Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bezpieczna Kultura dla Młodych”. Jak nie stać się ofiarą dezinformacji

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Adam Poręba.
Adam Poręba. Krzysztof Kapica
Fundacja Misji Obywatelskiej kontynuuje swój projekt „Bezpieczna Kultura dla Młodych” polegający na edukowaniu młodych ludzi na temat fake newsów i jak nie stać się ofiarą dezinformacji. Fundacja rozesłała do 60 szkół podstawowych i 40 ponadpodstawowych w woj. podkarpackim materiały na temat tego negatywnego zjawiska w globalnych mediach. Eksperci Fundacji są gotowi do spotkań z uczniami.

Projekt „Bezpieczna Kultura dla Młodych” dotyczy przekłamań i dezinformacji na temat historii i kultury polskiej w globalnych mediach. Realizowany jest od ub. roku. W 2021 roku Fundacja zorganizowała 12 wykładów dla blisko 400 uczniów i studentów w Sanoku, Strzyżowie, Ropczycach, Jarosławiu i Rzeszowie. Wykładowcami byli dyr. rzeszowskiego IPN dr Dariusz Iwaneczko, gen. Krzysztof Pobuda, dr Joanna Leśniak, dr Marcin Paszkiewicz, dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr Piotr Szopa i inni. Większość wykładów jest dostępna na profilu FB Fundacji.

- Obecność fałszywych wiadomości jest zjawiskiem powszechnym. Wyniki badań przeprowadzonych w marcu 2018 r., na zlecenie Komisji Europejskiej pokazują, że 68 proc. obywateli UE spotyka się z fake newsami przynajmniej raz w tygodniu. W Polsce statystyka wynosi nawet 75 proc. – mówi koordynator projektu i wiceprezes Fundacji Adam Poręba.

Popularności fake newsów wynika z tego, że pozorują formę komunikatów, które w jasny i prosty sposób tłumaczą zjawiska naukowe albo dostarczają wiedzy o świecie analogicznie jak to robiły antyczne mity. - Dziś takie uproszczenia mogą stać się podstawą do stworzenia teorii spiskowych. Ich wspólnym elementem jest czytelny podział na „my” i „oni”, gra na emocjach, a także uproszczona wizja świata sprowadzona do mechanizmów walki o władzę – wyjaśnia Adam Poręba.

Fake newsy są jednym z narzędzi propagandy i dezinformacji stosowanej wobec określonych grup społecznych, a nawet większych zbiorowości.

- Polskie społeczeństwo jest narażone na fake newsy dotyczące polskiej kultury i historii. Rozpowszechniane w internecie fake newsy mówią o niebezpiecznych szczepionkach, „polskich” obozach zagłady, ukazują ustrój komunistyczny w dobrym świetle, traktują żołnierzy wyklętych jako zbrodniarzy wojennych, przedstawiają Polaków jako nieuleczalnych rusofobów itp. – mówi A. Poręba.

Jak czytamy w materiałach edukacyjnych Fundacji, przygotowanych przez ekspertów Polskiego Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego i rozesłanych do szkół, dezinformację uprawiają różne podmioty, np. firmy i politycy. Ale też państwa. Dezinformacja uprawiana przez państwo może zdyskredytować drugie państwo, jego instytucje lub poszczególnych polityków, skłócić obywateli, wywołać nastroje paniki i niepewności, podważyć wartości, na których opiera się społeczeństwo, zdestabilizować gospodarkę, sparaliżować proces decyzyjny organów państwowych, poróżnić sojuszników. Innymi słowy, może prowadzić do krótko- i długoterminowej destabilizacji państwa.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24