Żołnierze nie mogą już ćwiczyć na strzelnicy "Anna" w...

  Żołnierze nie mogą już ćwiczyć na strzelnicy "Anna" w Maleniskach koło Pawłosiowa

  Norbert Ziętal

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Strzelnica „Anna” w Pawłosiowie jest pierwszą w Polsce, uruchomioną w ramach programu „Sokół - strzelnica w każdym powiecie”.

  Strzelnica „Anna” w Pawłosiowie jest pierwszą w Polsce, uruchomioną w ramach programu „Sokół - strzelnica w każdym powiecie”. ©Norbert Ziętal

  Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej nie mogą ćwiczyć strzelania na obiektach innych niż wojskowe. Dotyczy to m.in. niedawno uruchomionego obiektu „Anna” w Maleniskach koło Pawłosiowa.
  Strzelnica „Anna” w Pawłosiowie jest pierwszą w Polsce, uruchomioną w ramach programu „Sokół - strzelnica w każdym powiecie”.

  Strzelnica „Anna” w Pawłosiowie jest pierwszą w Polsce, uruchomioną w ramach programu „Sokół - strzelnica w każdym powiecie”. ©Norbert Ziętal

  Strzelnica w Pawłosiowie, jako pierwsza w kraju, powstała w ramach pilotażu programu „Sokół - strzelnica w każdym powiecie”. Kosztowała ponad 2 mln złotych, z tego 1,75 mln złotych powiat jarosławski, właściciel obiektu, otrzymał z Ministerstwa Obrony Narodowej. Uroczyście otwarta na początku maja, najczęściej była użytkowana przez żołnierzy Obrony Terytorialnej.

  - Sztab Generalny Wojska Polskiego wydał zakaz korzystania, podczas ćwiczeń strzelania, z obiektów inne niż wojskowe. Oznacza to, że w Podkarpackiem będzie można strzelać jedynie w Nowej Dębie. Co w takim razie z tak szumnie otwieraną strzelnicą w Pawłosiowie? - denerwuje się żołnierz OT.  Strzelnica w Pawłosiowie należy do jarosławskiego starostwa, zarządza nią Związek Strzelecki „Strzelec”. Miała służyć do ćwiczeń strzeleckich wojskowym i cywilom. Jednak, jak ustalił dziennik „Rzeczpospolita” „z opinii prawnej, przygotowanej przez Sztab Generalny wynika, że żołnierze powinni ćwiczyć strzelanie tylko na obiektach garnizonowych”.

  Dlaczego na strzelnicy w Pawłosiowie żołnierze nie mogą ćwiczyć strzelania?

  - Obiekty, na bazie których żołnierze mogą prowadzić szkolenie ogniowe podlegają ostrym restrykcjom m.in. ze względu na warunki bezpieczeństwa i warunki techniczne. Strzelnica w Pawłosiowie jest obiektem cywilnym, w dyspozycji ZS „Strzelec”. Jako taki nie podlegała procedurze opiniowania przez resort obrony narodowej - odpowiada „Nowinom” ppłk Sławomir Ratyński z zespołu prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

  - Czy naprawdę polskiemu wojsku do treningu strzeleckiego niezbędne są wybrukowane ścieżki i stanowiska strzeleckie oraz wybudowane przechwytywacze? Kto ustalił te chore normy, skutkiem których strzelnica wojskowa zamiast kosztować 2 mln złotych (wersja cywilna) kosztuje 45 mln złotych? - pyta Anna Siarkowska, posłanka Kukiz’15.

  Zobacz też nasze archiwalne nagranie: W Maleniskach w gm. Pawłosiów w Podkarpackiem ruszyła pierwsza strzelnica, zbudowana jako pilotażowa w ramach programu "Strzelnica w każdym powiecie"

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (19)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (19) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo