Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilet MPK kupisz w Rzeszowie przez komórkę

Bartosz Gubernat
Zasady funkcjonowania nowej usługi szefowie MPK i firm, które będą sprzedawać bilety przedstawili podczas dzisiejszej konferencji w ratuszu.
Zasady funkcjonowania nowej usługi szefowie MPK i firm, które będą sprzedawać bilety przedstawili podczas dzisiejszej konferencji w ratuszu. Archiwum
Od środy pasażerowie MPK Rzeszów będą mogli kupować bilety przy pomocy telefonu komórkowego. MPK liczy, że dzięki temu część klientów zrezygnuje z zakupów u kierowców.

Będą kolejne nowości

Będą kolejne nowości

Na przyszły roku miasto szykuje kolejne nowości związane z komunikacją zbiorową w Rzeszowie i okolicy. Za pieniądze z dużego, dofinansowanego przez Unię Europejską programu kupimy m.in. kilkadziesiąt nowych autobusów, oraz wprowadzimy tzw. e-bilet. Będzie to karta magnetyczna uzupełniająca tradycyjne, papierowe bilety. Podobnie jak w przypadku opłat przez komórkę, będzie można ją wcześniej załadować dowolną kwotą.

System opłat za bilety zostanie podzielony na dwa rodzaje. Pierwszy to zakupy poprzez specjalny program, który należy zainstalować w swoim telefonie komórkowym. Tą część poprowadzi Mennica Polska wspólnie z firmą Skycash.

- Aplikacja umożliwiająca opłaty za bilety będzie dostępna od środy pod adresem internetowym, który każdy pasażer dostanie wysyłając bezpłatny SMS. Numer, pod który należy wysłać wiadomość podamy m.in. na stronie internetowej MPK Rzeszów. Program pozwoli szybko kupić każdy rodzaj biletu - tłumaczy Paweł Cieślak z Mennicy Polskiej.

Aby dokonać zakupu pasażer będzie musiał wybrać przez telefon konkretny rodzaj biletu (program będzie miał wgrany cały cennik MPK), a następnie podać numer boczny autobusu, którym zamierza jechać. Pieniądze zostaną pobrane z jego specjalnego konta, które założy wcześniej i na które przedpłaci pieniądze. Będzie mógł to zrobić przekazem pocztowym, przelewem bankowym lub SMS-em.

Druga możliwość to kupienie biletu przez połączenie głosowe. Do jutra na przystankach autobusowych oraz w pojazdach MPK pojawią się naklejki z instrukcją obsługi i specjalnymi numerami telefonów, pod które będzie można dzwonić.

- Każdy z nich będzie przyporządkowany do konkretnego rodzaju biletu. W trakcie połączenia także trzeba będzie podać numer boczny autobusu, który w razie kontroli pozwoli sprawdzić, czy pasażer zapłacił właśnie za ten przejazd - tłumaczy Krzysztof Pawlicki z firmy CallPay, która poprowadzi tą część systemu.

Podobnie jak bilet przez SMS, druga część usługi również będzie wymagała rejestracji konta przez internet i przedpłaty na bilety. Jak elektroniczne bilety będą sprawdzać kontrolerzy? W przypadku systemu SMS-owego pasażer dostanie na komórkę specjalny kod, który będzie dowodem wpłaty.

- Do kontroli ważności biletów kupionych przy pomocy połączenia będzie służyć specjalny numer telefonu, który będą znali tylko rewizorzy - tłumaczy Krzysztof Pawlicki.

Sławomir Krygowski, prezes MPK Rzeszów w nowych usługach widzi przede wszystkim szansę na zmniejszenie spóźnień autobusów.

- Liczymy, że pasażerowie zamiast kupować bilety u kierowców będą płacić za nie przez telefon. A dzięki temu autobusy zamiast stać na przystankach będą jeździć - mówi prezes Krygowski.

Ile MPK zapłaci za uruchomienie i obsługę usługi? Koszty mają być mniejsze niż obecnie, gdy prowizję od tradycyjnych biletów pobiera m.in. Ruch. Dla pasażerów jedyny koszt kupienia biletu to opłata za połączenie internetowe (w przypadku usługi Skycash), lub za połączenie telefoniczne (CallPay).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24