Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związek broni cię przez zwolnieniem

Stanisław Siwak
- Tylko pracownicy zorganizowani mogą powalczyć z pracodawcą o swoje prawa - twierdzi Roman Jakim, lider "Solidarności” w WSK Rzeszów.
- Tylko pracownicy zorganizowani mogą powalczyć z pracodawcą o swoje prawa - twierdzi Roman Jakim, lider "Solidarności” w WSK Rzeszów. Fot. Tadeusz Poźniak
Tylko zorganizowani pracownicy mogą powalczyć o swoje prawa. Właściciel sam nic im nie da.

- Nasz zakładowy układ zbiorowy zawiera klauzulę, że bez zgody związku pracodawca nie zwolni członka związku z przyczyn zakładu pracy. Jeśli pracownikowi dzieje się krzywda, zawsze go obronimy - zapewnia Roman Jakim, przewodniczący "Solidarności" w rzeszowskiej WSK.

Lider "S" w lotniczej fabryce zastrzega, że w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, związek nawet nie próbuje bronić pracownika, bez względu na to, czy jest członkiem organizacji związkowej, czy nie.

Walczą o podwyżki

Związek rozmawia z zarządem firmy na temat wartościowania stanowisk pracy, w tym podwyżek.

- Nie odpowiem, czy i kiedy te rozmowy zakończą się sukcesem, ale ważne, że cały czas na ten temat rozmawiamy. Raz jest sukces, a czasem go nie ma - tłumaczy Jakim.

Jakie korzyści?

Jakie korzyści?

Podstawowe korzyści z przynależności do związku według Romana Jakima:

- Ochrona interesów pracowniczych. Czyli każdy pracownik, który z jakiegoś powodu znajdzie się w trudnej sytuacji ma w przypadku "S" zapewnioną pomoc finansową oraz prawną.

- Tylko zorganizowani pracownicy mogą powalczyć o swoje prawa. Właściciel sam nic im nie da.

- Wiele świadczeń wynikających ze statutu, w tym dofinansowanie imprez dla członków związku i ich rodzin.

- Możliwość uczestniczenia w szerokim pakiecie szkoleń prowadzonych przez związek w firmie oraz związkowe struktury ponadzakładowe.

W tych rozmowach z szefami fabryki chodzi też o realizację postanowień pakietu socjalnego.

- Pakiet zawiera zapis, że załoga będzie otrzymywać stopniowo podwyżki, aż płace załogi dojdą do poziomu 120 proc. średniej krajowej w przemyśle. Wcześniej nasze zarobki były dużo niższe - dodaje Ryszard Szyszka, wiceprzewodniczący związku.

Pakiet socjalny zawarty z nowym właścicielem fabryki jest jednym z dwóch najważniejszych osiągnięć związkowców z WSK. Dzięki zakładowej "Solidarności" załoga zyskała: bonus prywatyzacyjny w wysokości 11 tys. złotych, gwarancje zatrudnienia przez 6 lat, a dla pracowników zwolnionych w okresie ochronnym odprawy wyższe od kilku do kilkudziesięciu razy niż przewiduje kodeks pracy.

Układ zbiorowy

Drugim znaczącym osiągnięciem wywalczonym przez związkowców tuż przed prywatyzacją firmy jest układ zbiorowy pracy. To coś więcej niż Kodeks Pracy, bo reguluje szczegółowo wiele spraw ważnych dla pracowników.

- Układ szczegółowo określa zasady zawierania i rozwiązywania umów o pracę, wynagradzania, szkoleń pracowników. Reguluje także sprawy świadczeń socjalnych oraz mechanizmy współpracy związku z dyrekcją - wylicza Jakim.

W prywatnych zakładach nie zawiera się pakietów gwarancji pracowniczych. Możliwe jest to jedynie w przypadku prywatyzacji państwowych zakładów. Ale jeśli w firmie nie ma związku, to nie ma też w zakładzie dwu stron, które taki pakiet mogą zawrzeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24