Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zajęli 5. miejsce w ultratrudnych zawodach Edelweiss Raid w Alpach [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Tylko najlepsi żołnierze górscy startują w zawodach Edelweiss Raid w austriackich Alpach.
Tylko najlepsi żołnierze górscy startują w zawodach Edelweiss Raid w austriackich Alpach. Bundesministerium für Landesverteidigung, 21 BSP
Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zajęli piąte miejsce w dziesiątej edycji Pucharu Świata Żołnierzy Górskich "Edelweiss Raid 2023" w Alpach w Austrii.

W zawodach wzięły udział 22 ekipy z całego świata. Byli to najlepsi z najlepszych żołnierzy górskich z całego świata. O tym, jak trudna jest to impreza świadczy, że tylko 18 ekip ją ukończyło.

Podkarpaccy podhalańczycy zajęli wysokie, piąte miejsce. Ponadto chor. Jacek Waśko został nagrodzony złotą odznaką z diamentami za udział w sześciu zawodach Edelweiss Raid.

Zawody Edelweiss Raid przyciągają najlepsze zespoły z całego świata. Podczas rywalizacji uczestnicy muszą pokonać nie tylko morderczą trasę, ale także rywalizować w konkurencjach wspinaczki, ratownictwa, strzelaniu.

Zespoły startują w tym samym czasie w starcie masowym, każda drużyna składa się z ośmiu żołnierzy. Do pokonania jest 40 kilometrów i 4000 metrów wysokości w Alpach. Na trasie uczestnicy musieli wykonać dwanaście dodatkowych zadań wojskowych.

Po pierwszym dniu zawodów żołnierze przenocowali w namiotach, na ​​zimowym biwaku na Möls Hochleger 2037 m n.p.m. Drugiego dnia pobudka o godz. 5 rano i wspinaczka na Rossboden (2223 m n.p.m.) na nartach turystycznych.

Żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zajęli 5. miejs...