Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17:16 dla lewicy

JAROMIR KWIATKOWSKI, PAWEŁ KUCA
TADEUSZ POŹNIAK
RZESZÓW. Koalicji SLD-PSL-Samoobrona udało się utrzymać dyscyplinę podczas piątkowego inauguracyjnego posiedzenia sejmiku. Dzięki temu przedstawiciele tych ugrupowań obsadzili wszystkie stanowiska we władzach samorządu wojewódzkiego. Prawie wszystkie głosowania zakończyły się identycznym wynikiem - 17:16 dla lewicy.

O tym, że liderzy lewicowej koalicji obawiali się o lojalność radnych, świadczyła m.in. obecność posłów Jana Burego i Bolesława Bujaka (PSL) oraz Marii Zbyrowskiej (Samoobrona). Bury i Bujak, na początku sesji wyraźnie podenerwowani, opuścili salę dopiero wtedy, gdy okazało się, że radni koalicji głosują zgodnie z planem. Zbyrowska została do końca.
Przewodniczącym sejmiku wybrano Jana Kurpa z SLD, który stosunkiem głosów 17:16 wygrał z Barbarą Kuźniar-Jabłczyńską (Podkarpacie Razem). Kurpa poparli wszyscy radni SLD, PSL i Samoobrony. Kuźniar-Jabłczyńska uzyskała poparcie obu klubów prawicy - Ligi Polskich Rodzin i Podkarpacia Razem. Później ten wynik głosowania powtarzał się kilkakrotnie.

Co zarząd województwa zrobi w pierwszej kolejności

Co zarząd województwa zrobi w pierwszej kolejności

* zapozna się z machiną funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego
* opracuje bilans otwarcia, w którym pokaże, w jakim stanie przejął województwo
* dokończy opracowywanie budżetu województwa na rok 2003
* będzie zmierzał do renegocjacji kontraktu dla województwa

Zastępcami Kurpa zostali Jan Pieniądz (PSL) oraz Tadeusz Błaszczyszyn i Zbigniew Kośla (obaj Samoobrona). Kandydatura tego ostatniego była jedyną w tym dniu, która wzbudziła żywsze emocje. - Od kiedy pan mieszka na Podkarpaciu? - pytał Koślę Władysław Ortyl (PR). - W Tarnobrzegu jestem zameldowany od kilku miesięcy - przyznał Kośla.
Prawica nie zgłosiła kandydatur do prezydium sejmiku. - Czekaliśmy, czy zostawią dla nas miejsce. Postanowili wziąć wszystko - tłumaczył Ortyl. Jeden z działaczy PSL powiedział nam, że koalicja wystawiła kandydatów na wszystkie miejsca w prezydium, bo 4 lata temu prawica też nie podzieliła się władzą.
Uczestników sesji rozbawił radny Stanisław Wąsik z LPR, który domagał się zapewnienia mu "intymnego miejsca" do głosowania. Faktem jest, że sala obrad Urzędu Marszałkowskiego, nie dość, że niezbyt duża, to jeszcze dodatkowo wypełniona była sporą liczbą gości.
W głosowaniu na marszałka województwa Leszek Deptuła (PSL) pokonał 17:16 Andrzeja Zapałowskiego (LPR). - Będę się starał pełnić tę funkcję w sposób godny i merytoryczny - zapewnił marszałek tuż po wyborze. Jego zastępcami zostali: Norbert Mastalerz (SLD) i Zbigniew Szafraniec (Samoobrona) - jedyny, który otrzymał 1 głos od prawicy. W skład zarządu weszli:Tadeusz Sosnowski (Samoobrona) i Jan Burek (PSL).

Niestabilna koalicja

Władysław Ortyl, Porozumienie Prawicy: - Dla żadnej koalicji, której większość jest oparta na jednym głosie, nie jest to dobra sytuacja. Nie jest to stabilna koalicja. Politycznie najwięcej zyskała Samoobrona. Nie wiem, czy jest to dobre dla Podkarpacia. Na temat współpracy opozycji z koalicją mogę powiedzieć, że jest wiele spraw merytorycznych, w których trzeba się kierować dobrem społeczeństwa i gospodarki.

