Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterka społeczeństwa - Małgosia, uczennica, która ratuje życie

Agnieszka Lisowicz
Agnieszka Lisowicz
W dzisiejszym świecie, pełnym codziennych wyzwań i zagrożeń, istnieje jeden numer, który zawsze powinien być w zasięgu ręki — numer alarmowy 112. Jest to linia, na którą dzwonimy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia czy środowiska. Niestety, mimo jego istotności, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego roli w ratowaniu ludzkich istnień.

Dziś w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie odbył się briefing prasowy wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie oraz Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku. Wojewoda wręczyła nagrodę za obywatelską postawę Małgosi, która wezwała pomoc do osoby poszkodowanej.

Uczennica z Sanoka 10 stycznia 2024 roku zadzwoniła na numer alarmowy 112, zgłaszając, że na przystanku leży mężczyzna, który potrzebuje pomocy.

- Mimo swojego młodego wieku, wykazała się olbrzymim spokojem i profesjonalizmem, udzielała wszystkich niezbędnych informacji, wypełniała instrukcje, przekazywane przez dyspozytora medycznego - poinformowała wojewoda.

Niestety, choć numer 112 jest kluczowy, a jego skuteczne wykorzystanie może ratować życie, zdrowie czy mienie, statystyki są zaskakujące. Z danych wynika, że aż 65% zgłoszeń na ten numer to zgłoszenia nieuzasadnione. W 2023 roku tylko w Rzeszowie wpłynęło prawie 870 tysięcy zgłoszeń, z czego ponad połowa okazała się niepotrzebna.

Przyczyny takich zgłoszeń są różne. Od osób szukających rozmów towarzyskich po głuche telefony. Te nieuzasadnione zgłoszenia są nie tylko irytujące, ale również mają realne konsekwencje. Osoby, które naprawdę potrzebują natychmiastowej pomocy, mogą być opóźnione ze względu na nadmiar fałszywych zgłoszeń.

Dlatego warto podkreślać, że numer 112 to środek ratujący życie, a nie narzędzie do rozmów czy rozwiązywania błahych problemów. Edukacja i promocja są kluczowe, aby zmniejszyć liczbę nieuzasadnionych zgłoszeń i zwiększyć efektywność pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24