Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcja turystyczna w Bieszczadach. 1600 osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską Wołosate-Łubnia

Józef Lonczak
Największą atrakcją II Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa było tymczasowe przejście graniczne między polskimi Bieszczadami (Wołosate) a -ukraińskim Zakarpaciem (Łubnia). Skorzystało z niego ponad 1600 turystów poruszających się pieszo lub na rowerach.

Podczas weekendu, 8 do 10 sierpnia w okolicach Wołosatego w Bieszczadach uruchomiono odprawę graniczną poza czynnymi przejściami granicznymi. Ponad 1600 turystów skorzystało z możliwości przekroczenia granicy i odwiedzenia atrakcyjnych turystycznie okolic po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy.

Możliwość przekroczenia granicy z Ukrainą poza czynnymi przejściami granicznymi w obrębie Przełęczy Beskid pod Menczyłem była nie lada gratką dla turystów odwiedzających Bieszczady. Odprawa graniczna była związana z kolejną edycją Karpackich Dni Dobrosąsiedztwa - Spotkanie Regionów Karpackich organizowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Czasowo uruchomiony punkt odpraw granicznych w okolicach Wołosatego funkcjonował od 8 do 10 sierpnia cieszył się dużym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Zakarpacia.

- W tym okresie Straż Graniczna odprawiła ponad 1600 turystów podróżujących pieszo oraz na rowerze - wylicza Elżbieta Pikor, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu

Oczywiście wszyscy turyści musieli posiadać paszporty i wymagane dokumenty.

- Odprawa odbywała się bez żadnych incydentów. Z przejścia skorzystali głównie obywatele z Polski i Ukrainy, ale byli także turyści z Niemiec, Czech, Węgier, Włoch, Norwegii, Szwecji a nawet ze Stanów Zjednoczonych - dodaje Elżbieta Pikor.

II Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa były kontynuacją ubiegłorocznej imprezy. W tym roku jednak do udziału zaproszono oprócz partnerów z Ukrainy także inne regiony karpackie: z Węgier, Słowacji i Rumunii.

W ramach tej 3-dniowej imprezy marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i Przewodniczący Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej Igor Bondarenko - podpisali, „Program Wspólnych Działań”, który zawiera ustalenia i zamierzenia w 2020 r. i latach następnych. Celem tego dokumentu jest lepsza współpraca pomiędzy naszymi regionami i udział w organizowanym przez urząd marszałkowski Forum Europa-Ukraina, a podkarpaccy samorządowcy, przedstawiciele biznesu w Forum Inwestycyjnym „Zakarpacie - biznes w centrum Europy”. Ważnym efektem tej umowy mają być szkolenia dotyczące reformy administracji i pozyskiwania funduszy UE, jakie dla podmiotów z Zakarpacia przeprowadzi urząd marszałkowski z Rzeszowa.

Dni Dobrosąsiedztwa były dobrą okazją, aby też podkarpaccy dziennikarze mogli zwiedzić część atrakcji mało znanego u nas Zakarpacia m.in. cerkiew św. Michała w m. Wyszka, kompleks turystyczny ,,Alpen House”, Użański Park Narodowy i miasto Użgorod (a tam wyremontowany z programu Polska – Białoruś – Ukraina XVIII-wieczny obiekt Sowie Gniazdo, w którym kiedyś składowano piwo i wino - partnerem projektu był podkarpacki Jarosław). W efekcie współpracy obu regionów, wiosną na Podkarpaciu gościła grupa przedstawicieli ukraińskich mediów.

- Pokazaliśmy dziennikarzom z Podkarpacia weekendową szkołę języka polskiego w Użgorodzie. Na Użgorodzkim Uniwersytecie Państwowym jest też filologia polska. Chcieliśmy pokazać, że choć mniejszość polska jest niewielka w Użgorodzie, to traktujemy ją życzliwie – mówił Jarosław Galas, z-ca przewodniczącego Zakarpackiej Obwodowej Administracji Państwowej w Użgorodzie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24