Armaty znalezione w forcie Salis Soglio w Siedliskach koło Przemyśla będą eksponowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Dwie armaty w czasów I wojny światowej zostały znalezione w forcie Salis Soglio w Siedliskach koło Przemyśla.
Dwie armaty w czasów I wojny światowej zostały znalezione w forcie Salis Soglio w Siedliskach koło Przemyśla. ZGFTP
To jedno z najcenniejszych odkryć archeologicznych w fortach Twierdzy Przemyśl. Dwie armaty kazamatowe M 75 kal. 9 cm na jeszcze starszych od nich lawetach wzór M 59, z okresu I wojny światowej, znaleziono kilka dni temu w forcie Salis Soglio w Siedliskach. Podczas czwartkowej konferencji prasowej przedstawiono szczegóły odkrycia.

- To epokowe odkrycie. Unikaty na skalę światową. Oprócz elementów z drzewa, które zgniły pod ziemią, pozostałe części zachowane są w kompletnym stanie. M.in. jarzma przytrzymujące działa na stanowisku, skrzynka narzędziowa z kluczami. Mamy przepiękne znalezisko - mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Jak dodaje informacje o tym, że armaty znajdują się na terenie fortu, były znane od jakiegoś czasie. Nigdy jednak nie ma stuprocentowej pewności co do lokalizacji.

- Po pierwszym dniu prac wykopaliskowych byliśmy rozczarowani. Jednak drugiego dnia udało się nam odnaleźć pierwszą armatę, na stanowisku bojowym. Ułatwiło to nam poszukiwania drugiej armaty. Znajdowała się po przeciwnej stronie - wyjaśnia Majkowski.

Armaty zostały pogrzebane w ziemi po wysadzeniu fortu w 1915 r. Znajdowały się na głębokości aż czterech metrów.

Wykopaliska odbywały się na podstawie pozwolenia archeologicznego Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz pod jego nadzorem i wsparciu.

- Zgodnie z intencją składającego wniosek o wydanie pozwolenia na prace, armaty i inne znalezione obiekty trafią do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie wzbogacą kolekcję z tego okresu. Znaleziska na pewno będą musiały być poddane konserwacji, będzie to kwestią naszych ustaleń - mówi Beata Kot, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Obecnie armaty są zabezpieczone. Jak tylko zostaną uregulowane kwestie prawne co do własności armat i innych przedmiotów, przystąpimy do odpowiednich prac. Postaramy się, aby wyglądały jak najpiękniej i stały się kolejną atrakcją naszego muzeum . To niezwykle cenne przedmioty. Już mamy podobną armatę na naszej ekspozycji muzealne - mówi Jan Jarosz, dyr. MNZP.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie