Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrekonstruują cmentarz wojenny z okresu I wojny w Drohojowie niedaleko Przemyśla. Później kolejne

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Tak po rekonstrukcji ma wyglądać cmentarz wojenny w Drohojowie w gminie Orły.
Tak po rekonstrukcji ma wyglądać cmentarz wojenny w Drohojowie w gminie Orły. ZGTP
Cmentarz z okresu I wojny światowej w Drohojowie będzie pierwszym, który zostanie zrekonstruowany na terenie Twierdzy Przemyśl. W planach jest odnowienie kolejnych a docelowo stworzenie Centrum Dialogu pomiędzy narodami, których żołnierze, w różnych armiach, walczyli ze sobą w czasie I wojny.

- Na tym cmentarzu spoczywają żołnierze niemieccy i rosyjscy. To, co rzuca się w oczy, to duża ilość polskich nazwisk na betonowych krzyżach — mówi Mirosław Majkowski, prezes Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Gotowy jest już plan rekonstrukcji Cmentarza Wojennego w Drohojowie w gminie Orły, niedaleko Przemyśla. Został opracowany na podstawie archiwalnej dokumentacji z okresu I wojny światowej. Później rekonstruowane będą kolejne cmentarzem m.in. w Hnatkowicach i Chałupkach Bełwińskich.Na Cmentarzu Wojennym w Drohojowie spoczywają szczątki żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Niemieckie mogiły mają wyryte nazwiska żołnierzy, część z nich ma polskie brzmienie. Projekt rekonstrukcji cmentarza został sfinansowany przez Gminę Orły.ZOBACZ TEŻ: Forty Twierdzy Przemyśl

Tak po rekonstrukcji będzie wyglądał Cmentarz Wojenny w Droh...

Remont cmentarza w Drohojowie prowadzony będzie na podstawie archiwalnych, oryginalnych planów. W tym zakresie Związek współpracował z dr. Janem Schubertem, dr Danutą Greszczuk-Kaczyńską oraz Instytutem Historii i Muzeum Wojen w Budapeszcie. Projekt cmentarza przygotowała Katarzyna Fac, w konsultacji z dr. Schubertem. Projekt rekonstrukcji został sfinansowany przez gminę Orły, na której terenie znajduje się cmentarz.

- Wielkie słowa podziękowania należą się wójtowi Bogusławowi Słabickiemu oraz radnym gminy za tak odpowiedzialne podejście do tematu i zrozumienie — podkreśla Majkowski.

W planach jest rekonstrukcja innych cmentarzy, w tym znajdujących się również w gminie Orły.

- Chcemy doprowadzić te cmentarze do porządku, aby upamiętnić miejsca pochówku tak wielu osób. Z drugiej strony chodzi nam o promocję terenu. Zadbane obiekty częściej będą odwiedzać Węgrzy, Niemcy, Austriacy, Rosjanie, a takie wyjazdy mogą być korzystne dla naszych mieszkańców

— mówi Bogusław Słabicki, wójt gminy Orły.

W planach jest również rekonstrukcja cmentarza wojennego w Hnatkowicach. Projekt również chciałaby sfinansować gmina. Według napisu na pomniku pochowanych jest tutaj 190 żołnierzy austro-węgierskich oraz 126 rosyjskich. W ub. roku pochowano szczątki żołnierza węgierskiego, ekshumowane z pobliskiego pola. Jednak, jak wynika z informacji archiwalnych, do których dotarł Majkowski, na cmentarzu mogą być pochowane szczątki nawet tysiąca żołnierzy, ekshumowane z cmentarzy wojennych, które zostały zlikwidowane w okresie międzywojennym.

Cmentarze będą rekonstruowane w ramach projektu „Zachowanie pamięci o poległych w Twierdzy Przemyśl-Wielka Wojna 1914-1918”. Patronat nad nim objął Piotr Pilch, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Kolejnymi nekropoliami rekonstruowanymi w ramach tego projektu mają być cmentarze w Chałupkach Bełwińskich i w Przemyślu.


Forty Twierdzy Przemyśl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24