Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żużel, 2 liga. Jest nowy Regulamin Przynależności Klubowej - wprowadzono istotne zmiany

Michał Czajka
Michał Czajka
archiwum
Z powodu pandemii koronawirusa władze Polskiego Związku Motorowego opublikowały nowy Regulamin Przynależności Klubowej wraz z załącznikami. Wydaje się, że może on wprowadzić trochę zamieszania nie tylko w polskim żużlu...

Wśród nowych zapisów znalazł się taki, który mówi o zakazie opuszczania terytorium Polski. Jeżeli zawodnik by się na to zdecydował, jego kontrakt jest natychmiast rozwiązywany. Co więcej, zawodnicy z Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Danii muszą złożyć oświadczenie o braku podpisanego kontraktu z klubami z tych lig.

Jednak swoje stanowisko w tej sprawie zajęły również federacje wyżej wymienionych krajów i żadna z nich nie zgadza się na starty swoich zawodników w Polsce do czasu zakończenia kwarantanny o czym poinformował na łamach oficjalnego serwisu Głównej Komisji Sportu Żużlowego jej przewodniczący, Piotr Szymański.

- Federacje mają takie prawo, ale żałujemy, że takie jest ich podejście. Niektórzy żużlowcy i tak chcą zostać w swoich krajach, ale mamy też takich, którzy chcieliby startować w Polsce. Warto pamiętać, że w sprawie startu ligi angielskiej, szwedzkiej czy duńskiej nie ma na razie żadnych konkretnych ustaleń. W tym czasie zawodnicy mogliby już zarabiać pieniądze u nas. Przecież my nie ratujemy tylko polskiej ligi, ale także cały żużel. Jeśli zawodnicy nie będą zarabiać, to dadzą sobie spokój z dyscypliną i pójdą do normalnej pracy

- mówi Piotr Szymański.

To może być problem dla klubu z Rzeszowa, który ma w swoich szeregach Adama Ellisa (Wielka Brytania) czy Patricka Hansena (Dania) i Kennetha Hansena (Dania). Krośnianie mają w swoim składzie jednego Szweda, Mathiasa Thornbloma.

W nowym regulaminie znalazł się też zapis dotyczący wynagrodzeń zawodników w roku 2020. I tak w 2 lidze maksymalna stawka za punkt będzie wynosiła 625 zł netto. Jeśli zaś chodzi o kwotę na przygotowanie do sezonu, to w najniższej klasie rozgrywkowej została ona utrzymana i wynosi 20 tysięcy złotych netto.

Co ciekawe, żużlowcy nie będą mogli wnosić do żużlowej centrali próśb o rozwiązanie kontraktu z powodu zaległości klubów. Do tej pory można było wnosić o rozwiązanie umowy przy 60 dniach zaległości. Nie będzie także obowiązywał limit (20 procent) podniesienia i lub obniżenia wynagrodzenia w przypadku awansów lub spadków w rankingach.

W poniedziałek natomiast mają się odbyć kolejne konsultacje GKSŻ z klubami eWinner 1. Ligi Żużlowej oraz 2. Ligi Żużlowej. Władze chcą poznać sytuację finansową klubów, a także zapewne będą pytać o to, czy nie będzie problemów ze skompletowaniem składów.

Jeżeli kluby z niższych lig zdecydują się brać udział w rozgrywkach sezonu 2020, to już wiadomo, że będzie potrzebne podpisanie aneksów finansowych ze swoimi zawodnikami (teraz to samo działo się w PGE Ekstralidze).

- Okienko zostanie otwarte w momencie, kiedy poczynimy wszystkie ustalenia i będziemy na pewno wiedzieć, że jedziemy - informuje Piotr Szymański.

Z tyłu (od lewej): Krzysztof Szyszka, Jacek Ziółkowski (kierownik drużyny), Janusz Stachyra (trener). Z przodu (od lewej): Paweł Miesiąc, Andriej Karpow, Marcin Leś i Dawid Stachyra.

W roku 2006 Marma Polskie Folie Rzeszów zdobyła złoty medal ...


Zobacz też: Senator Mieczysław Golba o futbolu w czasie koronawirusa: Jeżeli nie uda się nam dograć sezonu to chyba będzie dużo awansów [STADION ONLINE]

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24