Zwierzętom w podkarpackich lasach głód nie grozi

  Zwierzętom w podkarpackich lasach głód nie grozi

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Zwierzętom w podkarpackich lasach głód nie grozi

  ©RDLP Krosno

  Silne mrozy sprawiają leśnej zwierzynie problem z żerowaniem, jednak głód jej nie zagraża. Do paśników trafi w sumie tej zimy tysiąc ton różnorodnej karmy, stanowiącej uzupełnienie ich naturalnej diety.
  Zwierzętom w podkarpackich lasach głód nie grozi

  ©RDLP Krosno

  W lasach Podkarpacia istnieje ponad tysiąc miejsc dokarmiania dzikiej zwierzyny i ptactwa.

  - Na terenie obwodów łowieckich administrowanych przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, zgromadzono 48 ton siana, 660 ton karmy soczystej, czyli buraków, marchwi i sianokiszonki, 230 ton ziarna i 65 ton soli z mikroelementami - wylicza Edward Marszałek, rzecznik RDLP. - Dodatkowo na obszarach bytowania żubrów przygotowano 130 ton karmy, której zakup dofinansowany został z funduszy unijnych.

  Również myśliwi z kół łowieckich, dzierżawiących większość obwodów leśnych, wyłożą ponad 1200 ton karmy.

  - Samo dokarmianie to nie tylko humanitarny gest leśników, ma ono też na celu zapobieganie szkodom wyrządzanym przez jeleniowate w uprawach leśnych - tłumaczy Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie.

  Miejsca dokarmiania najczęściej odwiedzają jelenie, sarny i dziki. W cieplejszych okresach chętnie zaglądają tu również niedźwiedzie.

  W lasach RDLP w Krośnie żyje m.in. ponad 9,5 tys. jeleni, 37 tys. saren, 8 tys. dzików, 10,5 tys. lisów, ok. 300 żubrów, ponad 100 niedźwiedzi, ok. 400 wilków, 200 rysiów i 7 tys. bobrów.

  Od kilku lat u większości gatunków notowany jest przyrost liczebności. Jednym z powodów jest wzrastająca lesistość Podkarpacia, w którym lasy zajmują ponad 37 proc. powierzchni, czyli o jedną trzecią więcej niż w latach 40. ubiegłego wieku.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo