58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozpoczął występ niesamowitego zespołu The King’s Singers

Beata Terczyńska
Krzysztof Łokaj
W sobotę wieczorem w sali balowej Zamku zainaugurowany został 58. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Wystąpił brytyjski zespół wokalny The King’s Singers wykonujący utwory zarówno z repertuaru muzyki poważnej jak i rozrywkowej.

Inauguracja 58. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie [ZDJĘCIA]

Zespół tworzą: Patrick Dunachie - kontratenor, Edward Button - kontratenor, Julian Gregory - tenor, Christopher Bruerton - baryton, Nick Ashby - baryton, Jonathan Howard - bas. The King’s Singers, który zachwyca publiczność na całym świecie bogatym repertuarem urozmaiconym pod względem gatunkowym i stylistycznym, wykonał m.in. takie utwory, jak Vineta (Johannes Brahms), Dindirin (Anonymous) i Remembered Love (Jackson Hill) .

The King’s Singers powstał w 1968 r. z inicjatywy szóstki chórzystów – absolwentów King’s College Uniwersytetu Cambridge. Od początków istnienia aż do chwili obecnej, grupa występuje jako sześcioosobowy ansambl. Zespół występował w salach koncertowych o międzynarodowej renomie, m.in. Royal Albert Hall w Londynie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy na deskach Opery w Sydney. Brał również udział w licznych programach telewizyjnych cieszących się ogromną popularnością. Imponujący dorobek artystyczny zespołu znajduje potwierdzenie w szeregu zdobytych nagród, takich jak m.in. dwie statuetki Grammy, nagrodę Emmy, a także wyróżnienie na łamach „Hall of Fame” prestiżowego magazynu muzycznego Gramophone.

- Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na te piękne koncerty, które będą prezentowane podczas festiwalu - podczas inauguracji mówił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu. - Z zamkiem w Łańcucie, miejscem niezwykłym, symbolem naszego dziedzictwa historycznego, ale także perłą architektury właściwie muzyka łączy się od samego początku. Dlatego też sądzę, że nasze wrażenia i przeżycia estetyczne będą tym większe i barwniejsze.

Wśród gości był też marszałek Władysław Ortyl. Olbrzymie brawa za przybycie otrzymał prezydent Rzeszowa - Tadeusz Ferenc. Obecni byli też burmistrz Łańcuta, dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie, a także przedstawiciele świata kultury, edukacji, biznesu, polityki, duchowieństwa, służb mundurowych.

Maciej Seniw - przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeczytał list od ministra prof. Piotra Glińskiego: "Tradycyjnie, od wielu już lat wiosna na Podkarpaciu rozbrzmiewa niezwykłymi dźwiękami za sprawą Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Wydarzenia przynoszącego najgłębsze artystyczne emocje. Ogromną satysfakcję budzi fakt, że również tegoroczna 58. edycja imprezy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem miłośników muzyki nie tylko z regionu, ale również z Polski i Europy. Festiwal odznacza się profesjonalizmem najwyższej próby oraz bogatym, interesującym programem (...) Szczególnie uroczystym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, jednego z wielkich polskich romantyków, którego twórczość zasługuje na najwyższe uznanie. Zważywszy na szczególne walory artystyczne dotychczasowych edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie pragnę złożyć podziękowania organizatorom oraz wyrazić przekonanie, iż tegoroczne koncerty przyniosą zarówno publiczności jak i artystom niezapomniane przeżycia duchowe oraz przyczynią się do wytworzenia niepowtarzalnych więzi kulturowych".

Tegoroczny festiwal to w sumie 11 koncertów odbywających się w Muzeum Zamku w Łańcucie, Hotelu Sokół w Łańcucie, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Bazylice OO. Bernardynów w Leżajsku i na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie.
Festiwalowa publiczność będzie miała okazję oklaskiwać Krzysztofa Jabłońskiego - laureata 3. nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1985) oraz szeregu czołowych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Mediolanie (1980), Palm Beach (1988), Monzy (1988), Dublinie (1988), Nowym Jorku (1989), Calgary (1992) oraz Złotego Medalu w Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1989). Od ponad 30 lat Krzysztof Jabłoński jest aktywny jako solista i kameralista. Występuje na estradach Europy, obu Ameryk, Azji, Izraela. Wykonywał recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej. Występował z najbardziej utytułowanymi orkiestrami na świecie pod egidą mistrzów batuty. W wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego zabrzmiała muzyka F. Chopina, H. Melcera, St. Moniuszki.

W sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej dziś zaprezentowany zostanie najsłynniejszy i najbardziej wyczekiwany przez publiczność balet wielkiego rosyjskiego romantyka Piotra Czajkowskiego – „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Artystów Opery Lwowskiej. W skład zespołu wchodzą młodzi artyści, zdobywcy międzynarodowych konkursów, doświadczeni choreografowie, najlepsi tancerze Ukrainy. Dyrektorem artystycznym Baletu Lwowskiego jest wybitny artysta - Igor Chramow.

20 maja 2019 r. poniedziałek, godz. 19. SALA BALOWA MUZEUM- ZAMKU W ŁAŃCUCIE

KONCERT KAMERALNY
MARA DOBRESCO – fortepian
ANDREI KIVU - wiolonczela

Podczas koncertu kameralnego w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie gościć będziemy artystów z Rumunii – wystąpi pianistka Mara Dobresco oraz Andrei Kivu –wiolonczelista mieszkający w Paryżu. Mara Dobresco jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. George Enescu w Bukareszcie, Konserwatorium Paryskiego oraz Konserwatorium w Genewie. Artystka występuje z recitalami na całym świecie, jest laureatką licznych międzynarodowych konkursów. Andrei Kivu występował jako solista z wieloma orkiestrami na całym świecie. Otrzymał wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Jego obecny repertuar obejmuje szeroki wachlarz stylów: od muzyki J. S. Bacha po muzykę współczesną - awangardową
i eksperymentalną. Andrei Kivu jest jedynym wiolonczelistą na świecie, który opracował i zagrał na wiolonczeli Sonaty i Partity skrzypcowe J. S. Bacha.

21 maja 2019 r. wtorek, godz. 19. SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

VINCENZO CAPEZZUTO I SOQQUADRO ITALIANO
W programie:
Od Monteverdi`ego do Miny. Podróż po włoskiej muzyce od roku 1600 do lat 60 XX stulecia.
W sali balowej zamku będzie można oklaskiwać również artystów z Włoch. Soqquadro Italiano to grupa muzyczna założona w 2011 roku w Bolonii przez Claudio Borgianniego i Vincenzo Capezzuto. To jeden z najbardziej oryginalnych
i innowacyjnych ensambli europejskiej sceny, który wykracza poza ramy stylu klasycznego. Soqquadro Italiano wykorzystuje wszystkie języki artystyczne, od śpiewania i muzyki, aż po taniec, sztukę wizualną. W programie – “Od Monteverdiego do Miny” przypomniane zostaną dwie zupełnie różne, odległe w czasie włoskie osobowości. Niepowtarzalny głos Vincenzo Capezzuto będzie spoiwem całego koncertu.

22 maja 2019 r. środa, godz. 19. SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

KONCERT KAMERALNY
BARTŁOMIEJ NIZIOŁ - skrzypce
MICHAŁ FRANCUZ – fortepian

W programie:

I. J. Paderewski - Sonata op. 13 na skrzypce i fortepian
Z. Stojowski - Sonata op.13
W. Żeleński - Sonata F - dur op. 30 na skrzypce i fortepian
Jedną z gwiazd Festiwalu będzie wybitny polski skrzypek o światowej sławie - Bartłomiej Nizioł. Artysta jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu (I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego, 1991), Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu. Jako solista występował z najlepszymi orkiestrami na świecie. Od roku 2003 Artysta jest koncertmistrzem orkiestry operowej Zürich Philharmonia. Bartłomiej Nizioł został czterokrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. Gra na znakomitym instrumencie Guarneri del Gesú z 1727 roku. Artyście towarzyszyć będzie Michał Francuz –wszechstronny i charyzmatyczny pianista i kameralista. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Koncert będzie okazją do wysłuchania pereł polskiej muzyki na skrzypce i fortepian.

23 maja 2019 r. czwartek, godz. 19. SALA BALOWA MUZEUM ZAMKU W ŁAŃCUCIE

BILKENT SYMPHONY ORCHESTRA
MICHAEL MACIASZCZYK - dyrygent
KRZYSZTOF MEISINGER - gitara

W programie:

W. A. Mozart – Uwertura do opery “Wesele Figara”
J. Rodrigo - Concerto de Aranjuez
W.A. Mozart- Sympfonia nr 41 C- dur “Jowiszowa”
W sali balowej Zamku zagra także Bilkent Symphony Orchestra - zespół składający się ze znakomitych artystów z Turcji i 12 innych krajów. Orkiestrę poprowadzi Michael Maciaszczyk - skrzypek i dyrygent znany ze swoich natchnionych interpretacji i wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku. Na mieszkającego w Wiedniu muzyka ogromny wpływ miały doświadczenia zdobyte w Wiener KammerOrchester (pełnił tam funkcję koncertmistrza), Wiener Staatsoper, Wiener Philharmoniker, GoldbergTrioWien, Toyota Master Players, Ensemble Wiener Collage.

