Żydzi chcą mieć akt własności kirkutu w Baligrodzie

Krzysztof Potaczała
Kirkut w Baligrodzie. Zachowało się na nim około 60 nagrobków.
Kirkut w Baligrodzie. Zachowało się na nim około 60 nagrobków. FOT. KRZYSZTOF POTACZAŁA
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich stara się o uzyskanie prawa własności do kirkutu w Baligrodzie. Rozprawa w tej sprawie 18 lutego w Warszawie.

Obecnie cmentarzem administruje samorząd Baligrodu, ale wszystko wskazuje na to, że zostanie on przekazany społeczności żydowskiej.

- Mój poprzednik złożył taką deklarację w 2004 roku - mówi Robert Stępień, wójt Baligrodu. - Teraz sprawę będziemy finalizować. Mam nadzieję, że Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich zobowiąże się do szczegółowej inwentaryzacji i ogrodzenia zabytkowego kirkutu.

Dotąd prace porządkowe na cmentarzu wykonywali głównie wolontariusze. Na przykład latem 2008 r. Stowarzyszenie "Magurycz" odremontowało 5 wapiennych i 49 piaskowcowych nagrobków. Niektóre wydobyto spod ziemi.

- Jedna z odkrytych macew jest szczególnie cenna, pochodzi z XVIII wieku i zrobiona jest w kształcie sarkofagu - informuje Robert Stępień. -Może to oznaczać, że na kirkucie w Baligrodzie pochowany został ktoś znaczny.
Cmentarz nie jest ogrodzony, choć samorząd w ostatnich latach kilkakrotnie się do tego przymierzał.

- Po namyśle uznaliśmy, że lepiej, jeśli zrobią to Żydzi - mówi wójt Stępień. - Nie mieliśmy wiedzy, jak grodzić kirkut, by nie urazić uczuć żydowskiej społeczności, ale nie mieliśmy też pieniędzy.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
karalgol

A czy Wójt oraz Rada pytały się mieszkańców Baligrodu co o tym sądzą? Mieszkam w Baligrodzie i nie słyszałem o takiej propozycji. A jeśli ktoś zechce sprzedac bez wiedzy Wójta jego dom to co on by zrobił? Skoro porzednicy coś obiecali - też bez wiedzy mieszkańców - to obecna władza musi to wypełnić? Warto jednak zweryfikować poglądy poprzedników. A jeśli poprzednicy obiecali skoczyć w ogień i nie zdążyłi? Obecne władze to zrobią? A może jednak zatrzymać grunt i przekazać zarządzanie tym cmentarzem Żydom?Może mieszkańcy Baligrodu nie chcą aby ich własność oddawać za darmo bez konsultacji w tej sprawie? Panie Wójcie! Rozmawiaj Pan z ludźmi którzy Panu zaufali i wybrali a nie uprawiaj własnej polityki, tym bardziej że wybory blisko....

~zdrowy~
W dniu 15.02.2009 o 06:29, radca prawny napisał:

Nie jest wazne kto jest wlascicielem posesji. Gdyby ktokolwiek z nas mial taki balagan na swoim terenie wladze zmusily by wlasiciela do uporzadkowania , a jezeli by tego nie zrobil ukaraly by go za nie wykonywanie pojecen administracyjnych. Skoro podaja sie za wlascicieli to prosze bardzo uregulowac zalegle i obecne podatki, oraz posprzatac i ogrodzic swoja posesje w trybie natychmiastowej wykonalnosci. Jezeli zas tego nie zrobia ukarac srodkami admistracyjnymi i zrobic to na koszt wlasciciela ze sciagalnoscia naleznosci poprzez tryb admistracyjny.Jak demokracja to dla wszystkich a nie dal wybranych !!!


z tekstu wynika,że starają się o prawo własności.Wydaje się,że narazie właścicielem jest gmina i byłoby dobrze aby tak pozostało.
r
radca prawny

Nie jest wazne kto jest wlascicielem posesji. Gdyby ktokolwiek z nas mial taki balagan na swoim terenie wladze zmusily by wlasiciela do uporzadkowania , a jezeli by tego nie zrobil ukaraly by go za nie wykonywanie pojecen administracyjnych.
Skoro podaja sie za wlascicieli to prosze bardzo uregulowac zalegle i obecne podatki, oraz posprzatac i ogrodzic swoja posesje w trybie natychmiastowej wykonalnosci. Jezeli zas tego nie zrobia ukarac srodkami admistracyjnymi i zrobic to na koszt wlasciciela ze sciagalnoscia naleznosci poprzez tryb admistracyjny.
Jak demokracja to dla wszystkich a nie dal wybranych !!!

