„Żywioł folkloru”, czyli zakopiański festiwal oczami fotografów

Materiał informacyjny Zakopiańskiego Centrum Kultury

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem od zawsze, jako wydarzenie niezwykle barwne i widowiskowe, wzbudzał zainteresowanie fotografów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. W 2014r. narodził się więc pomysł, by Festiwalowi co roku towarzyszył konkurs fotograficzny „Żywioł Folkloru”, a jego efekty prezentowane były w formie plenerowej pokonkursowej wystawy.

Ta inicjatywa od początku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W biurze prasowym Festiwalu co roku akredytuje się blisko 80 dziennikarzy, większość z nich to właśnie fotoreporterzy. Doczekaliśmy też czasów, w których fotografuje właściwie każdy. Festiwalowa publiczność wyposażona w lustrzanki, kompaktowe aparaty i smartfony oblega festiwalowe wydarzenia, zwłaszcza te odbywające się w plenerze.

W ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w dniach 12 – 20 sierpnia 2021 r. odbędzie się już siódma edycja konkursu fotograficznego, organizowanego przez Burmistrza Miasta Zakopane pod patronatem Polska Press. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału organizatorzy zapraszają publiczność oraz akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy i fotoreporterów, zachęcając jednocześnie, aby na fotografiach oddać piękno i różnorodność obrzędów oraz zwyczajów związanych z pracami w polu, a także kulinarne bogactwo górali z różnych stron świata.

Zdjęcia należy nadsyłać w terminie od 1 do 30 września 2021r. Nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody finansowe oraz rzeczowe. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.festiwale.zakopane.pl.

Wszystkim dotychczasowym laureatom konkursu zawdzięczamy już pięć pięknych wystaw prezentowanych zawsze w sercu Zakopanego. 12 sierpnia o godz. 16:00 na Krupówkach poniżej oczka wodnego otwarta zostanie kolejna ekspozycja prezentująca zwycięskie fotografie nadesłane na szóstą edycję konkursu „Żywioł Folkloru”, który odbywał się w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w 2019 r. Zadaniem uczestników było wówczas oddanie piękna, bogactwa i różnorodność strojów górali z całego świata, związanych z różnymi obrzędami, w tym także z obrzędami weselnymi.

Wydrukowane w dużym formacie zdjęcia wyglądają niezwykle i kolorowo, przyciągają wzrok przechodniów i są wspaniałą wizytówką Festiwalu. Dodatkowo w ramach każdej wystawy prezentowana jest także autorska ekspozycja festiwalowych zdjęć zwycięzcy wyłonionego wśród akredytowanych fotoreporterów, a w tym roku także wśród publiczności.

Festiwal dla wszystkich fotografujących stwarza naprawdę ogromne możliwości. Żywioł folkloru, barwne ludowe stroje, dynamika tańca, malujące się na twarzach emocje, ciekawe instrumenty i rekwizyty – to wszystko aż prosi się, by stać się fotograficznym kadrem. Organizatorzy zachęcają, by czas spędzony podczas Festiwalu wykorzystać także na rozwijanie fotograficznych pasji.

Dodaj ogłoszenie