomagałem mu w tym. Cieszył się, że będzie bliżej mamy. Miał dziewczynę, z którą po przyjeździe planował ślub.

  Michał Zawadzki, sołtys Jelnej przyznaje, że żal mocno ścisnął mu serce na wieść, że tak wartościowy młody człowiek zginął: - Cała Jelna jest pogrążona w żałobie.

  Miejscowość liczy zaledwie 1665 mieszkańców. Wieści szybko się rozeszły.

  - To bardzo skromna, spokojna rodzina. Obaj chłopcy byli bardzo pracowici, uczynni, grzeczni. Podobnie, jak ja, działali w ochotniczej straży pożarnej. Jadąc na misję Łukasz myślał także o tym, ze pomoże mamie - rencistce i zarobi na ślub.
  Przyjaciele Łukasza nie kryli łez.

  - Tak dobrego chłopaka ze świecą szukać. Złego słowa o nim powiedzieć nie można - rozpaczał jeden z najbliższych sąsiadów. Był ministrantem, strażakiem, grał w piłkę nożną w juniorach. Nigdy nie przeszedłby obojętnie obok kogoś, kto potrzebował pomocy.

  W środę rano w Afganistanie zginęli również: szeregowy Krystian Banach, st kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Marcin Szczurowski i st. szer. Marek Tomala. Najmłodszy miał 22 lata, a najstarszy 33.

  Po ceremonii pożegnalnej w Ghazni ciała zostały przewiezione do największej bazy sił koalicyjnych w Afganistanie - Bagram. Stamtąd jutro zostaną przetransportowane do Polski.

  - Plan jest taki, że samolot wyląduje ok. godz. 16 w wojskowej części warszawskiego lotniska Okęcie - dowiedzieliśmy się w zespole prasowym Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

  Z Warszawy ciała zostaną przetransportowane do rodzinnych miejscowości żołnierzy. Łukasz Krawiec zostanie pochowany na cmentarzu w Jelnej.

  Wyprowadzenie trumny z ciałem żołnierza z domu zaplanowane jest w Wigilię o godz. 12.30, a uroczystości pogrzebowe rozpoczną się u Ojców Bernardynów w Jelnej o godz. 13.

  Więcej infotmacji na ten temat w piątkowym wydaniu Gazety Codziennej Nowiny.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (31) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo