MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Duda przyjedzie na otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu

Małgorzata Froń
Muzeum zostanie otwarte tuż przed kolejną rocznicą tragicznej śmierci rodziny Ulmów. Otwarcie ma uświetnić swą obecnością  prezydent RP.
Muzeum zostanie otwarte tuż przed kolejną rocznicą tragicznej śmierci rodziny Ulmów. Otwarcie ma uświetnić swą obecnością prezydent RP. Krzysztof Kapica
17 marca, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostanie otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów.

Uroczystości otwarcia rozpoczną się o godz. 10 modlitwą żydowską i chrześcijańską na cmentarzu w miejscowości Jagiełła, na którym spoczywają ciała rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów, zamordowanych wraz z Ulmami.

O godz. 11.30 w Markowej zostanie odmówiona modlitwa chrześcijańska i żydowska na grobie rodziny Ulmów, a potem będzie odprawiona msza święta za Polaków w kościele pw. św. Doroty. O godz. 12.30 w łańcuckiej synagodze odmówiona zostanie modlitwa w intencji Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Uroczystość zakończy otwarcie muzeum - o godz. 17.

- Muzeum w Markowej ma upamiętnić Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów - tłumaczy dr Mateusz Szpytma z krakowskiego IPN, koordynator projektu.

Wnętrze jest wzorowane na domu, w którym mieszkała rodzina Ulmów; zostały tu umieszczone sprzęty gospodarstwa domowego, które udało się zachować. Na zewnątrz ustawiono ścianę. Na niej znajduje się ponad 830 nazwisk osób ratujących Żydów w czasie wojny. Przed wejściem, na podświetlanej posadzce, umieszczono nazwiska ponad 130 osób, które zostały zamordowane. Jest też sala wykładowa i wystawiennicza.

- To jest piękne świadectwo naszego przywiązania do historii - mówił o markowskim muzeum Władysław Ortyl, marszałek. - Historia rodziny Ulmów to znakomity przykład dla młodzieży. Pokazuje, jak wiele człowiek może zrobić dla drugiego człowieka. Liczę, że muzeum przyciągnie tłumy zwiedzających.

Rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów (Wiktoria była w dziewiątym miesiącu ciąży) została rozstrzelana 24 marca 1944 r. w Markowej. Zginęło siedemnaścioro ludzi, w tym ośmioro dzieci. Izraelski instytut pamięci Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Teraz będzie można poznać historię życia i śmierci Ulmów w muzeum ich imienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24