Mieszkańcy Ulanicy, Dąbrówki Starzeńskiej, Harty i Dylągowej z gminy Dynów poprosili nas o interwencję. Sprzeciwiają się planom reorganizacji szkół podstawowych w ich miejscowościach, czyli ograniczenia oddziałów tylko do klas 0-3. Nie chcą, aby ich dzieci dojeżdżały do innych placówek.
- Obawiamy się, że w przyszłym roku władze gminy całkowicie zlikwidują te szkoły, a budynki zostaną sprzedane prywatnym podmiotom
- piszą w liście do redakcji.
„Szkoły ważna rzecz. Ręce od nich precz”
Na ostatnią sesję Rady Gminy w Dynowie przynieśli banery z hasłami: „Szkoła z przeszłością i przyszłością niszczona teraźniejszością”, „Szkoły ważna rzecz. Ręce od nich precz”, „Po to przodkowie szkołę budowali, żebyście ją teraz reorganizowali?”, „Dzisiaj reorganizujecie nas, jutro my was”, „My szkoły nie oddamy, bo o przyszłość dzieci dbamy”.
Zapytaliśmy wójta Dynowa, co go zmusza do takich kroków? Wojciech Piech przypomina, że jest to już piąta próba przekształceń szkół w gminie.
- Jestem kolejną osobą, która się tego podjęła i przyznaję, że z wielkim bólem serca. Jest mi bardzo ciężko, bo przecież sam byłem nauczycielem, ale demografia jest nieubłagalna - tłumaczy podliczając, że w 2019 r. urodziło się w gminie zaledwie 58 dzieci.
Wójt przedstawia sytuację w poszczególnych podstawówkach. W Dąbrówce Starzeńskiej w tej chwili w I klasie uczy się 3 uczniów, II - 3, III - 2, IV - 2, V - 5, VI - 6, VII - 2, VIII - 6. Plan jest taki, by uczniowie klas 4-8 byli dowożeni do szkoły w Pawłokomie, gdzie - jak zapewnia - są dużo lepsze warunki, m.in. pełnowymiarowa sala gimnastyczna. W 2019 r. w Dąbrówce Starzeńskiej urodziło się 4 dzieci, rok wcześniej 5, a w 2017 tylko 1.
W SP w Ulanicy uczy się 36 uczniów.
- Nie mamy sześciolatków, więc w nowym roku szkolnym nie byłoby pierwszej klasy. Nie mamy też uczniów w czwartej klasie, więc od września nie byłoby piątej
- wskazuje.
Wójt chciałby, aby starsi uczniowie dojeżdżali do podstawówki w Łubnie.
POLECAMY:
W SP w Harcie w zerówce jest 6 uczniów, w I klasie - 12, II - 5, III - 7, IV - 5, V - 5, VI - 6, VII - 3, VIII - 5. To szkoła, w której wcześniej pracowała mama wójta, a teraz jego brat, który najpewniej po reorganizacji straci pracę.
- Uczniowie przeszliby do szkoły w tej samej miejscowości, oddalonej o około 3 km - mówi wójt.
W SP w Dylągowej dzieci też niewiele. Wójt podaje, że w zerówce jest 2 dzieci, w I - 2, II - 4, III - 7, IV - 6, V - 8, VI - 6, VII - 4, a w VIII - 0. Planuje, by starszych uczniów dowozić także do szkoły w Pawłokomie (ok. 8 km dalej).
Wójt gminy Dynów: faktycznie mówiłem, że postaram się szkoły utrzymać
Wojciech Piech podkreśla, że jeśli nie zmieni się sposób finansowania szkół, nie ma szans utrzymania tak małych placówek. Rocznie do oświaty dokłada ok. 6 mln (budżet gminy - ok. 30).
Rozgoryczeni mieszkańcy przypominają, że ich duże poparcie dla wójta podczas wyborów wynikało z programu wyborczego, w którym kategorycznie sprzeciwiał się likwidacji szkół.
- Nie miałem tego w programie, ale jeśli ludzie pytali, to faktycznie mówiłem, że postaram się szkoły utrzymać. Nie byłem jednak do końca świadomy sytuacji finansowej gminy - tłumaczy.
Jeśli kurator oświaty pozytywnie zaopiniuje plany wójta i radni zagłosują na „tak”, gros nauczycieli straci pracę. Ubędzie 27 etatów.
