Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcja za 8 milionów

Ewa Gorczyca
- Skansen w Trzcinicy będzie unikatowy w kraju i Europie. Jestem pewien, że przyciągnie turystów - mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. W tle - makiety Karpackiej Troi.
- Skansen w Trzcinicy będzie unikatowy w kraju i Europie. Jestem pewien, że przyciągnie turystów - mówi Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. W tle - makiety Karpackiej Troi. Fot. Tomasz Jefimow
Krośnieńskie Muzeum Podkarpackie ma już zapewnione pieniądze na budowę 8-hektarowego skansenu archeologicznego w Trzcinicy.

Prace ruszą w lipcu. Ogłoszono pierwsze przetargi.

Umowę o dofinansowaniu podpisali dyrektor Jan Gancarski i Wojciech Kwiatkowski, dyrektor departamentu ekonomicznego w ministerstwie kultury. To oznacza, że resort zaczyna przekazywanie funduszy.

Projekt, przygotowany przez Gancarskiego (szefa muzeum, z wykształcenia archeologa i zarazem badacza tego grodziska), bardzo spodobał się ekspertom. Ma kosztować ponad 8 milionów złotych. 85 procent sfinansuje Norweski Mechanizm Finansowy. Resztę samorządy, w tym sejmik Podkarpacia.

Sprzed naszej ery

- Grodzisko w podjasielskiej Trzcinicy to jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce - mówi dyr. Gancarski.

- Archeolodzy odkryli i przebadali tu jedne z najstarszych osad obronnych z początków epoki brązu, zasiedlone już dwa wieki p.n.e. - przekonuje. - Znajduje się tu również najstarsze i jedno z najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich w Polsce. Archeolodzy znaleźli tu 150 tysięcy zabytków, m.in. wyroby z kości, brązy, bursztynu, srebra.

Praca dla turystów

Praca dla turystów

W samym skansenie zatrudnienie znajdzie ponad 30 osób, ale co najmniej drugie tyle będzie mogło zarabiać, oferując usługi turystom. Skansen może przyjąć 250 tysięcy zwiedzających rocznie.

Skansen i park

Skansen - oddział krośnieńskiego muzeum - ma mieć 8 hektarów. Prawie 5 zajmą zabytkowe "Wały Królewskie" - 152 metry wałów obronnych, fragment drogi, wóz, brama, kilka chat i domów, X-wieczne źródło i miejsce ukrycia skarbu. Będą też ścieżki dla zwiedzających. Druga cześć to park archeologiczny a w nim: pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 metrów kwadratowych z zapleczem.

- Odtworzona zostanie wioska ludności kultury zakarpackiej sprzed 3,5 tysiąca lat i wioska słowiańska z IX wieku. Chaty zostaną zrekonstruowane według technologii stosowanej w pradziejach: z drewna, trzciny, słomy, gliny - wylicza Grzegorz Jurusik z krośnieńskiego muzeum. - Przygotowany zostanie plac na imprezy, oczka wodne, drogi dojazdowe i parking.

Jak żyli dawni mieszkańcy

W skansenie turyści mogą liczyć na atrakcje: festyny, turnieje rycerskie i prezentacje, podczas których będą mogli obejrzeć na żywo jak żyli dawni mieszkańcy.

Jest już gotowa dokumentacja i wszystkie pozwolenia. Muzeum ogłasza pierwsze przetargi. Skansen ma być gotowy w maju 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24