Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Banki podnoszą opłaty za prowadzenie konta

Norbert Ziętal
- Często wybieram z bankomatu drobne kwoty. Dlatego niepokoją mnie podwyżki opłat wprowadzane przez banki - mówi Justyna Garaś z Jarosławia.
- Często wybieram z bankomatu drobne kwoty. Dlatego niepokoją mnie podwyżki opłat wprowadzane przez banki - mówi Justyna Garaś z Jarosławia. Janusz Motyka
Citi Handlowy to kolejny duży bank, który podwyższa opłaty za czynności związane z prowadzeniem konta. Do podwyżek szykują się kolejne banki.

Prowadzenie konta bankowego za zero złotych lub symboliczną złotówkę odchodzi do historii. Banki albo wprowadzają opłaty za samo prowadzenie konta, albo za różne czynności, np. przelewy czy wypłatę pieniędzy z bankomatów. W ten sposób rekompensują sobie mniejsze wpływy, spowodowane utratą przychodów z prowizji od kredytów. Tych ostatnich udzielają o wiele mniej niż dawniej.

- Ostatnio banki coraz częściej zmieniają treść tabeli opłat i prowizji. Każą sobie płacić za usługi, które jeszcze nie tak dawno były bezpłatne - mówi Paweł Cymcyk, ekspert A-Z Finanse.

Taka sytuacja najbardziej przeraża mniej zamożnych klientów, dla których wprowadzenie nawet pozornie drobnych opłat jest dotkliwe.

- Często wybieram z bankomatu niewielkie kwoty. Tyle, ile mi akurat potrzeba w danej chwili. Tak jest bezpieczniej. Jednak przeraża mnie to, że za niedługo będę musiała płacić za każdą taką czynność - mówi Justyna Garaś z Jarosławia.

Pierwszym, który wiosną tego roku podniósł opłaty bankowe był bank PKO BP. Potem Pekao SA, ING, Polbank, Fortis, Raiffeisen. Od 1 lipca do tego grona dołączył Citi Handlowy. Do wprowadzenia podwyżek szykują się popularne Alior Bank i BZ WBK. Ich śladem pójdą zapewne inne banki.
Banki rzadko wprost przyznają się do podwyżek. Najczęściej tłumaczą to uporządkowaniem tabeli opłat. Czasami wprowadzeniem jakiegoś nowego produktu. A przy okazji przemycają kilka podwyżek. Często zmian jest tak dużo i są obwarowane tak wieloma warunkami, że trudno zorientować się, co drożej, co tanieje.

- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zmian w taryfach opłat i prowizji dokonując głębokiej analizy kosztów i potrzeb naszych klientów. Potwierdzamy realizację naszej strategii, która zakłada premiowanie lojalnych klientów, aktywnie korzystających z naszych usług - twierdzi Remigiusz Hołdys, dyr. Departamentu Produktów Depozytowych Citi Handlowy.

Co to oznacza? To, że klienci mniej zarabiający i rzadziej korzystający z usług zapłacą w Citi o 2 złote drożej za konto. Premiowane są osoby obracające na koncie większymi pieniędzmi.

Alior Bank podwyższa opłaty za przelewy zagraniczne oraz wprowadza opłaty za przelewy otrzymywane z zagranicy, np. emerytury. Tłumaczy to rosnącymi kosztami transferowymi.

- To jedyna podwyżka, który wprowadziliśmy w tabeli opłat i prowizji - tłumaczy Artur Newecki z United PR obsługującej Alior Bank.

Eksperci zalecają uważne analizowanie tabeli opłat i prowizji.

- Praktycznie każda usługa związana z prowadzeniem i obsługą konta może być płatna - tłumaczy Paweł Cymcyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24