Oto aktualna lista z podkarpackiego kuratorium oświaty w sprawie likwidacji szkół:
- zamiar likwidacji SP im. L. Marjańskiej w Młodowicach (brak dzieci, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji SP w Huwnikach w ZS po przez likwidację Szkoły Filialnej w Robotyczach (brak uczniów, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji LO Uzupełniającego w ZS w Lubaczowie (stary typ szkoły, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji Technikum Uzupełniającego w ZS w Lubaczowie (stary typ szkoły, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji SP im. Ks. J. Twardowskiego w Zarzeczu
- zamiar likwidacji LO w Nowej Sarzynie w ZS im. Ignacego Łukasiewicza (brak uczniów, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji Technikum w ZS im. Ignacego Łukasiewicza w Nowej Sarzynie (brak uczniów, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji Branżowej Szkoły I Stopnia w Nowej Sarzynie (brak uczniów, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji LO dla Dorosłych Nr 1 w Leżajsku (brak słuchaczy, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 1 w Leżajsku (brak naboru, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 w Leżajsku (brak naboru, pozytywna opinia kuratora)
- zamiar likwidacji lokalizacji prowadzenia zajęć Technikum Nr 8 oraz Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 5 w Rzeszowie (zbędna nowa lokalizacja, pozytywna opinia)
- zamiar likwidacji Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Myczkowie (reorganizacja placówki – projekt UE; pozytywna opinia)
- zamiar likwidacji SP w Łodynie
- zamiar likwidacji SP w Łobozewie
- zamiar likwidacji SP w Łysakowie (mała liczba uczniów -30; opinia pozytywna)
- zamiar likwidacji SP Ziempniowie (mała liczba uczniów -23; opinia pozytywna)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 1 w Dębicy (w trakcie realizacji; brak słuchaczy)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 w Dębicy (w trakcie realizacji; brak słuchaczy)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 3 w Dębicy (w trakcie realizacji; brak słuchaczy)
- zamiar likwidacji Branżowej Szkoły I Stopnia w Dębicy (w trakcie realizacji; brak uczniów)
- zamiar likwidacji Internatu w ZSZ Nr 1 w Dębicy (w trakcie realizacji; mała liczba uczniów korzystających z Internatu: 5 - uczniów z ZSZ Nr 1, 10 uczniów młodocianych pracowników z woj. kujawsko-pomorskiego)
- zamiar likwidacji Szkoły Policealnej Nr 2 w Sanoku wchodzącej w skład RCRE w Sanoku (w trakcie realizacji, brak uczniów)
- zamiar likwidacji SP im. Jana Pawła II w Świebodnej w celu utworzenia Szkoły Filialnej w Świebodnej SP Nr 1 im. KEN w Pruchniku (mała liczba uczniów: 20 – z oddziałem przedszkolnym; opinia pozytywna)
- zamiar likwidacji SP w Duląbce z Oddziałem Przedszkolnym (w trakcie realizacji)
- zamiar likwidacji SP im. Jana Pawła II w Łazach Dębowieckich z Oddziałem Przedszkolnym (w trakcie realizacji)
- zamiar likwidacji Szkoły Filialnej w Będzienicy (w trakcie realizacji)
- zamiar likwidacji Szkoły Filialnej w Wiśniowej (w trakcie realizacji)
- zamiar likwidacji Szkoły Filialnej w Sielcu (w trakcie realizacji)
- zamiar likwidacji SP im. Unii Europejskiej w Dobrej (w trakcie realizacji).
