Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku wykaż przed polskim fiskusem

Józef Lonczak
Na średnio 2000 zł zwrotu nadpłaconego podatku może liczyć Polak, który pracował legalnie za granicą.

- Ponieważ w 90 proc. przypadków zaliczki na podatek pobierane przez zagranicznych pracodawców są zawyżone, całkiem pokaźna suma czeka na naszych rodaków, którzy wrócili z „saksów” – szacuje Katarzyna Mańka z Euro-tax.pl.

Kwotę zwrotu podatku za pracę za granicą powinien uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym przed polskim fiskusem ten, kto otrzymał w danym roku podatkowym dochód w Polsce.

Zagraniczny pracodawca każdorazowo potrąca zaliczki na należny

w danym państwie podatek od całości dochodu i w 90 proc. przypadków zaliczki te pobierane są w zawyżonej kwocie. Większość rodaków może więc ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku - według danych Euro-tax.pl jest to średnio ponad 2000 zł - przekonuje Tomasz Szymanowski z agencji Ciszewski PR.

– Wnioski o zwrot nadpłaty podatku od dochodów za pracę za granicą można składać przez cały rok. Procedura odzyskiwania nadpłaconego podatku trwa zazwyczaj około 3 do 6 miesięcy od dnia, w którym podatnik złoży lub prześle kompletne dokumenty – mówi Andrzej Jasieniecki, ekspert Euro-tax.pl

Zwrócony podatek od dochodów zagranicznych należy doliczyć do podatku w zeznaniu rocznym w polskim urzędzie skarbowym w roku, w którym nastąpił zwrot podatku, o ile oczywiście mieliśmy przychód w Polsce w danym roku podatkowym.

Zasada ta dotyczy krajów, w których obowiązywała metoda proporcjonalnego zaliczania podatku. Przykładowo: o zwrot podatku za pracę wykonaną w 2007 roku na terenie Holandii ubiegamy się rok później. Dostajemy przelew na konto. Otrzymaną kwotę powinniśmy ująć w zeznaniu rocznym za rok 2008.

 

 

– Podatek zwrócony za pracę za granicą nie powinien wpłynąć na końcową wartość opodatkowania przychodów otrzymanych w Polsce. Wyłącznie przekroczenie wyznaczonych progów podatkowych będzie w stanie zmienić kwotę podatku do zapłaty na wyższą. Z danych Euro-tax.pl wynika, że niewielu klientów otrzymuje na tyle duży zwrot, żeby mógł w znaczący sposób wpłynąć na roczne zeznanie podatkowe – dodaje Andrzej Jasieniecki.

Jeśli z danym krajem jest zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, to osiągane dochody z kraju, w którym pracowaliśmy, nie podlegają ponownemu opodatkowaniu w Polsce. Dochody za granicą mogą spowodować jednak wejście przy rozliczaniu z polskim fiskusem w drugi próg podatkowy, ale nie zapłacimy od nich ponownego podatku. Z większością krajów, gdzie Polacy pracują, Polska ma takie umowy. Jeśli nie osiągnęliśmy żadnego dochodu w Polsce w danym roku podatkowym, a jedynie za granicą (w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech i Norwegii), to nie mamy obowiązku składania zeznania podatkowego za dany rok w Polsce.

- O zwrot podatku najczęściej ubiegają się Polscy emigranci. Badania przeprowadzone przez CBOS oraz PBI pokazują, że 3/4 emigrantów to osoby młode (do 35 roku życia), dwukrotnie częściej są to mężczyźni – jest to zjawisko typowe dla migrujących obywateli nowych krajów członkowskich UE – dodaje Katarzyna Mańka, ekspert Euro-tax.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24