Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zyskujesz jeśli zmieniasz zawód albo miejsce pracy

Stanisław Siwak [email protected] Fot. Dariusz Danek
W sezonie najłatwiej o pracę w zawodach budowlanych.
W sezonie najłatwiej o pracę w zawodach budowlanych.
W Polsce tylko 15 proc. zatrudnionych zmienia miejsce pracy dwa razy w okresie swej aktywności zawodowej. Na Zachodzie pracę zmienia się średnio, co kilka lat i jest to traktowane jako coś zupełnie naturalnego.

Adam Panek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie jest przekonany, że powinno się zmieniać miejsce pracy i to nawet kilka razy w ciągu kariery zawodowej. Na Zachodzie wszyscy traktują zmianę pracodawcy jako coś normalnego. Wynikają z tego same korzyści dla pracownika. Minusów właściwie nie dostrzega.

- Jednak u nas większość pracowników przyzwyczaja się do jednego zakładu pracy. Pewne obawy mogą wynikać z trudnej sytuacji na rynku pracy w ostatnich latach, zwłaszcza u nas, na Podkarpaciu. Ponadto społeczeństwo akceptuje pracę na czarno – zauważa Panek.


Tradycja jednego miejsca pracy

Dr. Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, stwierdza, że przez wiele powojennych lat była w Polsce tradycja jednego miejsca pracy i jednego środowiska, w którym człowiek przebywał. Tymczasem zdarza się, że pracujący w tej samej firmie przez wiele lat, jest mało szanowany, traktowany jak intruz. Powoli sytuacja ulega zmianie, bo coraz częściej to pracodawcy zaczynają poszukiwać pracowników.

_- Warto zmieniać pracę z racji rozwoju zawodowego, lepszych zarobków. Dotyczy to dwóch grup zawodowych – ludzi młodych oraz tych, którzy mają już dorosłe dzieci i mogą zmienić pracę i miejsce zamieszkania _– ocenia Kaszuba.

Według informacji uzyskanych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, powoli zmienia się sytuacja na rynku pracy. To już nie jest czas, gdy bezrobotni stali pod bramą zakładu, a pracodawcy kaprysili i wybierali sobie takich kandydatów do zatrudnienia w firmie, jakich chcieli. A ci z reguły godzili się na każde warunki.

Rąk do pracy wielu zawodach zaczyna brakować. Odczuwają to zwłaszcza firmy lotnicze w regonie. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca chcąc zatrudnić fachowca z praktyką zawodową musi mu po prostu dobrze zapłacić. - Ludzie zaczynają też zmieniać pracę z powodu większych szans rozwoju zawodowego - zauważaja fachowcy z WUP.

Możliwości rozwoju

Wśród przyczyn, dla których zatrudnieni zmieniają pracę, Stanisław Stachowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu wylicza zarobki, większe możliwości zrobienia kariery zawodowej, dojazd do firmy. - _W niektórych firmach atmosfera potrafi być tak zła, że pracownicy nie wytrzymują i szukają lepszych szans gdzie indziej – _tłumaczy Stachowicz.

W mieleckim pośredniaku zdarza się kilkadziesiąt przypadków w ciągu roku, że korzystający z pomocy w zatrudnieniu, wracają i ponownie szukają możliwości podjęcia pracy, ale w innej firmie. Chodzi zarówno o pracowników fizycznych jak i biurowych. W Mielcu ostatnio o prace łatwiej, gdyż powstają nowe firmy funkcjonujące w strefie ekonomicznej Europark.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24