NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres poległ w starciu z Busto Arsizio

  Związek z dala od polityki

  Związek z dala od polityki

  JAROMIR KWIATKOWSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  WOJCIECH BUCZAK

  WOJCIECH BUCZAK ©TADEUSZ POŻNIAK

  Rozmowa z WOJCIECHEM BUCZAKIEM, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Rzeszowie: - Ojciec Święty powiedział we wtorek do uczestników IV pielgrzymki NSZZ "Solidarność" do Rzymu, że związek powinien wrócić do korzeni i do ideałów, które przyświecały mu w początkowym okresie.
  WOJCIECH BUCZAK

  WOJCIECH BUCZAK ©TADEUSZ POŻNIAK

  - Jeśli mówimy o funkcjonowaniu związku w Polsce współczesnej, po doświadczeniach stanu wojennego i lat 1997-2001, czyli rządów AWS, współtworzonych w jakimś sensie przez "Solidarność", to ja wypowiedź papieską rozumiem w ten sposób, że powinniśmy skoncentrować się na działalności stricte związkowej.
  "Solidarność", która - historycznie rzecz biorąc - jest nie tylko związkiem zawodowym, ale także ruchem społecznym, w Polsce współczesnej powinna zająć się przede wszystkim pomocą dla pracowników, szczególnie w tych zakładach, w których dzieje się im największa krzywda.
  A wiemy, że są najbardziej krzywdzeni tam, gdzie nie ma związków zawodowych. Pytanie, co robić, aby to zmienić. To się nie stanie samo z siebie. Do tego są potrzebne sprzyjające warunki prawne, a prawo jest tworzone w parlamencie. I tu koło się zamyka.

  - Jan Paweł II stwierdził, że upolitycznienie związku - być może spowodowane historyczną koniecznością - doprowadziło do jego osłabienia.

  - My to odczuwamy na co dzień. "Solidarność", podejmując się naprawy Rzeczypospolitej, poniosła tego konsekwencje. Dziś wielu ludzi, którzy nie mogą sobie poradzić w systemie gospodarki wolnorynkowej, właśnie związek obciąża odpowiedzialnością za ten stan rzeczy.

  - Papież w swoim przemówieniu podał wiele przypadków łamania praw pracowniczych, dobrze znanych działaczom "Solidarności", np. niewypłacalnie na czas zarobków, odmawianie pracownikom prawa do wypoczynku, do świadczeń lekarskich, a nawet do mac

  - Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za te słowa. A także za przesłanie, które skierował do nas we wrześniu, przy okazji pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę. Przypomniał wtedy, że nie wypłacanie pracownikom należnych wynagrodzeń to grzech wołający o pomstę do nieba. "Solidarność" od kilku miesięcy przeprowadza ogólnopolską akcję w tej sprawie. Pytanie, co robić, aby takich sytuacji nie było. Nie wystarczy tylko protestować. "Solidarność" zabiega więc o to, by naruszenie podstawowego prawa pracowniczego - prawa do wynagrodzenia - było przez sądy traktowane jako naruszenie prawa o wysokiej szkodliwości społecznej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo