NOWINY24
  TO CZYTAJĄ INNI

  Popularne na portalu

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Popularne na portalu

  • Przestępcy seksualni z Podkarpacia. Zdjęcia gwałcicieli i pedofilów z rejestru MS
  • Wypadek na moście w Przemyślu. Samochód prawie spadł do rzeki Wiar
  • W Rzeszowie trwa przedświąteczna spowiedź [DATY, GODZINY]

  12 koncertów na 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

  12 koncertów na 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  12 koncertów na 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

  ©Krzysztof Kapica

  Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej przedstawiła dzisiaj na konferencji prasowej program 52. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie.
  12 koncertów na 52. Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

  ©Krzysztof Kapica

  Ten festiwal to występ m.in. znakomitego tenora , Francuza, który pochodzi z Wietnamu, sióstr, niepowtarzalnych pianistek, czy Anity Lipnickiej.

  - Zaczynamy w sali balowej Muzeum-Zamku, bo to właśnie dzięki tej sali zrodził się ponad pięćdziesiąt lat temu pomysł organizacji festiwalu - tłumaczy dyrektor. - A rozpocznie festiwal, w piątek 17 maja, Lutosławski Piano Duo. To nie przypadkowy wybór, mamy rok tego kompozytora, dlatego wystąpi duet, który zagra m.in.
  utwory Lutosławskiego. Natomiast uroczysta inauguracja festiwalu nastąpi dzień później, w niedzielę, a na inaugurację proponujemy Traviatę Verdiego w wykonaniu solistów i chóru Opery Krakowskiej. Gościnnie wystąpi znakomity, światowej sławy tenor Philippe DO, Francuz wietnamskiego pochodzenia.

  Połączone chóry na finał

  Kolejne dni festiwalu, który potrwa do 25 maja, to kolejne gwiazdy i spotkania z różnego rodzaju formami muzycznymi.

  Będzie więc m.in. znakomity polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, które zaprezentuje muzykę filmową Krzysztofa Komedy ze "Złotej płyty", będzie koncert światowej sławy pianistek sióstr Katii i Marielle Lebeque, usłyszymy nasza polska gwiazdę Anitę Lipnicką, a w finale, 25 maja wystąpią połączone chóry Teatru Wielkiego w Łodzi, Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Chór Artos, a usłyszymy kantatę Carla Orffa Carmina Burana.

  Storczykarnia i teatrzyk po raz pierwszy

  - Po raz pierwszy koncerty będą się odbywały w pałacowej storczykarni i w Teatrzyku księżnej Lubomirskiej - dodaje dyrektor Wierzbieniec. - W teatrzyku zobaczymy operę Telemanna "Pimpinone". Natomiast w storczykarni zaprezentuje się z pieśniami hiszpańskimi Magdalena Idzik, mezzosopran, a towarzyszyć jej bedzie4 Robert Morawski - fortepian.

  Łącznie festiwal to 9 koncertów karnetowych i trzy tzw. koncerty nocne. Swoistym prologiem festiwalu będzie koncert w Pałacu Dzikowskich w Tarnobrzegu, a odbędzie się 11 maja.

  Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy zarówno w Muzeum-Zamku, jak i w filharmonii, będzie też spotkanie z Bogusławem Kaczyńskim, który będzie podczas festiwalu promował swoją książkę "Łańcut moja miłość".

  Nie jest tanio, ale warto

  Organizacja 52. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie kosztowała około milion złotych.

  - Dostaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury w wysokości 200 tysięcy złotych, od urzędu marszałkowskiego 500 tysięcy, od prezydenta Rzeszowa 65 tysięcy, a resztę, mamy nadzieję, dostaniemy od sponsorów - mówi Marta Wierzbieniec.

  Karnet na festiwal kosztuje 370 złotych, bilety na poszczególne imprezy to koszt od 40 do 100 zł. Sprzedaż rusza 9 kwietnia.

  - Zdajemy sobie sprawę z tego, że karnety tanie nie są, dlatego staramy się, aby koncerty można było oglądać na telebimach - zapewnia dyrektor Wierzbieniec. - Prowadzimy tez rozmowy w sprawie transmisji telewizyjnej - zapewnia.

  Pełny program festiwalu na www.strefaimprez.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  Świeć Się! Zgłoś miasto do plebiscytu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  [FLESZ] Przegląd najciekawszych wydarzeń tygodnia na Podkarpaciu

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!

  Loteria Nowin - wygraj mieszkanie warte 310 000zł!