Samorządy zmieniły Podkarpacie. Województwo się rozwija

Artykuł sponsorowany Województwo Podkarpackie
Dzięki zapobiegliwości samorządowców, to miejsce jest wizytówką Podkarpacia. Nz. otwarcie drogi obok Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka, w tle Centrum Wystawiennicze G2 Arena
Dzięki zapobiegliwości samorządowców, to miejsce jest wizytówką Podkarpacia. Nz. otwarcie drogi obok Portu Lotniczego Rzeszów- Jasionka, w tle Centrum Wystawiennicze G2 Arena Krzysztof Kapica
Województwo podkarpackie podzielone jest na 21 powiatów ziemskich i 4 powiaty grodzkie (Krosno, Przemyśl, Rzeszów i Tarnobrzeg). Wszystkich gmin w naszym regionie jest 160, w tym gmin miejskich jest 16, gmin miejsko-wiejskich - 37 i najwięcej jest gmin wiejskich, bo 107.

Województwo podkarpackie Obejmuje powierzchnię 17 845,7 km kw. Zostało utworzone w 1999 r. w wyniku reformy podziału administracyjnego kraju i objęło tereny dawnych mniejszych (49) województw: rzeszowskiego, przemyskiego, krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i części woj. tarnowskiego.

Rzeszów stolica regionu

Stolicą gospodarczą, kulturalną, naukową i administracyjną woj. podkarpackiego jest największe miasto regionu - Rzeszów. To m.in. siedziba władzy rządowej czyli wojewody i władz samorządowych (sejmik, marszałek) oraz powiatów.

Gospodarka

Ton nadają największe przemysłowe miasta województwa: Mielec, Stalowa Wola, Krosno i Dębica. Z powodzeniem funkcjonują tu dwie strefy ekonomiczne: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan, Prężne działają tu również parki przemysłowe i technologiczne, przyciągając nowe startupy i innowacyjne firmy.

Innowacje

Dumą Podkarpacia jest największy w Polsce klaster przemysłu lotniczego - Dolina Lotnicza, który skupia liczne firmy przemysłu lotniczego, i ośrodki naukowo-badawcze specjalizujące się w lotnictwie, a także kosmonautyce.

Przygotowany na zlecenie KE Raport „Regional Innovation Scoreboard 2021” pozycjonuje woj. podkarpackie w grupie regionów jako „wschodzący innowatorzy +”. Duży jest tu udział wyrobów nowych lub istotnie ulepszonych. Przemysł podkarpacki charakteryzują się dużym udziałem wyrobów nowych lub istotnie ulepszonych w wartości sprzedaży wyrobów ogółem. Udział ten w 2020 r. w podkarpackim wynosił 15,3 proc., co lokowało województwo na 4. pozycji w kraju (średnia w Polsce to 12 proc.). Od 2016 r. Podkarpackie utrzymuje się pod tym względem w czołówce kraju.

Demografia

Wg. Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 woj. podkarpackie liczyła 2,1 mln osób, co stanowiło 5,5 proc. populacji Polski. W porównaniu z wynikami NSP 2011 liczba ludności w województwie zmalała o 1,6 proc. Niestety maleje udział dzieci i młodzieży (0-17 lat) w ogólnej populacji ludności . W strukturze ludności zmniejsza się udział ludności w wieku produkcyjnym, a rośnie udział osób w wieku poprodukcyjnym.

Na terenie województwa przybyło mieszkań o 12,4 proc. więcej w porównaniu ze spisem z 2011 r. i obecnie jest ich w sumie we wszystkich miastach i wioskach 697,9 tys.

Największymi ludnościowo miastami woj. podkarpackiego są według najnowszych danych Ministerstwo Cyfryzacji na 31 grudnia 2023 r. są: Rzeszów 186 080 osób zameldowanych na pobyt stały. Na 2. miejscu jest Mielec, który liczy 55 674 zameldowanych mieszkańców. Trzeci jest Przemyśl -54 389 osób. Stalowa Wola liczy 53 709 zameldowanych na pobyt stały osób i zajmuje 4. miejsce. Na 5. miejscu plasuje się Krosno - 43 076 mieszkańców. Na kolejnych są: Tarnobrzeg - 42 997 osób, Dębica - 42 157 mieszkańców, Jarosław - 34 481, Sanok - 33 926 i Jasło - 32 460 stałych mieszkańców.

Atuty regionu

Solą podkarpackiej ziemi są pracowici i zaradni mieszkańcy, a zwłaszcza aktywni, gospodarni, dbający i inwestujący w rozwój swoich małych ojczyzn samorządowcy. Efekty to m.in. zmodernizowane drogi i równie ważna podziemna infrastruktura komunalna dobrze służąca mieszkańcom.

Malownicze krajobrazy, okazy przyrody, sporo zabytków i sympatyczna atmosfera sprawiają, że nasz region odwiedza coraz więcej turystów (nie licząc okresu pandemii). Jest tu wiele atrakcyjnych miejsc, szlaków pieszych i rowerowych. Warto przebyć, aby zobaczyć zmiany ostatnich lat i nasycić oczy podkarpackimi niepowtarzalnymi widokami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24