Adam Małysz czwarty w Kanadzie!

Przemysław Markocki
Adam Małysz wreszcie zaczął skakać daleko. W niedzielę zajął wysokie czwarte miejsce. FOT. MAREK DYBAŚ
Znakomicie spisał się Adam Małysz podczas zawodów Pucharu Świata w kanadyjskim Whistler. W sobotę zajął 8. miejsce i został ogłoszony zawodnikiem dnia, a w niedzielę był 4.

To był udany weekend dla najlepszego polskiego skoczka. Po obydwu konkursach Małysz nagradzany był prestiżowym tytułem "Man of the Day" przyznawanym najlepszemu zawodnikami spoza pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. W obydwu konkursach bezkonkurencyjny był Gregor Schlierenzauer.

Zmiażdżył rywali

W sobotę Austriak ustanowił nowy rekord olimpijskiej skoczni w Whistler lądując na 142 metrze. W drugim skoku Schlierenzauer zaliczył 139,5 metra i zdecydowanie pokonał przeciwników. Po zawodach Austriak odebrał żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej Szwajcarowi Simonowi Ammanowi, który w sobotę był dopiero czwarty (138,5 i 132 m). Drugą pozycję zajął Wolfgang Loitzl, a trzeci był Fin Matti Hautamaeki.

Adam Małysz wreszcie skakał równo i daleko. Skoki na odległość 132 i 133,5 metra dały mu ósme miejsce i tytuł zawodnika dnia. Z bardzo dobrej strony pokazał się po raz kolejny także Kamil Stoch (126 i 127 m), który był 19. Stefan Hula skoczył tylko 117,5 m i nie zakwalifikował się do serii finałowej.

Niesamowite odległości

Prawdziwą gratką dla kibiców była końcówka drugiego konkursu. Po I serii prowadził Austriak Thomas Morgenstern (140,5 m) przed Schlierenzauerem (137,5) i Finem Ville Larinto (137). Na czwartym miejscu ex aequo z Norwegiem Andersem Jacobsenem, plasował się Adam Małysz (po 133 m).

Największe emocje przyjść jednak miały w końcówce. Bardzo dalekie skoki oddali zajmujący niższe miejsca po I serii Ammann (142 m) i Loitzl (140 m), jednak Małysz lądując na 135,5 m zdołał objąć prowadzenie. Swój skok zepsuł Jacobsen, który ostatecznie był dopiero 19. Później wiatr się wzmógł i, po krótkiej przerwie, ostatnia trójka miała znakomite warunki. Fenomenalne skoki oddali Larinto i Schlierenzauer, którzy lądując na 149 m ustanowili nowy rekord skoczni. Fin jednak podparł się przy lądowaniu i był dopiero trzeci, a w ostatnim skoku, prowadzący po I serii Morgenstern nie dał rady "Schlieriemu" uzyskując zaledwie 141 m.

Kamil Stoch zajął ostatecznie 24 miejsce. Stefan Hula i Marcin Bachleda, nie zdołali się zakwalifikować się do najlepszego trzydziestki.