Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce koło Rzeszowa ruszy już latem! [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Latem, prawdopodobnie w lipcu, w podrzeszowskiej Jasionce, w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo - Kongresowego G2A Arena, rozpocznie się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki nazywanego „Łukasiewiczem". Będzie go wyróżniać ciekawy kształt budynku. Inspiracji było wiele: planety, łańcuch dna, statki powietrzne i wodne. Jedni dostrzegą w bryle samolot, inni sterowiec, jeszcze inni balon, trylobita, czy wieloryba.

Przypomnijmy. We wrześniu ubiegłego roku w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa z generalnym wykonawcą - firmą Warbud z siedzibą w Warszawie.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkreślał, że to bardzo ważna inwestycja, która będzie świadczyła, jak Podkarpacie jest innowacyjne. Zwracał uwagę na nowoczesną architekturę budynku, spójną z otoczeniem parku naukowo - technologicznego.

- Od samego wejścia młodzi ludzie muszą być wprowadzani w świat nowej jakości. Zależy nam, by pobyt w centrum inspirował do rozwijania talentów - mówił. - Będzie to nie tylko miejsce edukacji, ale też promowania naszych inteligentnych specjalizacji, z głównym naciskiem na lotnictwo.

Koncepcja budynku o nietuzinkowym kształcie stworzona została przez krakowską Pracownię Projektową F11. WDK w Rzeszowie pochwalił się na facebooku makietą architektoniczną.

Budynek, do którego już przylgnęła nazwa "Łukasiewicz" (gdyż wyeksponowane zostanie tu dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza) zaprojektowany został jako 4-kondygnacyjny (3 nadziemne i 1 podziemna), wysoki na 19,5 m. Powierzchnia użytkowa zajmie ponad 6,5 tys. m kw.

Co ciekawe, projekt zakłada wejście na taras po schodach okalających budynek i zejście z drugiej strony. Będzie można zatrzymać się na tarasie widokowym i obserwować, np. lądujące samoloty na pobliskim lotnisku.

Centrum w podrzeszowskiej Jasionce ma wyróżniać przede wszystkim wątek lotniczy. W części ekspozycyjnej „Łukasiewicza” znajdzie się ponad 200 eksponatów.

Dyrektorowi Michalskiemu marzy się, byśmy mieli podobny jak w Kopenhadze symulator, do którego można wejść i poczuć się jak ptak. Machając rękami moglibyśmy latać nad naszym Podkarpaciem i zwiedzać.

- Misją centrum jest pokazanie świata w trzech obszarach: my - ludzie, świat wokół nas, czyli to wszystko co jest naturalne oraz nasza cywilizacja, czyli to wszystko, co wytworzyliśmy

- tłumaczył wówczas Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki.

Zorganizowana zostanie wystawa „Żyję”, nawiązująca do zagadnień związanych ze wzrokiem, słuchem, myśleniem, poruszaniem się, jedzeniem, oddychaniem. Drugi obszar to zespół laboratoriów i pracowni, gdzie odbywać się będą m.in. zajęcia politechniczne związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem. Trzeci - wystawa mobilna jeżdżąca po Podkarpaciu.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną odnawialne źródła energii - panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, oświetlenie LED.

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki w Jasionce koło Rzeszowa...

Podkarpackie Centrum Nauki w założeniu będzie placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale dla całego województwa. Dlatego został tak a nie inaczej zlokalizowany. Dobry dojazd zapewnia bliskość z autostradą A4 i drogą ekspresową S19. Ponadto równolegle realizowana będzie inwestycja Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, dzięki której powstanie bezpośredni pociąg do Jasionki z Rzeszowa.

Roboty skończą się w styczniu 2022 r. Budynek zostanie oddany do uzytkowania do końca maja 2022 r. Pierwsi goście mają tu wejść jesienią (wrzesień, październik) za 2 lata. Wartość całej projektu, który dostał unijne dofinansowanie z RPO to ponad 90 mln zł (sama budowa to koszt ok. 50 mln zł).

PCN "Łukasiewicz" to projekt własny Samorządu Województwa Podkarpackiego realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, wojewódzką instytucję kultury wskazaną przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.


ZOBACZ TEŻ: Miejsce, w którym można zobaczyć powietrze. Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24