G
Gość
W dniu 13.02.2009 o 11:58, Gość napisał:

owieci całkowicie ufali Żydom. Żydowscy partyzanci wstępowali do milicji i bezpieki. Po II wś Żydzi stanowili mniej niż 1% społeczeństwa Polskiego po II wś. W 1945 Bierut twierdził ze Żydzi zajmują ponad 500 stanowisk kierowniczych w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (czyli ponad 13%) i stanowią 1,7% ogółu pracowników resortu. OD 1944 do 1956 Żydzi stanowili 29% kierownictwa bezpieki, był to nieproporcjonalnie duży odsetek wszystkich funkcjonariuszy aparatu terroru. W bezpiece (NKWD i wojsku) Żydzi zajmowali się wyłapywaniem, torturowaniem i mordowaniem polskich patriotów, przenikaniem do polskiego podziemia by skutecznie je eksterminować. Mordom towarzyszyło niszczenie i grabież polskiej własności. Żydzi prześladowali nawet tych Polaków którzy pomagali Żydom podczas II wś. Żydzi z UB znajdowali szowinistyczną przyjemność w torturowaniu i mordowaniu Polaków, więzionych polaków nazywali „polskimi świniami”, deklarowali ze wymordują wszystkich Polaków. Szowiniści Żydowscy bardziej nienawidzili Polaków niż Niemców, wykorzystywali każdą szansę by zamordować Polaka. W terror zaangażowani byli też Żydzi spoza bezpieki, wydający NKWD i bezpiece polskich patriotów. Polacy stawali się prócz mordów i tortur, również ofiarami deportacji w głąb ZSRR (co było w większości wypadków wyrokiem śmierci i długotrwałych cierpień). Żydzi bezpodstawnie oskarżali Polaków o antysemityzm (żydowskie oskarżenie o antysemityzm prowadziło do aresztowania, tortur i śmierci). Ofiarą bezpodstawnych żydowskich oskarżeń byli też Polacy zaangażowani w ratowanie Żydów podczas II wś. Aleksander Ford szef komunistycznego przemysłu filmowego bezpodstawnie dla osiągnięcia własnych korzyści zadenuncjował bezpiece Jerzego Gabryjelskiego (którego aresztowano i torturowano). Polacy wskazani przez Żydów wysyłani byli do niewolniczej pracy w sowieckich obozach koncentracyjnych, gdzie mordowani byli pracą ponad siły.tez nie lubie "icków" ale ten post to przesada i naciaganie faktow
g
gozel
W dniu 14.02.2009 o 16:56, miejscowy napisał:

ot i mamy "młodszych braci w wierze"Uczymy się od tych starszych braci ot co.
m
miejscowy

ot i mamy "młodszych braci w wierze"