WIDEO: Protest uczniów I LO w Rzeszowie
Listy szkół na Podkarpaciu z zamiarem przekształcenia:
- zamiar przekształcenia SP im. A. Fredry we Fredropolu poprzez likwidację Szkoły Filialnej w Darowicach wraz z oddziałem przedszkolnym (bardzo mała liczba uczniów - 15, pozytywna opinia)
- zamiar przekształcenia SP im. A. Fredry we Fredropolu poprzez likwidację Szkoły Filialnej w Kupiatyczach wraz z oddziałem przedszkolnym (bardzo mała liczba uczniów: 6 uczniów w Oddziale Przedszkolnym, 6 – SP; opinie pozytywna)
- zamiar zmiany siedziby MOS w Rzeszowie (opinia pozytywna)
- zamiar przekształcenia SP im. J. Piłsudskiego w Horyńcu Zdroju poprzez likwidację Szkoły Filialnej w Werchracie (bardzo mała liczba uczniów - 7; opinie pozytywna)
- zamiar przekształcenia SP Nr 2 w Przeworsku (pozytywna; dodatkowa lokalizacja)
- zamiar przekształcenia Przedszkola Gminnego w Dukli po przez przeniesienie jego lokalizacji (pozytywna; zmiana lokalizacji – lepsze warunki do nauki)
- zamiar przekształcenia SP w Świebodnej (stwierdzenie nieważności uchwały)
- zamiar przekształcenia SP Nr 2 w Wesołej poprzez wyłączenie z obwodu SP Nr 2 miejscowości Wyręby (pozytywna; uporządkowanie sieci szkół)
- zamiar przekształcenia SP w Cewkowie poprzez likwidację SP w Cekowie filia w Moszczanicy (pozytywna; brak uczniów)
- zamiar przekształcenia II LO poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów – dwuzmianowość)
- zamiar przekształcenia III LO poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów)
- zamiar przekształcenia IV LO poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów)
- zamiar przekształcenia Technikum Nr 2 w ZS Nr 2 poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów - dwuzmianowość)
- zamiar przekształcenia Technikum Nr 3 poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów w ZS)
- zamiar przekształcenia Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 2 poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów w ZS)
- zamiar przekształcenia Technikum Nr 4 poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów w ZS)
- zamiar przekształcenia I LO dla Dorosłych w ZS Nr 4 poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (w trakcie realizacji; duża liczba uczniów w ZS)
- zamiar przekształcenia LO w ZSZ poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (mała liczba uczniów – poprawa wyników rekrutacji; w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia Technikum w ZSZ poprzez zmianę lokalizacji w Dębicy (mała liczba uczniów – poprawa wyników rekrutacji; w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP Nr 1 im. KEN w Pruchniku poprzez utworzenie podporządkowanej jej organizacyjnie Szkoły Filialnej im. Jana Pawła II w Świebodnej o strukturze organizacyjnej I-III z Oddziałem Przedszkolnym (utworzenie filii, w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP w Wydrnej poprzez obniżenie jej struktury organizacyjnej do klas I-III (w trakcie realizacji; mała liczba uczniów: 15; obniżenie stopnia organizacyjnego I-III)
- zamiar przekształcenia SP w Grabówce poprzez obniżenie jej struktury organizacyjnej do klas I-III (w trakcie realizacji; mała liczba uczniów: 50; obniżenie stopnia organizacyjnego I-III)
- zamiar przekształcenia SP im. T. Kościuszki w Cieklinie wchodzącej w skład ZS w Cieklinie (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP im. prof. dr. S. Pawłowskiego w Dębowcu wchodzącej w skład ZS w Dębowcu (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP Nr 3 im. Z. Cyganiewicza w Jodłowej z Oddziałem Przedszkolnym (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP im. Partyzantów AK w Dębowej z Oddziałem Przedszkolnym (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP w Dęborzynie z Oddziałem Przedszkolnym (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej poprzez utworzenie dodatkowych lokalizacji (w trakcie realizacji)
- zamiar przekształcenia SP im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej poprzez likwidację Szkoły Filialnej Nr 1 w Markowej oraz Szkoły Filialnej Nr 2 w Markowej (w trakcie realizacji).
Opinia podkarpackiego kuratora oświaty w sprawie likwidacji i przekształceń formułowana jest na podstawie informacji m.in. o:
- demografii w odniesieniu do obwodu szkoły likwidowanej oraz szkół w całej gminie (w perspektywie kilkuletniej)
- warunkach drogi do szkoły, dowożenia i opieki w trakcie dowozu dzieci do szkoły/szkół;
- organizacji szkoły likwidowanej oraz szkoły/szkół, do których będą przeniesieni uczniowie, w tym m.in. o bazie i wyposażeniu szkół, zapleczu sportowo – rekreacyjnym, przewidywanej liczbie dzieci w szkołach i poszczególnych oddziałach w perspektywie kilkuletniej, zmianowości, organizacji świetlicy i żywienia, szatni, bibliotece, organizacji zajęć pozalekcyjnych, pomocy psychologiczno–pedagogicznej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?