reklama

3. edycja Festiwalu Książki Wyczytanej w Rzeszowie. Zobacz co się będzie działo [PROGRAM]

afZaktualizowano 
Free-Photos/Pixabay.com
Od 12 do 15 czerwca w Rzeszowie odbędzie się 3. edycja Festiwalu Wyczytanej Książki.

Czterodniowy program został podzielony na bloki tematyczne.

- Pierwsza część dedykowana jest dzieciom i młodzieży. Spotkają się z nimi Marcin Pałasz, Anna Kańtoch, Anna Ciepielak i Justyna Bednarek . Jednak nie będą to typowe spotkania autorskie. Autorzy książek będą opowiadać o swoich domowych biblioteczkach - mówi Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

Z dorosłymi czytelnikami spotkają się m. in. Hanna Cygler, Marek Bieńczyk, Wojciech Chmielarz autor kryminałów czy Marcin Wroński.
Oprócz spotkań przez trzy dni aktor Henryk Hryniewicki w plenerze będzie czytał najmłodszym bajki na dobranoc.

- Druga akcja skierowana do najmłodszych to międzypokoleniowe spotkanie czytelnicze dziadków i wnuków - dodaje dyrektor biblioteki. Seniorzy będą czytali dzieciom swoje ulubione bajki z dzieciństwa.

- Dla starszych dzieci od IV do VI klasy SP przygotowaliśmy grę miejską w plenerze „Podchody z Książką“. Będą przygotowane różnego rodzaju przeszkody. W rezultacie trasa gry doprowadzi do bookcroosingowego regału z książkami - mówi Chmura.
Kolejne zajęcia z książką wyczytaną to warsztaty kreatywnego recyklingu. Poprowadzi je Albin Talik. Artysta z małych kawałków papieru tworzy obrazy.

Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Przepisy kulinarne będą nawiązywać do postaci z bajek.

Festiwal Wyczytanej Książki. Harmonogram spotkań:

12 czerwca 2019 r., ŚRODA
- godz. 9:00 – spotkanie autorskie dla dzieci z MARCINEM PAŁASZEM – Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11
- godz. 10:30 - spotkanie autorskie dla dzieci z ANNĄ KAŃTOCH – Filia nr 13 WiMBP
w Rzeszowie, ul. Iwonicka 38
- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z HANNĄ CYGLER – Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6

13 czerwca 2019 r, CZWARTEK
- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z WOJCIECHEM CHMIELARZEM – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARKIEM BIEŃCZYKIEM – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

14 czerwca 2019, PIĄTEK
- godz. 11:00 – Spotkanie autorskie dla młodzieży z ANNĄ CIEPLAK – WiMBP
w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

15 czerwca 2019 r., SOBOTA
- godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE - SOBOTA, 15 CZERWCA 2019 r., godz. 16:30 – 21:00 WiMBP, ul. Sokoła 13
Literacka impreza plenerowa zorganizowana na placu przed budynkiem Biblioteki. Założeniem pikniku jest spędzenie wolnego czasu w Bibliotece z całą rodziną. W sobotę, w ostatnim dniu Festiwalu, przygotujemy szereg wydarzeń artystyczno-literackich, kierowanych do wszystkich grup wiekowych, przede wszystkim jednak dla dzieci. Wiele gier i zabaw wymagać będzie współdziałania wszystkich członków rodziny. Piknik rozpocznie widowiskowy, rodzinny, konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego literackiego bohatera. Uczestnicy Pikniku będą mogli wziąć udział także w wielu quizach, a najmłodsi - w licznych grach i zabawach interakcyjnych o tematyce literackiej. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupów w księgarni oraz drobnymi nagrodami. Chętni będą mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni oraz pograć w gry planszowe, które zyskaliśmy dzięki organizowanemu w 2018 r. konkursowi na grę planszową dla dzieci, dofinansowanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Piknik to świetna okazja do relaksu na świeżym powietrzu i kreatywnego spędzenia czasu z najbliższymi, ale także do kontaktu dzieci z książką poprzez zabawę.

Harmonogram:
godz. 16.30 – LITERACKI BOHATER – konkurs dla dzieci na najciekawszą stylizację inspirowaną ulubioną bajką,
godz. 17.00 – wernisaż prac uczestników warsztatów kreatywnego recyklingu z udziałem ALBINA TALIKA,
godz. 17.00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM, (WiMBP, ul. Sokoła 13)
godz. 17.30 – Rozdanie nagród w konkursie LITERACKI BOHATER,
godz. 18.00 – BAJKA NA DOBRANOC z aktorem HENRYKIEM HRYNIEWICKIM,
godz. 19.00 – 20.00 - BERGAMUTY – interaktywny kabaret dla dzieci,
godz. 17.00 – 21.00 - LITERACKA GRA PRZYGODOWA, FOTOBUDKA, CZYTELNIA PLENEROWA, TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH, quizy, gry, zabawy i animacje.

PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ - 13 czerwca, czwartek, godz. 10:00, Park Jedności Polonii z Macierzą, ul. Cieplińskiego, ul. Pułaskiego
- gra w przestrzeni publicznej organizowana we współpracy z rzeszowskimi szkołami, do udziału w której zaproszeni zostaną uczniowie z tych szkół, którzy zechcą – w ten niekonwencjonalny sposób – wymienić się z innymi uczestnikami zabawy, przyniesionymi ze sobą książkami ze swojej domowej biblioteczki. Ta „stara” harcerska gra, polegająca na ściganiu jednej grupy osób przez drugą i wykonywaniu po drodze różnych zadań, aby na końcu otrzymać nagrodę, będzie nie tylko okazją do wspaniałej zabawy na łonie natury i podejmowania zdrowej rywalizacji, ale również sposobem na zdobycie „nowej” książki.
„Wyczytane” książki, będące nagrodą za inwencję twórczą w wymyślaniu zadań i sposobów ich wykonywania, dostaną nowe życie, a obdarowani radość i przyjemność poznania ciekawej historii.