Jan Kurp - przewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego

Wiek: 57 lat.
Stan cywilny: żonaty. Żona Halina jest nauczycielką matematyki w VII Gimnazjum w Rzeszowie; 3 córki (Monika, Aneta i Ewelina - wszystkie po lub w trakcie studiów na UMCS w Lublinie), dwoje wnucząt.
Praca zawodowa: był m.in. nauczycielem, kierownikiem szkoły, sekretarzem ds. propagandy Komitetu Powiatowego PZPR w Leżajsku, dyrektorem szkoły, kuratorem oświaty. Po wyborach parlamentarnych w 2001 r. objął funkcję kuratora po raz trzeci.
Hobby: informatyka, literatura, myśliwstwo (obecnie nie praktykujący myśliwy).
Ceni: otwartość, rzetelność, pracowitość, szczerość.
Nie lubi: klakierów.

Członkowie prezydium sejmiku

Zbigniew Kośla (Samoobrona) - 55 lat, prezes zarządu spółki prowadzącej działalność gastronomiczną i usługową. Mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim, kilka miesięcy temu zameldował się w Tarnobrzegu. Był posłem KLD, radnym, członkiem Zarządu Miasta Ostrowca. Ciążą na nim wyroki 15 miesięcy więzienia (w zawieszeniu) za usiłowanie gwałtu na 17-letniej dziewczynie oraz rok (również w zawieszeniu) za fałszywe oskarżenia pod adresem jednego z prokuratorów.
Tadeusz Błaszczyszyn (Samoobrona) - 53 lata, mieszka w Ostrowie k. Przemyśla, pełnomocnik rektora Wyższej Szkoły Gospodarczej w Przemyślu, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Rolnictwa w b. woj. przemyskim, prezes Klubu Sportowego "San" Ostrów.
Jan Pieniądz (PSL) - 60 lat, mieszka w Dębicy, wykształcenie wyższe rolnicze, ma uprawnienia pedagogiczne i uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych, był radnym sejmiku poprzedniej kadencji.

Leszek Deptuła - marszałek woj. podkarpackiego

Wiek: 49 lat.
Stan cywilny: żonaty. Żona - nauczycielka w gimnazjum; 2 synów: Tomasz (student V roku biotechnologii na UMCS w Lublinie) i Michał (uczeń II klasy gimnazjum w Mielcu).
Wykształcenie: wyższe (Wydział Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej w Lublinie).
Praca: lekarz weterynarii, prowadzi własną lecznicę weterynaryjną w gminie Wadowice Górne (pow. mielecki), od 10 lat - oprócz lecznictwa - zajmuje się higieną żywności pochodzenia zwierzęcego.
Miejsce zamieszkania: różnie - mieszkanie w Mielcu, dom w gm. Wadowice Górne.
Działalność polityczna: od 1979 r. w ZSL, później w PSL. Prezes powiatowy PSL w Mielcu, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ds. organizacyjnych.
Hobby: sport, polityka, historia.
U ludzi: szuka tego co dobre.
Nie lubi: chamstwa, oszustów, karierowiczów.
Podniebienie: uwielbia zupę cytrynową i piwo.

Wicemarszałkowie województwa

Norbert Mastalerz (SLD) - 30 lat, absolwent politologii na UMCS w Lublinie, przez 10 lat pracował jako dziennikarz, dyrektor oddziału "Ruchu" w Stalowej Woli", przegrał w II turze wybory na prezydenta Tarnobrzega. Ma zajmować się rozwojem regionu, infrastrukturą i ochroną zdrowia.
Zbigniew Szafraniec (Samoobrona) - 60 lat, mieszka w Dębicy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, praktyk gospodarczy. Ma zajmować się sprawami rolnictwa i transportu.

Członkowie zarządu województwa

Jan Burek (PSL) - 51 lat, pracownik naukowy Politechniki Rzeszowskiej, były radny Rady Miasta Rzeszowa, radny sejmiku wojewódzkiego ubiegłej kadencji. W zarządzie województwa ma nadzorować edukację i kulturę.
Tadeusz Sosnowski (Samoobrona) - 42 lata, wykształcenie wyższe - historia na WSP w Krakowie, rozpoczęte studia doktoranckie. W zarządzie ma zajmować się współpracą międzynarodową i promocją.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24