Bartosz Zmarzlik mistrzem świata juniorów

aip24.pl
Bartosz Zmarzlik, 20-letni zawodnik Stali Gorzów, zdobył w sobotę 19 września tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów. Tytuł zapewnił sobie już w przedostatniej serii 3. finału IMŚJ, który rozegrany został w czeskich Pardubicach.

W tym roku o tytule najlepszego juniora świata decydowały trzy turnieje. Pierwszy odbył się w lipcu we włoskim Lonigo, drugi w Lublinie, a trzecie decydujące zawody zaplanowane zostały w czeskich Pardubicach. Przed sobotnim turniejem liderem w klasyfikacji był Bartosz Zmarzlik. Na swoim koncie miał 26 punktów i cztery oczka przewagi nad największym rywalem - Pawłem Przedpełskim. Gorzowski junior nie zaprzepaścił szansy. Po wygraniu pierwszych czterech swoich biegów mógł cieszyć się już z tytułu. W ostatnim starcie zdobył punkt i ostatecznie zajął trzecią pozycję w trzecim finale.

Wyniki 3. turnieju: 1. Mikkel Michelsen (Dania) 14 pkt 2. Anders Thomsen (Dania) 13+3 3. Bartosz Zmarzlik (Polska) 13+2 Klasyfikacja końcowa: 1. Bartosz Zmarzlik - 39 2. Anders Thomsen - 34+3 3. Mikkel Michelsen -34+d

20-letni dziś Zmarzlik na żużlu jeździ już kilkanaście lat. Swoją przygodę z czarnym sportem rozpoczynał od minitoru, startując w GUKS Speedway Wawrów. Jako kilkunastolatek przesiadł się na "dorosły" motocykl żużlowy. Licencję zdał pięć lat temu i z miejsca okrzyknięty został jednym z największych talentów w nie tylko polskim żużlu. Swoje umiejętności zaczął potwierdzać od razu. A postępy robił w iście kosmicznym tempie! Dowód? W meczach ligowych Stali zaczął występować w 2011 r., gdy ukończył wymagane w regulaminie 16 lat, a już rok później stanął na podium Grand Prix! Podczas GP Polski w Gorzowie zajął trzecie miejsce i wyprzedził swojego idola i nauczyciela - Tomasza Golloba. W 2014 r. został najmłodszym zwycięzcą Grand Prix, a razem z drużyną zdobył mistrzostwo Polski. Wywalczył też złoto w mistrzostwach par. Jeszcze bardziej udany jest tegoroczny sezon. 5 lipca Zmarzlik został indywidualnym wicemistrzem Polski seniorów. Siedem dni później zdobył upragniony tytuł indywidualnego mistrza Polski juniorów. Kolejna "milowa" data w życiu Zmarzlika to 5 września 2015, gdy wywalczył awans do przyszłorocznego cyklu Grand Prix. Teraz zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów. Jest pierwszym polskim zawodnikiem Stali Gorzów, który wywalczył to trofeum. Z lubuskich zawodników tytuł IMŚJ zdobyli również zielonogórzanie: Dawid Kujawa, Patryk Dudek oraz Piotr Protasiewicz (on jednak w chwili triumfu był zawodnikiem drużyny z Wrocławia).