Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruksela. 83 mln euro na pomoc zwolnionych m.in. w Podkarpackim

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Także podkarpaccy pracownicy zwalniani na wskutek globalizacji mogli skorzystać z unijnej pomocy. Fot. Archiwum
Także podkarpaccy pracownicy zwalniani na wskutek globalizacji mogli skorzystać z unijnej pomocy. Fot. Archiwum
Pracownicy Huty Stalowa Wola, HSW - Zakładu Zespołów Mechanicznych i Zakładów Metalowych Dezamet Nowa Dęba w Podkarpackim otrzymali pomoc z Brukseli.

Okazuje się łącznie Polska wnioskowała w 2010 r. o 1,44 mln euro na pomoc dla rodzimych firm (m.in. Huta Stalowa Wola, HSW - Zakład Zespołów Mechanicznych, Zakłady Metalowe Dezamet, Zakłady H. Cegielskiego, SEWS Polska), które wpadły w tarapaty w wyniku globalizacji.

Kryzys w Stalowej Woli i Nowej Dębie Przypomnijmy początkiem 2009 r., chyba w najtrudniejszej sytuacji znalazła się Stalowa Wola. Powołano nawet w tym mieście specjalnego pełnomocnika rządu ds. kryzysu. Ogłoszono tam upadłość Zakładu Zespołów Mechanicznych HSW z powodu drastycznego spadek zamówień i podwyżek cen prądu. Także pozostałe spółki-córki HSW, jak i sama huta zapowiedziały redukcje zatrudnienia.

Nie lepiej z zamówieniami wyglądała sytuacja w Dezamecie. Dlatego dla zwalnianych masowo pracowników z Podkarpackiego potrzebna była większa pomoc i taka nadeszła m.in. z Brukseli.

Z pomocy UE skorzystało 23 700 pracowników Według sprawozdania przyjętego w tych dniach przez Komisję Europejską blisko 23 700 pracowników zwolnionych w wyniku kryzysu gospodarczego i istotnych zmian strukturalnych w światowym handlu skorzystało w ub.r. ze środków Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

- Od uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2007 r., jako instrumentu wyrażającego solidarność unijną, intensyfikujemy działania w jego ramach, aby wspierać tych, którzy stracili pracę. Ze środków Funduszu pokryto koszty szkoleń i pomocy w znalezieniu zatrudnienia dla tysięcy pracowników europejskich - powiedział László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego.

Właśnie z takie pomocy skorzystali zwalniani z HSW i Dezametu pracownicy.

Wsparcie dla 9 państw Pieniądze EFG skierowano do 23 688 pracowników zwolnionych w dziewięciu państwach członkowskich. Są to: Dania, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowenia. Całkowitą suma wsparcia sięgnęła 83,5 mln euro.

Pieniądze przeznaczono m.in. na indywidualną intensywną pomoc w poszukiwaniu pracy, różne szkolenia zawodowe służące podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24