Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awans Polski o 7 miejsc w rankingu globalnego wskaźnika innowacyjności

Oprac. JL
sxc.hu
Polska awansowała na 39. pozycję w rankingu "Globalnego Wskaźnika Innowacyjności 2016" awansując o 7 miejsc z 26. lokaty.

Nareszcie dobra wiadomość z dziedziny międzynarodowej innowacyjności. Polska zajęła 39 pozycję pośród 128 krajów, uzyskując 44,2 punkty - na 100 możliwych. Ranking "Globalny indeks innowacyjności 2016" jest publikowany przez Uniwersytet Cornella we współpracy z m.in. z World Intellectual Property Organization (WIPO) agendą ONZ.

- Cieszy nas awans w światowym rankingu, szczególnie, że Polska w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem przesunęła się aż o siedem miejsc w górę – podkreśla wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W tym prestiżowym rankingu pierwszą pozycję zajmuje Szwajcaria, a kolejną Szwecja i Wielka Brytania. Tuż za podium uplasowały się Stany Zjednoczone znajdując się na świetnym, czwartym miejscu.

Wprawdzie 39 pozycja Polski w tym rankingu Polska wygląda skromnie, ale cieszy fakt awansu o 7 miejsc. Znaczącą poprawę zawdzięczamy pozytywnym zmianom w kilku obszarach. Np. w kategorii - łatwość w zakładaniu firm - awans o 5 lokat, w dziedzinie edukacji awans jest skromniejszy, bo tylko o 2 miejsca. Nieco lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o wydatki krajowe brutto na badania i rozwój (B+R) w PKB, bo tu nasze wysiłki pozwoliły na awans o 3 miejsca. Jednak jeśli chodzi o zawarte umowy na rynku venture capital to awansowaliśmy aż o 16 lokat), a w dziedzinie kreatywności sektora ICT odnotowaliśmy także znaczący awans o 14 miejsc.

Czy możemy w przyszłości awansować wyżej w tym prestiżowym rankingu? Okazuje się, że tak, choć każdy kolejny awans w Global Innovation Index będzie już coraz trudniejszy

- Liczymy, że dzięki realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wskaźniki innowacyjności w naszym kraju będą znacząco rosły. Stawiamy na industrializację i innowacje, koncentrujemy wsparcie na priorytetowych obszarach B+R+I wykorzystując fundusze unijne, programy rozwojowe dla różnych branż, budujemy prężny rynek venture capital. Zmieniamy prawo w zakresie wspierania innowacyjności, które usuwa bariery stojące na drodze innowatorów i przykładamy dużą wagę do wzmocnienia powiązań pomiędzy przemysłem, biznesem a nauką. Nie zapomnieliśmy również o wzmocnieniu kapitału ludzkiego i kapitału społecznego, które stanowią jeden z elementów zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki - wylicza wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Warto dodać, że Polska odnotowała w tym roku również wzrost wskaźnika innowacyjności wg European Innovation Scoreboard 2016. Tu nasz kraj przesunął się tylko o jedno miejsce wyżej z 24. lokaty na pozycję 23.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24