AZS Rzeszów nie zdobył pucharu

Agnieszka Kret rzuciła w meczu z pabianiczankami 12 punktów.
Agnieszka Kret rzuciła w meczu z pabianiczankami 12 punktów. Krzysztof Kapica
30 minut trwały nadzieje AZS-u na zdobycie Pucharu PZKosz. W meczu o pierwsze miejsce w Final Four rzeszowianki uległy miejscowemu Language School Pabianice 50:69.

Choć to AZS wygrał grupę B I ligi, pabianiczanki były faworytem. Nasz team miał jednak prawo wierzyć w sukces. W końcu umiał wygrać z rywalkami wyjazdowy sparing, poradził sobie też u siebie w lidze. Ostatnią batalię, pozaboiskową, o otrzymanie organizacji Final Four wygrał jednak Language School.
Zanim, doszło do gry o 1 miejsce (i 10 tysięcy), rozegrano półfinały. Rzeszowianki z SMS-em Łomianki nie miały za łatwo. Na plus wyszły końcówce I kwarty. Na początku II odskoczyły na 25:19. Po 20 minutach AZS prowadził 43:34 (16 punktów Elżbiety Mukosiej). Druga odsłona emocji nie przyniosła. Nasz zespół kontrolował wynik, w czym pomogła skuteczność na poziomie 52 procent z gry. Drugi półfinał Language także pewnie wygrało.
W finale AZS najlepiej zagrał w drugiej kwarcie, kiedy to prawie odrobił straty z pierwszej (33:34 po 20 minutach). Podczas pauzy nasze dziewczyny nie umiały się jakoś nastroić do utrzymania poziomu. W III odsłonie nie było jeszcze źle, mimo marnej skuteczności (w meczu z gry 33 procent, gospodynie 53). Po 30 minutach pabianiczanki prowadziły 47:42, ale nic nie było przesądzone.
Niestety, w ostatniej kwarcie emocji nie zanotowano. Rzeszowianki totalnie się zablokowały; pierwszy raz do kosza trafiła mająca akurat słaby dzień Katarzyna Furdak (rzut wolny). Tablica pokazała wtedy 43:62. Do syreny brakowało niespełna 3 minuty. Było po meczu, ale nasze panie szarpnęły na finiszu i zrobiły chociaż "wodę".

- W czwartej kwarcie nie graliśmy swojej koszykówki - mówi Wojciech Downar-Zapolski, trener AZS-u. - Dziewczyny rozsypały się mentalnie, nie znalazły sposobu na agresywną obronę rywalek. Źle było też w naszej defensywie, przegraliśmy wyraźnie zbiórkę (23:36 - przyp. red.). Pabianice zasłużenie wygrały.

Wyniki: półfinały, SMS - AZS 65:82 (17:18, 17:25, 11:18, 20:21), Pabianice - Ostrovia 61:41; finał, AZS - Pabianice 50:69 (15:22, 18:12, 9:13, 8:22).
Punkty dla AZS-u: Rafałowicz 3, 2, Baran 2, 4, Mukosiej 22 (9 zb.), 7 (4 str.), Hogendorf 0, 4, Bibrzycka 18, 13 (3x3, 6 zb., 3 as., 4 str.) Furdak 17 (4 as.), 4 (1x3), Kret 11 (8 zb.), 12, Łodygowska 4, 2, Rosochacka 5, 2 (4 str.).