G
Gość

owieci całkowicie ufali Żydom. Żydowscy partyzanci wstępowali do milicji i bezpieki. Po II wś Żydzi stanowili mniej niż 1% społeczeństwa Polskiego po II wś. W 1945 Bierut twierdził ze Żydzi zajmują ponad 500 stanowisk kierowniczych w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego (czyli ponad 13%) i stanowią 1,7% ogółu pracowników resortu. OD 1944 do 1956 Żydzi stanowili 29% kierownictwa bezpieki, był to nieproporcjonalnie duży odsetek wszystkich funkcjonariuszy aparatu terroru. W bezpiece (NKWD i wojsku) Żydzi zajmowali się wyłapywaniem, torturowaniem i mordowaniem polskich patriotów, przenikaniem do polskiego podziemia by skutecznie je eksterminować. Mordom towarzyszyło niszczenie i grabież polskiej własności. Żydzi prześladowali nawet tych Polaków którzy pomagali Żydom podczas II wś. Żydzi z UB znajdowali szowinistyczną przyjemność w torturowaniu i mordowaniu Polaków, więzionych polaków nazywali „polskimi świniami”, deklarowali ze wymordują wszystkich Polaków. Szowiniści Żydowscy bardziej nienawidzili Polaków niż Niemców, wykorzystywali każdą szansę by zamordować Polaka. W terror zaangażowani byli też Żydzi spoza bezpieki, wydający NKWD i bezpiece polskich patriotów. Polacy stawali się prócz mordów i tortur, również ofiarami deportacji w głąb ZSRR (co było w większości wypadków wyrokiem śmierci i długotrwałych cierpień). Żydzi bezpodstawnie oskarżali Polaków o antysemityzm (żydowskie oskarżenie o antysemityzm prowadziło do aresztowania, tortur i śmierci). Ofiarą bezpodstawnych żydowskich oskarżeń byli też Polacy zaangażowani w ratowanie Żydów podczas II wś. Aleksander Ford szef komunistycznego przemysłu filmowego bezpodstawnie dla osiągnięcia własnych korzyści zadenuncjował bezpiece Jerzego Gabryjelskiego (którego aresztowano i torturowano). Polacy wskazani przez Żydów wysyłani byli do niewolniczej pracy w sowieckich obozach koncentracyjnych, gdzie mordowani byli pracą ponad siły.

R
Rzeszowiak

Żydzi do wszystkiego pchają swoje brudne łapy, jak chcą to niech ogrodzą i wyremontują cmentarz a nie odrazu zagarniać na własność. Jak tak chcą to można im kopa w dupę sprzedać a nie cmentarz

q
qwerty
W dniu 13.02.2009 o 09:34, ~zdrowy~ napisał:

"Z" i "Gozel" przedstawili ciekawy punkt widzenia ale najwyrażniej "qwerty" należy do tych, którzy koniecznie chcą opiekować się cmentarzemmasz racje. chetnie bym sie tym cmentarzem zaopiekowal.Najpierw uzyl bym wykrywacza metali, a pozniej ten caly smietnik zaorac i posadzic marchewki
~zdrowy~

"Z" i "Gozel" przedstawili ciekawy punkt widzenia ale najwyrażniej "qwerty" należy do tych, którzy koniecznie chcą opiekować się cmentarzem

g
gozel

A ja się pytam po co im akt własności ZIEMI, bo tu o samą ziemie chodzi i tak powinno to byc napisane w artykule.
I po drugie czy muszą mieć na własnośc tą ZIEMIE żeby opiekować się grobami ???

i jeszcze jakies dziecinne tłumaczenie:

- Po namyśle uznaliśmy, że lepiej, jeśli zrobią to Żydzi - mówi wójt Stępień. - Nie mieliśmy wiedzy, jak grodzić kirkut, by nie urazić uczuć żydowskiej społeczności, ale nie mieliśmy też pieniędzy.

Nie mielismy wiedzy . Wystarczy może zapytac społeczność żydowską, a skoro przez tyle lat kirkut stała w takim stanie jakim stoi to oczym to świadczy ??. Świadczy to o tym co dla społeczności żydowskiej jest najwazniejsze. I napewno to nie jest pamięc o przodkach. Jeśli sąd przyzna społeczności żydowskiej akt własnośći ZIEMI to będzie to niebezpieczny precedens.

Z
Z

Nikt nie zabrania Żydom przyjazdu do Polski i opiekowania się kirkutami. Ale żeby zaraz wykupić teren ?
Ilu rdzennych Polaków ma prawo własności do choćby skrawka ziemi w Izraelu ? Ja o żadnym nie słyszałem ...
Nie słyszałem także żeby grupa Żydów bez udziału Polaków posprzątała kirkut i odrestaurowała go.
Wszystko robią na pokaz, zawsze uważając się za lepszych we wszystkim. W końcu mają nas za gojów.
Naganiają do tej pracy nasze dzieci ze szkół "pod płaszcykiem" nauki tolerancji i antysemityzmu,
którego w Polsce nie ma! Antysemityzm to wymysł żydowski żeby pokazać jak bardzo są pokrzywdzeni.
Nie podoba się w Polsce ? Do samolotu - Izrael czeka ....

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3