Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Jarosławiu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Wideo
od 16 lat
1 sierpnia 1944 to data znana każdemu Polakowi. Tego dnia o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to jedno z najważniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych momentów zapisanych na kartach historii miasta. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę tych wydarzeń.

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki przeciw niemieckiemu okupantowi stanęło 40-50 tys. młodych mężczyzn i kobiet. Zaplanowane było na kilka dni – trwało 63 i w historii zapisało się jako największa bitwa, stoczona podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Za ten zryw Warszawa zapłaciła krwią. Przeszło dwa miesiące samotnej walki z przeważającymi siłami niemieckimi, której bezczynnie przyglądał się świat, podzielony już w Teheranie na strefy wpływów przyniosły ogromne straty.

W walce zginęło lub zostało uznanych za zaginionych od 14 do 18 tys. powstańców, kolejne 20-25 tys. zostało rannych, a 15 tys. wzięto do niewoli. Równie tragiczny był los cywilnych mieszkańców stolicy – w wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. 500 tys. wysiedlono, a miasto przez kolejne 3 miesiące systematycznie było równane z ziemią. Pomimo, że Powstanie nie osiągnęło swoich celów zarówno wojskowych jak i politycznych pozostaje przykładem polskiego heroizmu i poświecenia w imię najwyższych wartości, pomnikiem niezłomnych postaw patriotycznych, niepodważalnym elementem tożsamości współczesnej Polski.

W dniu 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oddajemy hołd jego wojskowym i cywilnym bohaterom. W akcie uczczenia pamięci Powstańców o godzinie 17.00 w wielu miastach w Polsce uruchomione zostały dziś syreny alarmowe. Odbyły się także uroczystości upamiętniające ten dzień.

Jarosławskie obchody rozpoczęły się o godz. 17.00, czyli o pamiętnej godzinie "W". Na Placu ks. Piotra Skargi odsłuchano syren alarmowych, a następnie odśpiewano hymn narodowy. Mieszkańcy, duchowni, przedstawiciele miasta, samorządowcy, a także harcerze modlili się w intencji powstańców. Odczytano również apel pamięci, który zwieńczyła salwa honorowa. Na koniec złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej. Po tym odbyła się uroczysta msza święta.

Po godzinie 19 odbył się również koncert i wspólne śpiewanie utworów z wokalistkami Jarosławskiej Sceny Piosenki Aktorskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24