Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Kulig: Chciałbym, aby w naszym regionie rozwijała się idea samowystarczalności energetycznej

Materiał powstał we współpracy z Województwem Podkarpackim
Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Fot. Sebastian Dudek
Mam nadzieję, że województwo będzie przodować w kompleksowych działaniach, ograniczających stratę energii w budynkach, w trakcie przesyłu energii i efektywnym wykorzystaniu posiadanych źródeł energii – mówi Andrzej Kulig, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Dlaczego warto budować domy energooszczędne?

Negatywne skutki oddziaływania działalności człowieka na klimat i środowisko są bardzo widoczne. Same budynki odpowiadają za ok. 40 proc. zużycia energii (oraz 35 proc. emisji gazów cieplarnianych) w UE, z czego najwięcej energii przeznaczane jest na ogrzewanie. Dużym potencjałem ograniczenia tego zużycia jest zastosowanie rozwiązań energooszczędnych w trakcie budowy lub modernizacji budynków, a także optymalizacja zaopatrzenia w energię.

Dom energooszczędny, zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie, gwarantuje zużycie energii nawet o 50 proc. niższe niż w domach budowanych tradycyjnie.

Domy te stają się już powoli standardem, a jeszcze niedawno były modą. Energooszczędność w budownictwie jest już nie tylko alternatywą. To wręcz konieczność. Nie tylko z powodów ekonomicznych, lecz i środowiskowych.

Budowa takiego domu to duży wydatek, ale ze względu na rosnące ceny energii jest to wydatek, który się opłaca. Budownictwo energooszczędne to minimalizacja niekorzystnego funkcjonowania budynków na jakość powietrza, działania ograniczające zmiany klimatu, czy ogólne ograniczenie kosztów eksploatacji budynku i zapewnienie komfortu życia mieszkańców.

Na pewno celem jest tworzenie samowystarczalnych efektywnych energetycznie kompleksów mieszkaniowych czy usługowych.
W Polsce większość energii (ok. 90 proc.) pozyskujemy z nieodnawialnych paliw kopalnych (węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny). Dzięki ograniczeniu zużycia energii przez budynki, znacząco wpływamy na zmniejszenie zapotrzebowania na surowce nieodnawialne. Dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych w budownictwie, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, możemy przyczynić się do poprawy jakości środowiska.

Jak województwo podkarpackie walczy o coraz lepszą jakość powietrza?

Zarząd Województwa Podkarpackiego na działania służące wymianie starych źródeł ciepła, termomodernizację i montaż źródeł odnawialnych, w poprzedniej perspektywie finansowej przeznaczył środki w wysokości 72 170 389,44 zł. W nowej perspektywie zaplanowane jest 105 246 834 euro.

Ponadto, Zarząd opracowuje programy ochrony powietrza, które obowiązują na terenie województwa. Główne kierunki działań naprawczych zawartych w programach koncentrują się na redukcji emisji substancji pochodzących z indywidualnych i komunalnych systemów grzewczych. Zadania wyznaczone w programach wspierane są przez podjętą w 2018 roku przez Sejmik Województwa Podkarpackiego tzw. uchwałę antysmogową. Działania te dodatkowo od nowego roku będą wspierane przez projekt LIFE IP - skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie - żyj i oddychaj” w ramach Programu Zintegrowanego LIFE. Głównym jego celem jest skuteczniejsze wdrożenie programów ochrony powietrza poprzez likwidację istniejących barier na szczeblu lokalnym, wypracowanie i wdrożenie dobrych praktyk, w tym w zakresie zarządzania energią na poziomie gmin oraz doprowadzenie do mobilizacji środków publicznych i prywatnych, ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza.

Jak - według Pana - powinno wyglądać Podkarpackie za 10 lat?

Chciałbym, aby w naszym regionie rozwijała się idea samowystarczalności energetycznej na poziomie lokalnym, w szczególności gminnym. Aby w województwie na poziomie gmin powstały systemy zarządzania energią, pozwalające w sposób racjonalny wykorzystywać posiadane zasoby, szczególnie budując potencjał źródeł odnawialnych. Cały system powinien wpisywać się w zasady gospodarki obiegu zamkniętego.

Mam nadzieję, że województwo będzie przodować w kompleksowych działaniach, ograniczających stratę energii w budynkach, w trakcie przesyłu energii i efektywnym wykorzystaniu posiadanych źródeł energii. Pozwoli to poprawić jakość powietrza, komfort życia mieszkańców i sprzyjać przeciwdziałaniu zmian klimatu.

Tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24