BAJKA NA DOBRANOC
- wieczorne spotkania w przestrzeni publicznej, podczas których znani aktorzy teatralni czytać będą dzieciom bajki. Każde spotkanie odbywać się będzie w innym miejscu, mającym swój teatralny potencjał i będącym odpowiednim tłem do wysłuchania historii (spektaklu). Idea głośnego czytania dzieciom zyskała na przestrzeni ostatnich lat szerokie grono zwolenników.
Jest to w pełni uzasadnione, bowiem głośne czytanie, zwłaszcza w profesjonalnym wykonaniu aktorów, to forma, która dodatkowo ukazuje walory tekstu, wynikające z relacji tekst – wykonawca, a także tekst – odbiorca. Mali uczestnicy spektaklu czytania bajek mają nie tylko dużą przyjemność z artystycznej interpretacji bajki. Słuchanie przez dzieci czytanych im utworów literackich sprzyja rozwojowi wyobraźni, rozbudza umiejętność śledzenia przebiegu akcji, zaciekawienia opowiadaną historią, co stanowi podstawę do budowania motywacji czytelniczych wiodących do zaangażowania w lekturę.

Harmonogram
BAJKA NA DOBRANOC – SPOTKANIE Z HENRYKIEM HRYNIEWICKIM:
- 12 czerwca 2019 r., godz. 18.00 – Park Jedności Polonii z Macierzą okolice amfiteatru przy ul. Pułaskiego
- 13 czerwca 2019 r., godz. 18.00 - Plac zabaw przy ul. Podchorążych
- 15 czerwca 2019 r., godz. 18:00 – Plac WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13

KSIĄŻKA I KUCHNIA - WARSZTATY KULINARNE DLA DZIECI Z JUSTYNĄ BEDNAREK - 14 CZERWCA 2019 R., (obowiązują zapisy, Filia WiMBP nr 10, ul. Podchorążych 1, tel.: (17) 8669-477 e-mail: filia-10@wimbp.rzeszow.pl)
- spotkanie autorskie ze znakomitą autorką książek dla dzieci, w tym „książek kucharskich", Justyną Bednarek i „warsztaty kulinarne” dla dzieci. Rozmowa o książkach i jedzeniu toczyć się będzie w uroczym, zaprzyjaźnionym z Biblioteką, barze serwującym tradycyjne polskie posiłki. Gość spotkania wprowadzi najmłodszych w kulinarne tajniki i dobre obyczaje w kuchni.
Wspólnie prowadzić będą kulinarne eksperymenty, przygotowując smakowite potrawy, które zregenerują zużytą w czasie warsztatów energię i dostarczą dodatkowej przyjemności ze spotkania.

POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU
– spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece, w czasie których dziadkowie i przedszkolne maluchy rozmawiać będą o swoich ulubionych książkach i bajkowych bohaterach. Babcie i dziadkowe wprowadzą dzieci w magiczny świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tego okresu. Bajki będą pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy. Spotkanie nie tylko przybliży maluchom książki ważne dla ich babć i dziadków, będzie także sposobem na lepsze wzajemne poznanie się i wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.

Harmonogram:
- 12 czerwca 2019 r., środa – godz. 10:00 – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
- 13 czerwca 2019 r., środa – godz. 10:00 – Filia nr 20 WiMBP w Rzeszowie, ul. Solarza 9a
- 14 czerwca 2019 r., środa – godz. 9:00 – Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6

KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA - 14 czerwca 2019 r., godz. 9:30 - Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2
- warsztaty kreatywnego recyklingu. Książki nie muszą służyć tylko do czytania. Mogą być tworzywem do wyrażania treści w inny sposób oraz nadania im nowych znaczeń.
Zniszczonym i całkowicie zdezaktualizowanym damy szansę na opowiedzenie jeszcze jednej historii - tym razem przemówią jako „papierowe obrazy” – prace-mozaiki, zbudowane z niezliczonej ilości kawałeczków papieru. Warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez wskazania wieku, poprowadzi Albin Talik – artysta transmedialny zajmujący się także sztukami plastycznymi, autor niezwykle kolorowych, niepowtarzanych w stylu i technice kolaży, dla których tworzywem są mikroskopijne kawałeczki papieru.
Artysta pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac artysty, będą również prezentowane prace uczestników warsztatów.
WERNISAŻ PRAC UCZESTNIKÓW Z UDZIAŁEM ALBINA TALIKA ODBĘDZIE SIĘ 15 CZERWCA 2019 R., O GODZ. 17:00 W WIMBP W RZESZOWIE PRZY UL. SOKOŁA 13. **
KABARET DLA DZIECI **- 15 czerwca 2019 r., godz. 19:00 – 20:00, WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
- zwieńczeniem Festiwalu będzie interaktywny kabaret dla dzieci pt. „Bergamuty”,
w wykonaniu aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Doroty Korbacz-Bochenek. Scenariusz spektaklu został oparty na tekstach Jana Brzechwy, które - dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia - będą punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Spektakl będzie więc nie tylko okazją do kolejnego spotkania z twórczością Jana Brzechwy, ale także wielką przyjemnością z uczestniczenia w widowisku, którego podstawą jest bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru.

WIDEO: Zygmunt Miłoszewski Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3