Solistą koncertu będzie Krzysztof Meisinger- jeden z najbardziej fascynujących
i charyzmatycznych młodych gitarzystów klasycznych. Artysta występuje na całym świecie – od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires koncertując w takich salach jak Filharmonia Berlińska, Theatre de Chatelet w Paryżu, Tokyo International Forum, Niigata Concert Hall, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Theatre du Palais Royal
w Paryżu, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
w Warszawie, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, Hatch Recital Hall
w Rochester, Raitt Recital Hall w Malibu, czy Grossmunster w Zurichu.

24 maja 2019 r - piątek, godz. 19. DZIEDZINIEC ZAMKU W KRASICZYNIE

KONCERT PLENEROWY Z OKAZJI 200. ROCZNICY URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ
JIŘÍ PETRDLÍK- dyrygent
KATARZYNA OLEŚ – BLACHA - sopran
URSZULA KRYGER – mezzosopran
RAFAŁ BARTMIŃSKI – tenor
ADAM ZDUNIKOWSKI – tenor
MARCIN BRONIKOWSKI - baryton
Podczas uroczystej gali na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie zorganizowanej z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki wystąpi Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie pod batutą Jiří Petrdlíka. Kapelmistrz jest uznawany za jednego z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym tamtejszego Teatru Miejskiego. Od 2004 r. jest stałym dyrygentem Teatru im. J. K. Tylta w Pilźnie. Regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.). Jest gościnnym dyrygentem Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami. Prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. dyrektor artystyczny Praskiego Chóru Mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze). W roli solistów wystąpią najbardziej utytułowani artyści polskich scen operowych: KATARZYNA OLEŚ – BALCHA – sopran, URSZULA KRYGER - mezzosopran, RAFAŁ BARTMIŃSKI - tenor, ADAM ZDUNIKOWSKI - tenor, MARCIN BRONIKOWSKI – baryton. Koncert wypełnią najpiękniejsze arie i duety operowe.

25 maja 2019 r. sobota, godz. 19. BAZYLIKA OO. BERNARDYNÓW W LEŻAJSKU

WROCŁAWSKA ORKIESTRA BAROKOWA

w programie:

J. S. Bach - Msza h –moll
W Bazylice OO Bernardynów w Leżajsku zabrzmi monumentalna Masza h- moll J. S. Bacha. Arcydzieło muzyki dawnej zabrzmi w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz solistów. Wrocławska Orkiestra Barokowa jest zaliczana do najważniejszych polskich zespołów grających na instrumentach historycznych. Została założona w 2006 r. przez Andrzeja Kosendiaka i jest zespołem działającym w ramach Narodowego Forum Muzyki, jednej z niewielu instytucji kulturalnych w Polsce mogących poszczycić się posiadaniem orkiestry barokowej grającej na instrumentach historycznych.

26 maja 2019 r. niedziela, godz. 18. SALA FILHARMONII PODKARPACKIEJ W RZESZOWIE. KONCERT FINAŁOWY

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT
WOJCIECH RAJSKI - dyrygent
PIOTR BECZAŁA – tenor

W programie:

Najpiękniejsze arie tenorowe St. Moniuszki, G. Bizeta, G. Verdiego, G. Pucciniego
Podczas finałowego koncertu Festiwalu wystąpi wielka gwiazda scen operowych Piotr Beczała – jeden z najwybitniejszych tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat kreuje najważniejsze partie tenorowe na tak prestiżowych scenach jak Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. Maestria wokalna Beczały porównywana jest często do głosu legendarnego Luciano Pavarottiego. Piotr Beczała wystąpi u boku Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego.

Wakacje Polaków coraz bardziej egzotyczne

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

tylko żeby Tadek nie zasną na tym występie...

G
Gość

Po co tego Ferenca pokazuja jeszcze na festiwalu muzycznym. On przecież ma swój festiwal w stolicy ,,Imitacji,,

G
Gość

przeżycia estetyczne p.Marka też nam się udzielą,jeżeli nas zaproszą i zawiozą służbową limuzyną

O
On

Panie prezydencie jesteś najlepszy życzę Ci z całego serca samych sukcesów zdowia zdowia i jeszcze raz zdrowia żebyś był zawsze z nami i nigdy nas nie opuszczał bo taki prezydent jak Pan to dzisiaj prawdziwy skarb

s
stanislaw

Tadziu byl i wzbudzil bardzo a to bardzo duze zainteresowanie bez niego ani rusz powinien zabrac tych muslamistow co chcial ich zakwaterowac w rzeszowie na nasz koszt.

G
Gość

festiwal Muzyczny a zdjęcie sołtysa Pierdziszowa, swietnie.

G
Gość

Samo bydło Podkarpacia tylko jeszce prostytutek brak bo zony widac ze już stare próchno szczególnie Wróblewska kandydatka do PE to już nie mamy ładniejszych ludzi nie muszą mówić nic ale niech chociarz wyglądają

G
Gość

Zdjęcie z Tadziem.... bezcenne.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3