Będą rekompensaty za przekazanie gospodarstwa. Jeszcze we wrześniu 2019 rozpocznie się nabór

Oprac. AGW
pixabay
Udostępnij:
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała termin kolejnego naboru z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tym razem dotyczy on rolników, którzy są w systemie dla małych gospodarstw i zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą oraz przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi.

Właściciel gospodarstwa, który uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich i zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą, a także przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może przygotować wniosek o wsparcie. Na jego złożenie będzie czas od 30 września do 29 października 2019 r.

Rolnik może liczyć na rekompensatę z PROW na lata 2014-2020, którą wypłaci ARiMR. Wnioski będą przyjmować biura powiatowe. Pełna nazwa poddziałania z PROW, o którym mowa, to „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi".

Jak przekazać gospodarstwo? Wyjaśnia ARiMR

  • Jednym z warunków uzyskania premii jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa (tj. gruntów rolnych oraz zwierząt) na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw.
  • Gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju (lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju).
  • Przekazanie gospodarstwa musi być trwałe, czyli odbyć się wyłącznie na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny. Ponadto rolnik przejmujący grunty musi zobowiązać się, że będzie na nich prowadził działalność rolniczą przez okres co najmniej 5 lat.
  • Rolnik przekazujący swoje gospodarstwo może zachować na własne potrzeby nie więcej niż 0,5 ha gruntów rolnych.

Dalej agencja wyjaśnia, jaka jest wysokość pomocy, czyli wspomnianej rekompensaty. "Pomoc wypłacana jest jednorazowo, a jej wielkość ustalana w oparciu o kwotę przyznaną rolnikowi w ramach systemu dla małych gospodarstw w 2015, czyli w roku przystąpienia do tego systemu. Wysokość wsparcia wylicza się jako iloczyn 120% tej kwoty i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od daty przekazania gospodarstwa do końca roku 2020. Oznacza to, że rolnik przekazujący gospodarstwo w 2019 r. otrzyma dwukrotność 120%. płatności dla małych gospodarstw, czyli łącznie 240 proc. przyznanej wówczas kwoty".

Ważne! Przez 5 lat od dnia przekazania gospodarstwa rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS. Nie może również prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się w ARiMR o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej z PROW 2014-2020 i założyć własną firmę.

Źródło: informacja prasowa ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Materiał oryginalny: Będą rekompensaty za przekazanie gospodarstwa. Jeszcze we wrześniu 2019 rozpocznie się nabór - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie