27. Inauguracja roku akademickiego w WSPiA. Z zapowiedzią nowego kierunku: kryminologii!

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
09.10.2021 rzeszow uroczysta inauguracja nowy rok akademicki wspia studenci fot krzysztof kapica
09.10.2021 rzeszow uroczysta inauguracja nowy rok akademicki wspia studenci fot krzysztof kapica K_kapica_afk
Prawie 2 tysiące nowych studentów dołączyło w tym roku do liczącej około 5 tys. żaków społeczności akademickiej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Dziś uczelnia oficjalnie rozpoczęła rok akademicki 2021/2022. Rektor poinformował, że mają zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie nowego kierunku. Będzie to elitarna kryminologia.
Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego WSPiA w Rzeszowie.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego WSPiA w Rzes...

Prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej z radością powitał studentów. – Po raz pierwszy od kilku miesięcy nasze budynki i sale wykładowe zapełniły się młodymi ludźmi. To piękny widok, bo przez ostatni czas z przykrością musieliśmy patrzeć na puste korytarze, a studentów oglądaliśmy tylko na monitorach komputerów.

Najstarsza niepubliczna uczelnia na Podkarpaciu

Rektor przypomniał, że uczelnia jest pierwszą niepubliczną szkołą wyższą na Podkarpaciu, utworzoną w 1995 roku - w Przemyślu.

– Pandemia pokrzyżowała nasze plany. Dlatego podczas 27. Inauguracji ogłaszam, że w grudniu 2021 roku w 26. rocznicę utworzenia WSPiA odbędzie się Gala Jubileuszowa z okazji 25-lecia naszej uczelni. Warto przypomnieć, że w ciągu 25 lat wydaliśmy ponad 50 tys. dyplomów ukończenia studiów i 30 dyplomów doktorskich. W naszej uczelni studiowało wiele osób pełniących w przeszłości lub obecnie ważne funkcje państwowe, samorządowe, w gospodarce, nauce czy dyplomacji. Kadra WSPiA także pełniła lub pełni bardzo ważne i wysokie funkcje związane z parlamentem, rządem czy sądownictwem. W naszym gronie są wybitne osoby, które wychowały pokolenia profesorów i doktorów takie jak prof. Andrzej Zoll, prof. Jan Szreniawski oraz świętej pamięci prof. Wiesława Skrzydło

– wymienił prof. Jerzy Posłuszny.

Nowy kierunek studiów

– W nowe 25-lecie wkraczamy z dużym sukcesem. Otrzymaliśmy pozwolenia Ministra Edukacji i Nauki na uruchomienie nowego, pierwszego na Podkarpaciu kierunku studiów kryminologia. To niewątpliwie kierunek prestiżowy i dobra prognoza na następne lata - mówił rektor Posłuszny.

Cyfryzacja naszego życia

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym zwrócił uwagę na otaczający nas świat nowych technologii.
– W związku z tym tradycyjny model kształcenia staje się coraz mniej efektowny. Wszechobecna cyfryzacja naszego życia i mózgów młodzieży oraz szybki postęp technologiczny sprawia, że oczekiwani i potrzeby studentów, a także pracodawców stale się zmieniają. Mamy coraz mnie miejsca na tradycyjne formy przekazu wiedzy i umiejętności. Jednak pamiętajmy, aby mimo wszystko pozostając w przyjaźni z cyfryzacją, bronić papierowej książki, bibliotek, żywego słowa i kultury języka. Musimy wypracować kompromis pomiędzy cyfryzacją a tradycją. Cyfrowe kompetencje nie działają skutecznie, jeśli nie powiążemy ich z kompetencjami społecznymi

– apelował podczas wystąpienia rektor WSPiA.

Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania

Dodał, że najważniejszą rzeczą we współczesnym świecie staje się studiowanie rzeczywistych problemów i wyzwań. – Dlatego szeroko rozumiane kształcenia praktyczne staje się myślą przewodnią naszej uczelni. W WSPiA trwa reforma przenosząca nas w świat nowoczesnej dydaktyki pod hasłem „Nowoczesna Uczelnia”. Podczas kolejnej inauguracji chcę ogłosić, że WSPiA całkowicie zrezygnowała z wystawiania ocen i przestawiła się na system punktowy. Student będzie zdobywał punkty nie tylko za zdanie egzaminów, ale także np. udział w warsztatach, konferencjach i seminariach naukowych – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

Ważnymi punktami uroczystości była immatrykulacja studentów oraz promocje doktorskie. Najpierw ślubowanie złożyli studenci rozpoczynających studia I i II stopnia na kierunku „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne” i „zarządzanie” oraz jednolitych studiach magisterskich na kierunku „prawo”. Później ślubowanie doktorskie złożyło trzech nowych doktorów, którzy obronili swoje rozprawy w WSPiA. Byli to dr Natalia Piątek, dr Witold Siuta oraz dr Adrian Tabak. Promotorami prac byli prof. Zbigniew Czarnik, prof. Robert Sawuła oraz prof. Andrzej Sakowicz.

Domowe syropy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie