MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zostałem pobity przez policjanta" - twierdzi mieszkaniec Przemyśla. Prokuratura jednak umorzyła śledztwo w tej sprawie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Łukasz Solski
Mieszkaniec Przemyśla twierdzi, że w sierpniu 2020 roku został pobity przez przemyskiego policjanta. Zgłosił sprawę do prokuratury, ale ta niedawno umorzyła śledztwo. Według prokuratora z zebranego w sprawie materiału nie wynika, że przemyślanin został pobity. - Złożyłem zażalenie na to postanowienie, nie odpuszczę tak tej sprawy - twierdzi przemyślanin.

Do zdarzenia miało dojść tuż po północy, 2 sierpnia ubiegłego roku w Przemyślu. Pan Grzegorz (dane do wiadomości redakcji) ok. godz. 1 w nocy w towarzystwie kolegi opuścili pub w Rynku i szli na Plac Rybi, na postój taksówek.

- Koło budynku muzeum stały zaparkowane dwa samochody policyjne. Prawdopodobnie policjanci mieli zgłoszenie na temat pseudokibiców, którzy głośno się zachowywali. A myśmy wracali i może pomylono nas z tamtymi osobami - opowiada i przyznaje, że z kolegą głośno się zachowywali.

- Zostaliśmy wylegitymowani. Po wymianie słów i niechęci z naszej strony na praktycznie bezpodstawne zatrzymanie, zostałem powalony na ziemię, skuty, zagazowany, zbity pałami, zawieziony na komendę i tam cały czas będąc skuty, byłem bity pięściami po twarzy - opowiada pan Grzegorz.

Towarzyszący mu kolega został przewieziony do izby wytrzeźwień. On został zatrzymany na komendzie policji w Przemyślu.

Przemyślanin twierdzi, że policjanci byli od początku agresywni, bo on i towarzyszący mu kolega zostali mylnie wzięci za pseudokibiców.

- Ich agresja skupiła się w dużej mierze na mnie dopiero po zweryfikowaniu danych. Mam wyrok sprzed kilku lat w zawieszeniu za marihuanę - twierdzi pan Grzegorz.

Przedstawił nam dokumentację sprawy, m.in. wynik obdukcji lekarskiej, podczas której lekarz stwierdził obrażenia praktycznie na całym ciele, ale szczególnie na głowie.

Przemyślanin złożył w tej sprawie zawiadomienie o przekroczenie uprawnień przez policjantów, które zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu. Ta pod koniec lutego umorzyła sprawę.

"W odniesieniu do podnoszonego przez pokrzywdzone zarzutu pobicia go przez funkcjonariusza w budynku Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, zgromadzony obszerny materiał dowodowy nie potwierdził okoliczności podnoszonych przez pokrzywdzonego" - stwierdziła prokuratura w dość długim uzasadnieniu umorzenia śledztwa.

Śledczy potwierdzili, że faktycznie pan Grzegorz i jego kolega zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariuszy łącznie było sześcioro, w tym dwóch po cywilnemu w nieoznakowanym samochodzie. Prokuratura twierdzi, że w trakcie czynności, "z powodu agresywnego zachowania Grzegorza (...) wobec funkcjonariuszy doszło do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w postaci pałki służbowej, siły fizycznej oraz gazu pieprzowego". Jak dalej podaje prokuratura - pan Grzegorz miał używać przemocy wobec funkcjonariuszy i słów wulgarnych. Został powalony na ziemię.

Jak twierdzi prokuratura, w trakcie pobytu w komendzie przemyślanin nadal był agresywny, wulgarny i opierał się policjantom. Według śledczych podobnie było, gdy został przewieziony na badania do szpitala, przed umieszczeniem w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w KMP.

Zdaniem śledczych, zarówno z zeznań świadków, również zapisów monitoringu na Pl. Rybim i w komendzie policji nie wynika, że pan Grzegorz został pobity przez policjanta.

- Już złożyłem zażalenie na to postanowienie. Dla mnie jest ono nie do przyjęcia - mówi nam pan Grzegorz.

Pod koniec grudnia do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko niemu. Chodzi o znieważenie i naruszenie nietykalności policjanta.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24