Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy wykopali w Sanoku szkielety z XVIII wieku

Dorota Mękarska
Znalezione przez sanockich archeologów szkielety zostaną przebadane przed antropologów.
Znalezione przez sanockich archeologów szkielety zostaną przebadane przed antropologów. Dorota Mękarska
Archeolodzy z Sanoka odkryli przycerkiewny cmentarz w śródmieściu. Natrafili na pięć pochówków XVIII - wiecznych, z czego dwa zachowały się niemalże w kompletnym stanie.

Na cmentarz natrafiono podczas niedawno rozpoczętych prac rewitalizacyjnych w Śródmieściu. Roboty prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Historycznego w Sanoku.

W zeszłym tygodniu na ul. Sobieskiego robotnicy natrafili na kości ludzkie. Wydobyła je koparka. Znaleziono je w miejscu, gdzie według źródeł pisanych znajdowała się podmiejska cerkiew unicka istniejąca miedzy XVI a początkiem XIX wieku.

- Wiedzieliśmy, że takie obiekty były otaczane cmentarzami, ale jak dotąd brak było śladów materialnych jego istnienia - podkreśla Piotr Kotowicz, który wraz z Anną Orłowską-Synus i Marcinem Glinianowiczem prowadził wykopaliska.

Na głębokości 70 - 100 cm archeolodzy natrafili na dwa prawie kompletne pochówki. W grobach pogrzebane były najprawdopodobniej kobiety. Przy jednym szkielecie w puklu włosów archeolodzy znaleźli ponad 20 miedzianych cekinów, co świadczy, że zmarła pochowana była w ozdobnym nakryciu głowy. Do grobu złożono ją w drewnianej trumnie, w przeciwieństwie do drugiej zmarłej, którą pogrzebano w jamie grobowej.

Archeolodzy datują te pochówki na XVIII wiek, że względu na szczątki ceramiki, znalezione w jamach grobowych.

- Dzięki tym pochówkom udało się nam wykreślić zasięg cmentarza. Niewykluczone, że w rejonie miejskiej biblioteki, gdzie lokalizuje się relikty cerkwi, uda nam się je udokumentować - dodaje Piotr Kotowicz.

Szkielety zostaną przebadane przed antropologów. Po ich oględzinach będzie więcej wiadomo o wieku oraz kondycji biologicznej zmarłych osób. Po badaniach szkielety zostaną pochowane, zgodnie z rytuałem, w którym je pierwotnie pogrzebano.

Większych odkryć sanoccy archeolodzy spodziewają się na Placu Św. Michała.

- Naszym celem jest odkrycie kościoła Św. Michała, w którym w 1417 roku król Władysław Jagiełło wziął ślub z Elżbietą Granowską. To jest sprawa dla nas, jak i dla miasta prestiżowa, gdyż nie znamy jego opisów, ani nie wiemy jak wyglądał. Musiała to być znaczna świątynia sądząc po zachowanej chrzcielnicy z XV wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24