Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieszczadzkie samorządy chcą więcej pieniędzy na szkoły

Krzysztof Potaczała
Fot. Wojciech Zatwarnicki
Wydatki na bieszczadzką oświatę pochłaniają ponad 50 procent budżetów gminnych samorządów. Skąd wziąć więcej pieniędzy na utrzymanie szkół?

Nad tym radził kilka dni temu Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza, zrzeszający samorządy z Bieszczadów, jak też z Birczy, Tyrawy Wołoskiej i Zagórza. W efekcie ZBGP napisał list do minister edukacji Katarzyny Hall. Wójtowie i burmistrzowie zaapelowali do szefowej resortu edukacji o zwiększenie subwencji oświatowej na bieszczadzkie szkoły.

Nie wszędzie sytuacja jest tak zła, niektóre gminy poradziły sobie z siecią szkół. Na przykład małą szkołę w Polanie w gminie Czarna przejęli salezjanie, szkołę w Mchawie w gminie Baligród prowadzi założone przez rodziców stowarzyszenie, podobnie jak podstawówkę w Orelcu w gminie Olszanica. Gdzieniegdzie obniżono stopnie organizacyjne szkół - np. w Stefkowej. Od września tego roku to samo czeka placówki w Łodynie i Hoszowie w gminie Ustrzyki Dolne.

W najbliższych latach podobna reorganizacja (do klas I-III) może dotknąć kilka innych podstawówek w rejonie Ustrzyk, gdyż liczba dzieci będzie spadać. Trudny orzech do zgryzienia mają też władze gminy Lutowiska: utrzymać trzyklasowe szkoły w Stuposianach i Zatwarnicy, czy zamknąć i przenieść dzieci do Lutowisk?

- Nie wyobrażamy sobie takiej sytuacji - mówią rodzice dzieci uczących się w Stuposianach. - Nie dość, że maluchy już teraz dojeżdżają nawet 10 kilometrów, to ma im się trasa wydłużyć o kolejne 8 do Lutowisk?
Jeszcze dalej miałyby dzieciaki z Zatwarnicy, Dwernika czy Nasicznego. - Tyle lat ta mała szkoła istnieje, podobnie jak stuposiańska ma sukcesy, a teraz ją zwyczajnie zamknąć? To co w tej wsi zostanie?
Co piszą do minister Hall samorządowy? Że oświata w Bieszczadach charakteryzuje się specyfiką niespotykaną w innych regionach Polski (rozproszone osadnictwo, ostry klimat, niski potencjał społeczno-gospodarczy, najniższe w kraju zaludnienie).

- Wszystko to powoduje, że nakłady na szkoły są coraz większe, pochłaniają już ponad 50 procent wydatków z budżetów gmin - tłumaczy Henryk Sułuja, przewodniczący ZBGP i burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Samorządowy zwracają uwagę, że na pogarszającą się sytuację bieszczadzkiej oświaty nakłada się spadająca liczba urodzeń oraz emigracja zarobkowa. Z każdej gminy w Bieszczadach co najmniej kilkadziesiąt osób wyjechało do pracy za granicę. Część z nich wraz z dziećmi. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że połowa z nich na dłużej niż rok, dwa lub trzy lata.
- To wszystko zmusza nas do szukania niekiedy drastycznych rozwiązań, czyli likwidowania części klas i organizowania dojazdów uczniom do szkół w mieście - mówi Sułuja. - Niewykluczone, że jeśli sytuacja finansowa się nie poprawi, staniemy przed widmem zamykania niektórych wiejskich szkół. I stąd apel do pani minister, żeby pochyliła się nad oświatą w Bieszczadach.

Z listu: "W wielu gminach subwencja oświatowa nie pokrywa nawet w 70 procentach kosztów wynagrodzeń nauczycieli, a przecież prawo zakłada dalszy wzrost płac nauczycieli (planowane od 1 września tego roku podwyżki o 7 proc.). Nadto dodatkowe obciążenie od zeszłego roku budżetów gmin częścią kosztów związanych z zakupem podręczników czy dofinansowania świadczeń pomocy materialnej dla uczniów (…) podraża koszty funkcjonowania oświaty (…).".

Obniżanie stopnia organizacyjnego szkół irytuje rodziców.

- Wioski są marginalizowane, a więc i nasze dzieci - mówią. - Wiadomo, że jak się likwiduje część klas, to stąd już prosta droga do zamknięcia szkoły. A ta jest centrum edukacyjnym i kulturalnym wsi. Bez niej miejscowość nie żyje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24