Akcja PIT 2013. Dochody, których nie trzeba wpisać w zeznaniu rocznym

Redakcja
Podatku dochodowego nie zapłacimy, gdy np. otrzymujemy pieniądze z działalności rolniczej lub gospodarki leśnej.
Podatku dochodowego nie zapłacimy, gdy np. otrzymujemy pieniądze z działalności rolniczej lub gospodarki leśnej. SXC
Gdy zarabiamy, musimy roliczyć się z fiskusem. Nie zawsze jednak wiemy, których dochodów nie wpisujemy w zeznaniu.

Na złożenie PIT-u w Urzędzie Skarbowym mamy jeszcze sporo czasu. Ale już za moment zaczną spływać do nas informacje od pracodawców, ile zarobiliśmy w 2012 r. Jak co roku -  będziemy musieli je połączyć i zawrzeć w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego, zwłaszcza jeśli działamy na własną rękę i zarabialiśmy w kilku miejscach jednocześnie.  Warto już teraz zastanowić, które dochody muszą, a które nie muszą być wykazane. 

Na ogół od wszystkich zarobków

- W myśl artykułu 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym generalnie podlegają wszystkie uzyskiwane przez nas dochody. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku, gdy uzyskujemy dochody z więcej niż jednego źródła, opodatkowaniu podlega suma wszystkich zarobków. Są jednak wyjątki – wyjaśnia  Marek Grunwald, dyrektor oddziału Tax Care w Toruniu.

Podatku dochodowego nie zapłacimy, gdy otrzymujemy pieniądze z działalności rolniczej lub gospodarki leśnej. Nieopodatkowane będą również przychody podlegające przepisom o podatku od spadków i darowizn, lub przychody z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków – powstałe w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej lub z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.

Nie wpisywane w PIT

Jeśli uzyskujemy dochód podlegający opodatkowaniu, nie zawsze musimy go wykazać w zeznaniu, a nawet zapłacić od niego podatek. Pierwszy wyjątek od obowiązkowego wpisania w formularz PIT, stanowią dochody uzyskiwane przez podatnika, które zostały uprzednio opodatkowane ryczałtem przez płatnika podatku dochodowego. Są to odsetki bankowe, dywidendy, a także  różnego rodzaju dochody pochodzące z funduszy inwestycyjnych.

Zwolnione ustawą

Warto, by podatnik zwrócił szczególną uwagę na przychody, które zostały zwolnione z podatku. - Katalog przychodów, które nie powodują powstania obowiązku podatkowego został przedstawiony w artykule 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajdziemy tam około 130 różnych świadczeń. Wiele z nich uzależnione jest od spełnienia dodatkowych warunków lub limitowane określoną kwotą, jak np. stypendia dla studentów – wyjaśnia dyrektor toruńskiego oddziału Tax Care. 

Do najważniejszych przychodów zwolnionych z opodatkowania należą różnego rodzaju świadczenia rodzinne, a więc dodatki rodzinne i pielęgnacyjne,  jak również  świadczenia pieniężne otrzymywane z Funduszu Alimentacyjnego.

Warto podkreślić, że zasada ta dotyczy także kwoty otrzymywanej w związku z wychowaniem dziecka do 25 roku życia. Nie zapłacimy również podatku od zasiłków porodowych, ani od becikowego.

Powinniśmy również wiedzieć, że we wspomnianym wykazie przychodów zwolnionych z opodatkowania zostały ujęte zapomogi otrzymywane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, jak również długotrwałej choroby lub śmierci, jednakże do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 280 zł. Zwolnieniem objęte są także świadczenia ponoszone przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników (do wysokości 500 zł miesięcznie).

Zeznanie zerowe

Pamiętajmy, że w przypadku, gdy kwota osiągniętego przez podatnika dochodu nie przekracza w skali roku 3091 zł należy złożyć zeznanie podatkowe. W zeznaniu w pozycji, w której wykazuje się podatek należny wpisujemy 0 zł.  -W takim przypadku pobrane zaliczki na PIT otrzymamy z powrotem jako nadpłatę podatku  - przypomina Marek Grunwald.

 

Źródło: Tax Care

Rekord upadłości w 2021 roku

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
załamany

problemem jest przymuszanie do zakładania działalności przy założeniu, że dochodami będa tylko te pochodzące z inkasa ( agent ubezpieczeniowy). Jeżeli ktoś zaczyna działalność musi upłynąć czas aby zacząć zarabiać cokolwiek. przy założeniu że prowizja płatna jest z inkasa, gdzie prowizja ROCZNA to np 25 % sładki klienta ( zainkasowaniej ) czyli składka 1000 zł prowizja 250 zł / 12 mcy czyli 20.83 miesięcznie. I jak z tego opłacić działalność. zanim zbuduje sie baze klientów pozwalającej jakoś zarobić cokolwiek mijają miesiące. A co jak klient zrezygnuje z ubezpieczenia? 
a koszty trzeba ponosić 

S
SaraMaria

A ja polecam rozliczyć się z pitax.pl - szybko, beztresowo, i prawidłowo. Program bezpłatny

Dodaj ogłoszenie